Budowa domu

Kolejność prac przy budowie domu

Marzy Ci się własny dom? Myślisz o budowie, ale nie wiesz jak się za nią zabrać? Zastanawiasz się jak szybko doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego? Chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Budowa domu to praktycznie niewyczerpany temat, na który można by napisać wiele książek. Budowa nawet stosunkowo prostego domu jednorodzinnego wiąże się z wykonaniem wielu etapów prac. Każdy etap prac charakteryzuje się konkretnymi wymaganiami, które musimy spełnić, by przejść do realizacji kolejnego zadania. Niezależnie czy dom jest mały, czy duży w każdym występują podstawowe instalacje, które pokrótce także omówimy. I choć wydawać by się mogło, że przy tak złożonym projekcie, jakim jest budowa domu, niezbędne jest każdorazowe, indywidualne podejście to jednak można wyodrębnić kilkadziesiąt etapów prac, które będą uniwersalne dla każdej budowy domu. Ten artykuł dokładnie omawia właśnie te uniwersalne etapy, czyli kolejność budowy domu. Dlatego im wcześniej się z nim zapoznasz, tym lepiej.

Dla przejrzystości wszystkie kroki podzielimy na sześć grup. Jest to podział naturalny, wynikający ze specyfiki danych prac w każdej z grup. Jeśli masz już projekt swojego domu, uzyskałeś niezbędne pozwolenia i masz umówionych fachowców na każdy zakres prac, to możesz przystąpić do pierwszego etapu.

1 grupa prac – prace ziemne

Ważne, by prace ziemne poprzedzić analizą gruntu. Niezbędne jest ustalenie jego stanu. Pozwoli to dobrać ewentualny sposób na ustabilizowanie go i zastosować odpowiednią hydroizolację fundamentów i ścian piwnicy jeżeli występuje. W międzyczasie warto zaplanować ogrodzenie terenu naszej budowy, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. 

Wstępne przygotowanie podłoża polega na ściągnięciu wierzchniej warstwy ziemi – tej, w której zakorzeniona jest trawa i inne rośliny. Kolejnym krokiem jest wytyczenie granic budynków, które mają się znaleźć na działce. Te prace trzeba powierzyć uprawnionemu geodecie. Dzięki temu nasz dom stanie dokładnie tam, gdzie zaplanowano względem granic działki. Istotne jest również ustalenie poziomu odniesienia, czyli repera wysokościowego. Kiedy poziom i obszar zabudowy jest znany, można przystąpić do wykonania wykopów o właściwej głębokości pod fundamenty i ewentualne podpiwniczenie. Wykop należy także wykonać pod instalację wodną, kanalizacyjną i pozostałe przyłącza. 

 

2 grupa prac – stan zero

Czas na prace fundamentowe. W przygotowanych wykopach wykonujemy fundamenty. Innym sposobem na stabilne posadowienie domu jest zastosowanie płyty fundamentowej. Równolegle można prowadzić prace związane z doprowadzeniem instalacji. Jeśli nasz dom ma podpiwniczenie, to na tym etapie trzeba wymurować ściany piwnicy. Po niezbędnej przerwie technologicznej, podczas której beton zwiąże, wykonujemy termoizolację i hydroizolację konstrukcji. Tą drugą należy dostosować do poziomu wód gruntowych, szczególnie jeżeli nasz budynek ma piwnicę i jest znaczne zaniżony w gruncie. Czasem konieczne może być wykonanie drenażu. Tak przygotowane fundamenty można zasypać piaskiem.

Jeżeli mamy już wyprowadzone przyłącza kanalizacji to kolejnym etapem jest wykonanie tak zwanej podłogi na gruncie – w przypadku wykonania klasycznych ław fundamentowych. 

