Budowa domudach

Wkręty dachowe pewnie trzymają blachę dachową

System mocowania blachy dachowej opiera się o dobrze wykonana więźbę i odpowiednie wkręty dachowe. Występują one w wielu typach i z różnym rodzajem uszczelek. Kolor powłoki lakierniczej jest idealnie dobierany do koloru blachy lub ocynkowany. Wkręty dachowe występują w różnych długościach, od krótkich wkrętów służących do mocowania blachy do łat w obniżeniu, przez dłuższe do kręcenia w falę czy do przykręcania obróbek blacharskich.

Wkręty dachowe dzielą się na dwa typy.

  • Wkręty z drobnym gwintem, samo wiercące służą do krycia konstrukcji z więźbą stalową. Drobny gwint z początkiem w formie gwintownika pewnie wkręca się w stalowe elementy więźby dachowej. Solidne połączenie powstałe w wyniku zastosowania wkrętów dachowych do metalu daje pewność mocowania blachy.
  • Wkręty z szerokim gwintem i końcówką samo wiercącą służącą do przewiercenia blachy pokryciowej. Stosowane są w konstrukcjach drewnianych. Drewniana więźba dachowa zawiera elementy zwane łatami. Są to deski o wymiarach najczęściej około 70x32mm mocowane prostopadle do krokwi. To właśnie łaty stanowią mocowanie dla blachy pokrywającej dach.

W zależności od miejsca na blasze trapezowej, w które wkręcamy wkręt stosujemy dłuższe lub krótsze wkręty dachowe.

  • Standardowo blachę przykręca się do łaty w miejscu przylegającym bezpośrednio do konstrukcji. Stosowane w tym przypadku wkręty mają najczęściej długość 35mm.
  • Obróbki dachowe takie jak gąsiory czy obróbki kominowe wymagają dłuższych wkrętów ze względu na konieczność dowiercenia się do łat przez wysoki trapez. W tym wypadku stosowane są wkręty o długości 70mm

Wkręty do dachu występują w formie lakierowanej, zgodnej z paletą kolorów blach pokryciowych lub ocynkowane. Pozwala to dokładnie dobrać kolor do wybranego poszycia dachu. Bardzo ważnym elementem wkręta jest jego uszczelka. Odpowiednio dobrana mieszanka gumy wulkanizuje się na dachu tworząc szczelne połączenie odporne na warunki atmosferyczne i zmiany temperatury. Podczas dokręcania wkrętów warto zwrócić uwagę na końcówkę której używamy. Zakup kluczyka z magnesem znacznie ułatwia pracę i ogranicza ilość zgubionych wkrętów do minimum. Należy także pamiętać, aby wkręty przykręcać z wyczuciem, tak aby nie pozostawiały one śladów na dachu przez ich zbyt mocne dokręcenie.

Artykuł powstał w oparciu o ofertę firmy blachotrapez.