Dom i ogród

Elewacja domu 3D

Elewacje domów a co za tym idzie ocieplenie to podstawowe zadania, o którym nie możemy zapomnieć w czasie budowy czy wykańczania domu. Ocieplenie domu oraz odpowiednio dobrana elewacja to imponujący wygląd, ale i obniżenie kosztów utrzymania domu. Dobrze wykonane ocieplenie obniży koszty ogrzewania domu poprzez zatrzymanie ciepła. Ozdobna elewacja jest tylko zwieńczeniem ocieplenia. Dom może być ocieplony na kilka sposobów przy wykorzystaniu różnych materiałów.

Najczęściej stosowane są:

  • styropian
  • wełna mineralna
  • polistyren ekstradowany

Ze względów na koszty ocieplenia najczęściej wybierany jest styropian. Dzięki niemu możemy wykonywać doskonałe ocieplenie i elewacje 3d, która aktualnie jest bardzo popularna na rynku budowlanym.

Każdy z nas planując ocieplenie oraz wykonania elewacji styropianem zastanawia się nad jego grubością. Tutaj zdania są podzielone, aby efekt ocieplenia był jak najlepszy warto zdecydować się na grubości, co najmniej 12 cm lub większą. Lepsza izolacja gwarantuje mniejsze straty ciepła, co za tym idzie mniejsze koszty dogrzewania domu. Wykonanie docieplenia styropianem nie jest skomplikowane. Takie prace możemy wykonać sami, a jak to zrobić, dowiemy się czytając dalej artykuł.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni, usunięcie wszelkich nierówności, a także uzupełnienie dziur mogących przeszkadzać w pracy. Następnie przyklejamy płyty styropianowe specjalnym klejem – zwracamy uwagę, by robić to równo w pionie, jak i w poziomie. Płyty dodatkowo wzmacniamy kołkami odpowiedniej długości, które zabezpieczają je przed ewentualnym odklejeniem się. Istotne jest, aby płyty były klejone na szachownicę oraz nie posiadały przestrzeni między sobą – uzupełniamy dziury pianką poliuretanową.

Następnie przygotowujemy ściany wyklejone styropianem do nałożenia siatki wzmacniającej wraz z klejem. Przygotowanie polega na idealnym starciu wszelkich nierówności styropianu, a także założeniu narożników wszędzie tam gdzie jest to niezbędne. Zakładamy siatkę z klejem na całej powierzchni ścian. Na klej po jego wyschnięciu nakładamy tynk w wybranym przez nas kolorze.

Wszystkie prace związane z dociepleniem, jak i nakładaniem tynku muszą być przeprowadzone w określonych warunkach, a mianowicie:

  • temperatura od +5°C do +25°C
  • osłona ścian przed słońcem
  • bezdeszczowa pogoda lub zabezpieczenie ścian przed opadami

Decydując się na tynk możemy wybierać z szerokiej oferty rożnych producentów. Wybór tego właściwego decyduje o trwałości elewacji czy kolorów na niej. Wyboru dokonujemy spośród tynków:

  • akrylowych
  • silikonowych
  • silikatowych
  • mineralnych

Każdy z nich posiada nieco inne właściwości. Moim zdaniem najlepsze są tynki silikonowe, ze względu na odporność na wodę, słońce oraz na brud.

Elewacje 3d to rodzaj ozdoby domu wraz z ociepleniem wykonywanym ze styropianu. Polega ona na tym, że ściany nie są równe, a występują nawet w trzech płaszczyznach. Dzieli to dom na pewne ozdobne elementy, które odpowiednio doposażone kolorem doskonale się prezentują, całkowicie odmieniając wizerunek domu. Aby elewacja 3d była dobrze zrobiona musimy posiadać jej projekt – pozwoli nam to uniknąć błędów i szczędzić materiał wykorzystywany do jej zrobienia.

Wygląd ściany 3d przygotowanej do nałożenia tynku w 3 różnych kolorach prezentują poniższe zdjęcia:

elewacja domu 3d - projekt

elewacja domu 3d - wykonanie

Zobacz również:

Drewniana elewacja — czy warto inwestować?