Po wykonaniu danych prac nasza budowa osiąga tak zwany stan zero, czyli wykonane są podstawowe prace, do poziomu gdzie będzie znajdować się  posadzka parteru naszego budynku. 

wylewanie fundamentow

3 grupa prac- stan surowy

Na tak przygotowanej podstawie można przystąpić do murowania ścian naszego budynku. Ten etap może przebiegać w różny sposób w zależności od wybranej technologii. Najczęściej wymagane jest wykonanie odpowiedniego podkładu pod ściany. Wraz ze ścianami nośnymi wznosimy kominy. 

Dla domów parterowych na ścianach nośnych parteru należy wykonać wieniec. W przypadku domów piętrowych oraz tych z poddaszem użytkowym, po wykonaniu ścian nośnych parteru należy przejść do wykonania stropu. W zależności od wybranego rozwiązania dla stropu może to wymagać wykonania pełnego szalowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na schody żelbetowe, warto je także zaszalować na tym etapie i zalać betonem razem ze stropem. Ten etap będzie wyglądał inaczej, jeśli zdecydujemy się na prefabrykowane wiązary ze wzmocnionym pasem dolnym, czyli takim, na którym oprzemy strop użytkowego poddasza. 

Następnie murujemy ściany nośne kolejnych pięter, lub ściankę kolankową w przypadku poddaszy i ewentualne ściany szczytowe oraz ściany lukarn, wykuszy i tym podobnych elementów. Dach musi mieć dobre podparcie, dlatego całość wieńczymy wieńcem. 

Kolejnym etapem będzie wykonanie konstrukcji dachu. Często spotykane są więźby dachowe wykonywane na miejscu, jednak coraz więcej Inwestorów decyduje się na więźby z prefabrykowanych wiązarów. Dachy płaskie to najczęściej konstrukcja żelbetowa, choć spotyka się także żelbetowe dachy skośne. Teraz można wykonać przykrycie dachu wybranym materiałem zgodnie z wytycznymi odpowiednimi dla danego materiału. Na tym etapie wraz z montażem pokrycia w postaci dachówek, różnego rodzaju przykryć z blachy, gontów bitumicznych, papy, czy jeszcze innych przykryć, trzeba osadzić ewentualne okna dachowe. 

Równolegle do danych prac przy dachu można przystąpić do wykonywania murowanych ścian działowych. Wykonując je, należy pamiętać o właściwym powiązaniu ich ze ścianami nośnymi. Oczywiście nie muszą być wykonane z tego samego materiału co ściany nośne. 

Kończąc prace opisane w tej grupie, nasz budynek jest w stanie surowym otwartym. Brakuje w nim okien i drzwi zewnętrznych. 

stan surowy budynkow

4 grupa prac – stan surowy zamknięty

W tym etapie montujemy wszystkie okna i drzwi zewnętrzne oraz bramy garażowe jeżeli występują. Po ich zamontowaniu można przystąpić do wykonania termoizolacji i elewacji naszego budynku. Czasem te prace są wykonywane później ze względu na wykorzystanie czasu podczas przerw w innych etapach robót. Wybór termoizolacji oraz sposobu wykończenia elewacji zależy od tego, na jaki rodzaj ścian zewnętrznych się zdecydowaliśmy. Najczęściej spotykane są ściany dwuwarstwowe, czyli składające się z warstwy nośnej i materiału izolacyjnego. Występują także ściany jednowarstwowe, gdzie materiał nośny ma wystarczające właściwości termoizolacyjne, oraz ściany trójwarstwowe, czyli wykończone dodatkową zewnętrzną warstwą muru. Razem z elewacją wykonujemy podbitkę, obróbki blacharskie i inne prace związane z dachem naszego domu. Powyższe roboty kończą etap stanu surowego.

stan surowy zamkniety

5 grupa prac – prace instalacyjne i tynkarskie

Stan surowy zamknięty umożliwia przystąpienie do robót związanych z uzbrojeniem naszego budynku w niezbędne instalacje. Jest to bardzo obszerna grupa prac, która wymaga bardzo dobrego planowania i projektu.  Niezbędne jest zaangażowanie kilku różnych fachowców, których prace trzeba dobrze skoordynować. Pozwoli to na uniknięcie kosztownych błędów. 

