Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu to dla inwestora duże wyzwanie, które wymaga poważnego traktowania sprawy i odpowiedniego przygotowanie się w kwestii finansowej oraz organizacyjnej. Każdy nowo powstały dom cieszy każdego właściciela, ale aby dotrzeć do tego etapu trzeba przejść przez wiele innych, niekoniecznie przyjemnych sytuacji.

Każda budowa domu i prace z tym związane wymagają odpowiednich kroków oraz zaplanowania kolejnych etapów. Etapy pracy wykonywanej na budowie to już inna kwestia, natomiast bardzo ważne jest zaplanowanie wszystkiego już na samym początku i to głównie dobry plan i przemyślane działania decydują o finalnym wyniku.

Planując budowę domu musimy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  1. Wybór odpowiedniego miejsca – mamy wiele możliwości, o których sami decydujemy, jeśli planujemy zakup działki budowlanej. Jej kupno to na pewno koszty, warto kupić ją w okolicy, w której będzie nam się dobrze mieszkać. Jeśli posiadamy już własną działkę budowlaną to decyzja dotyczy albo budowy domu na niej lub rezygnacja z tego miejsca. Działka musi posiadać odpowiednie warunki do tego, aby móc planować dalsze etapy budowy. Przed zakupem warto sprawdzić czy posiada warunki zabudowy, czy została ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie takich danych możemy planować budowę domu i dostosować projekt do działki. Na podstawie wydanych warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się jak wygląda linia zabudowy, jaka może być bryła domu czy kształt dachu oraz szerokość ściany elewacyjnej – są to bardzo ważne elementy.
  2. Projekt domu – można powiedzieć, że to jest przyjemna część całej inwestycji. Wybór projektu to bardzo trudne zadanie, chociaż z pozoru może wyglądać to inaczej. Możemy skorzystać z gotowych projektów dostępnych na naszym rynku, bądź stworzyć własny indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty są nieco mniejsze i w większości przypadków dostajemy bogatą dokumentacje wraz z wybranym projektem. Jeśli chcemy tworzyć coś specjalnego, trzeba się liczyć z kosztami od kilku do kilkunastu tysięcy. Do tego wszystkiego musimy także skorzystać z usług geodety, który ma za zadanie wykonać mapy do celów projektowych oraz plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie umieszczamy nasz dom, studnię, zieleń czy drogi dojazdowe oraz przyłącza.
  3. Zapewnienie mediów i przyłączy – aby nasz dom mógł funkcjonować musimy zapewnić sobie dostawę odpowiednich mediów oraz przyłączy. Zapewnienia od dostawcy energii, gazu czy odbiór ścieków kanalizacyjnych.
  4. Złożenie odpowiednich dokumentów – dokumentację składamy w odpowiednim urzędzie. Aby wszystko było zgodne to konieczne jest złożenie 4 egzemplarzy projektu, plan zagospodarowania działki, oświadczenie o zarządzaniu nieruchomością i warunki przyłączenia mediów.
  5. Uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie według nowelizacji ustawy – pozwolenia uprawomocnia się po upływie 14 dni i jest ważne przez 3 lata do czasu rozpoczęcia prac. Jednak zanim to nastąpi musimy czekać kolejne 7 dni po zgłoszeniu rozpoczęcia prac w odpowiednim urzędzie i wraz ze zgłoszeniem woli kierownika do przejęcia obowiązków prowadzenia inwestycji. Według nowej ustawy mamy lekkie udogodnienia, które polegają na zgłoszeniu dokumentów uzyskiwanych na potrzeby uzyskania pozwolenia (projektu budowlanego domu jednorodzinnego) bez konieczności dokumentacji o zapewnieniu mediów – jednak warto je mieć w postaci zabezpieczenia.

Mając wszystko, co potrzeba, czyli dokumenty wymienione wyżej, wybrany projekt, pozwolenia i odczekując odpowiedni czas na uprawomocnienie możemy wbić pierwszy sztych łopaty na naszej działce rozpoczynając tym samym realizację naszego wymarzonego domu.