OgólnaUrządzenie wnętrz

Sufity podwieszane szybko i sprawnie

Dom to miejsce, gdzie każdy z nas spędza dużo czasu. Miejsce to musi być wyjątkowe, uzyskamy to dzięki nowoczesnym aranżacjom, jak np. sufity podwieszane, które każdy może szybko i sprawnie wykonać. Sufity takie są piękną ozdobą oraz wprowadzają nowoczesny, niespotykany nastrój.

Jak wykonać samemu ozdobny sufit bez udziału profesjonalnej firmy remontowe? Oto kilka wskazówek:

  1. Wybór projektu i rozrysowanie go na suficie –należy dokładnie rozrysować projekt na suficie tak, aby odzwierciedlał zamierzony efekt. Dokładność ma tutaj bardzo duże znaczenie. Każda pomyłka będzie grozić efektem odmiennym od zamierzonego.
  2. Montaż profili UD 27 – w tym celu wybieramy odpowiednie kołki montażowe. Większość stropów, wykonana jest z betonu, dlatego kołki w rozmiarze 6×40 powinny wystarczyć.
  3. Montaż ścian bocznych sufitu – Wykorzystujemy uprzednio przygotowane ściany boczne. Muszą one być wykonane na odpowiednią wysokość, którą wyznacza nam obniżenie sufitu.
  4. Drugi montaż profili UD 27 do dolnej krawędzi bocznych ścian obniżanego sufitu – to zadanie wykonujemy z należytą starannością – wykorzystując poziomicę. Nie każdy sufit, do którego montujemy podwieszenie jest idealnie prosty. Na tym etapie korygujemy błędy popełnione przez poprzednich wykonawców.
  5. Wzmocnienie konstrukcji – w zależności od rozmiaru należycie wzmacniamy konstrukcję ozdobnego sufitu. W tym celu wykorzystujemy profili UD 60, który montujemy w profilach UD 27 na dolnejkonstrukcja sufitu podwieszanego bocznej ścianie obniżanego elementu. Możemy przykotwiczyć go za pomocą odpowiednich zawiesi ES. Dobieramy je na odpowiednią wysokość. Z jednej strony montujemy do podstawowego sufitu, z drugiej do profilu. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna oraz wytrzymała.
  6. Montaż płyty dolnej sufitu – ostatnim etapem, który dopełnia całość jest zamocowanie płyty kartonowo – gipsowej do spodu elementu. Ważne, by płyta była wycięta zgodnie z rozmiarami założonymi w projekcie. Kolejno montujemy w niej halogeny oświetleniowe lub w przypadku sufitów otwartych taśmy LED, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w nowoczesnych aranżacjach.

sufit powieszany - konstrukcja

Powyższe wskazówki pomogą nam wykonać wymarzony sufit podwieszany z płyt kartonowo – gipsowych. Podstawą przy wykonywaniu takiego sufitu jest dokładny projekt.

Techniki wykonywania tych prac są bardzo różne. Wielu fachowców z branży budowlanej ma swoje sprawdzone metody, które mogą się różnić od przedstawionego schematu. Przypominam, że jest to bardzo łatwy i nieskomplikowany sposób, a zarazem skuteczny i dający niesamowity efekt, który zachwyci każdego gościa w naszym domu

Wykonując samodzielnie sufit podwieszany, należy pamiętać o zasadach takich jak:

  • Wybór odpowiedniego rodzaju płyty gipsowo-kartonowej – do wyboru mamy zwykłe płyty stosowane w pokojach, gdzie nie ma dużej wilgotności. Zielone płyty do łazienek oraz pomieszczeń, gdzie wilgotność jest większa niż ok. 70%. Płyty czerwone, czyli ognioodporne.
  • Rozstaw profili – ważny jest rozstaw profili UD 60, które podtrzymują całą konstrukcję i mają za zadanie łączyć płyty na większych powierzchniach, ich rozstaw powinien wynosić 50 cm.
  • Ilość wkrętów oraz ich odległości – należy ograniczać ilości wkrętów. Ich odległość od siebie powinna wynosić ok. 15 cm, a od krawędzi płyty do 1,5 cm.
  • Warunki wykonywania pracy – jednym z istotnych elementów całej pracy związanej z płytami kartonowo – gipsowymi są warunki klimatyczne, w jakich się pracuje. Płyty zawierają gips, gdy są mokre lub zawilgocone nie nadają się do montażu. Odpowiednia temperatura wynosi od 5°C, a przy gipsowaniu powyżej 10°C.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek zapewni bezpieczne wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego.

sufit powieszany