Podstawowe instalacje to: instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna, instalacja centralnego ogrzewania, instalacja gazowa. Warto rozważyć także montaż dodatkowych instalacji, które mogą znacznie ułatwić nasze życie, takich jak instalacja: alarmowa, inteligentnego domu, rekuperacji, wentylacji mechanicznej, centralnego odkurzacza, itp. 

Większość instalacji należy ukryć w przygotowanych bruzdach, pod tynkiem i pod zabudową g-k. Na tym etapie warto zamontować stelaże do misek ustępowych, oraz wszelkie puszki i skrzynki instalacyjne. Instalację gazową należy wykonać po wykonaniu okładzin ścian, ponieważ musi ona przebiegać na powierzchni ścian (nie można jej zakuwać w ścianie). 

W następnej kolejności należy przejść do prac takich jak docieplenie połaci dachu i wykończenie poddasza zabudową suchą  z użyciem płyt g-k lub w inny sposób. Należy także postawić ewentualne ścianki działowe z płyt g-k i zabudowy pionów instalacyjnych czy stelaży. Na ściany i sufity w pomieszczeniach można nanieść tynk. Tynkowanie najlepiej rozpocząć od sufitu, następnie otynkować ściany i na koniec mniejsze, pozostałe powierzchnie jak różnego rodzaju wnęki i szpalety. 

W następnej kolejności wykonuje się wylewki podłóg wewnątrz każdego pomieszczenia. Muszą one być odpowiedni dylatowane. 

Wykonanie prac związanych z instalacjami i tynkami wewnętrznym to tak zwany stan deweloperski. To właśnie na tym poziomie prac deweloperzy  najczęściej sprzedają domy i mieszkania. 

tynkowanie scian

6 grupa prac – prace wykończeniowe 

Prace wykończeniowe to bardzo obszerna grupa składająca się z wielu etapów. W pomieszczeniach, w których zaplanowano malowanie lub tapetowanie, warto dodatkowo wyrównać powierzchnie ścian z pomocą gładzi. Gładź nanosimy także na sufity. Następnie, jeśli zostało to zaplanowane, wykonujemy pozostałe czynności związane z wykończeniem ścian, czyli montaż listew sufitowych (fasety) oraz innych elementów ozdobnych. podłączenia instalacji

Kolejny etap prac wykończeniowych to ułożenie płytek. Szczególnej uwagi wymaga przygotowanie podłóg pod płytki o dużych formatach. 

Potem można się zająć wykończeniem sufitów i ścian, czyli pomalować je, położyć tapety lub wykończyć w inny sposób. Wcześniej te powierzchnie trzeba zagruntować. 

Po sufitach i ścianach można przystąpić do montażu podłóg, czyli  ułożenie wybranej okładziny, na przykład drewnianego parkietu, paneli czy płyt winylowych. Wcześniej trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża i ewentualne ułożenie dedykowanego podkładu. 

 Teraz czas końcowych prac wykończeniowych, takich jak biały montaż, montaż drzwi, montaż oświetlenia i mebli do zabudowy.

prace wykonczeniowe

Podsumowanie budowy i wykończenie wnętrz

Po wykonaniu danych prac wykończeniowych pozostaje nam tylko urządzenie naszego domu z pomocą mebli i dodatków w ulubionym stylu. Dzięki temu dom nabierze naszego indywidualnego charakteru.

Każdy etap należy poprzedzić planowaniem. Pozwoli to uniknąć błędów i ewentualnych kolizji, których usunięcie może być kosztowne. Pomoże w tym kolejność prac, którą warto wypisać i stworzyć na jej podstawie harmonogram. Taki harmonogram ułatwi nam też zaplanowanie wydatków.

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wykonaniem wielu prac we właściwy sposób i we właściwej kolejności. Mamy nadzieję, że ten artykuł i informacje w nim zawarte pomogły Ci poznać te etapy i z radością przystąpisz do budowy wymarzonego domu!