Czy inteligentne budynki to przyszłość?

Co raz częściej można usłyszeć określenie “inteligentny budynek”. Jest to budynek który reaguje na zmiany środowiska. Przewagą budynku “inteligentnego” nad zwykłym jest przede wszystkim automatyka zmian. Zintegrowane systemy czujników instalacji niskoprądowej tworzy ekosystem który sam dostosowuje się do zmian otoczenia. Wszystko jest zintegrowane w taki sposób aby dobrze ze sobą współpracowało. Brzmi ciekawie? Jednak wiele osób zastanawia się, co to oznacza w praktyce?

Oto podstawowe funkcjonalności które może posiadać inteligentny budynek:

  • automatyczne sterowanie oświetleniem, gdy znajdujemy się w pomieszczeniu i gdy z niego wychodzimy
  • detekcja i sygnalizacja pożaru
  • sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją budynku oraz poszczególnych pomieszczeń
  • system antywłamaniowy
  • sterowanie telewizją i nagłośnieniem w całym budynku

Jak widać po tych podstawowych funkcjonalnościach inteligentne budynki mają dość ciekawe możliwości i mogą zdecydowanie uprościć nam życie. Nie jest to jednak nic czego nie znamy. Podobne systemy były obecne od dłuższego czasu w technologii budowlanej. Podstawową innowacją jest samo współgranie wszystkich systemów i ich personalizacja.

Cena

Systemy inteligentnych budynków nie należą do najtańszych. Ich cena jest liczona od metra kwadratowego i w przypadku zaawansowanych instalacji wynosi ponad 500 zł/m2. Łatwo wyliczyć że dla budynku mieszkalnego mającego ok. 100 m2 jest to koszt 50 tys. złotych. Jest to znacząca kwota. Z pewnością jednak żadne inne rozwiązania nie dadzą nam komfortu na poziomie systemu inteligentnego budynku.

Co raz częściej takie systemy wykorzystywane są w budynkach przemysłowych. W przemyśle ceny są inne i podlegają indywidualnym ustaleniom.

Wykonanie

Jeśli już zdecydujemy się na inteligentny budynek to staniemy przed wyborem firmy która ma wykonać tego typu usługę. Tutaj mamy do wyboru kilka wariantów, w zależności od naszych potrzeb. Możemy skorzystać z systemów dużych firm, lub poszukać mniejszej która nam wdroży jeden z popularnych systemów. Również zaawansowane firmy elektryczne oferują instalację tego typu systemów i są dobrym rozwiązaniem – szczególnie przy skomplikowanych instalacjach.