Dobry projekt domu

Jak powinien wyglądać współczesny dom? Jakie powinien mieć cechy i rozkład pomieszczeń? Jakiej ma być wielkości dom jednorodzinny, aby był optymalny i funkcjonalny? Na takie pytania odpowiadamy sobie, gdy planujemy budowę domu oraz jesteśmy na etapie dopasowanego do naszych potrzeb projektu. Wybór odpowiedniego domu pod każdym względem jest bardzo trudnym zadaniem. Wiele kwestii do końca pozostanie nierozwiązanych. Po przeczytaniu artykułu z łatwości odpowiesz sobie na niektóre nurtujące pytania. Dokonując wyboru projektu domu mamy do przemyślenia bardzo wiele spraw. Warto skupić się na tych najważniejszych a reszta sama się rozwiąże.

Obecny rynek oferują nam kilkanaście tysięcy gotowych projektów, z których możemy skorzystać lub na których można się wzorować. Kilka lat temu takiego wyboru nie. Czym się kierować i na jakie rozwiązania postawić? Możemy brać pod uwagę ilość domowników, nowoczesne rozwiązania, bryły domu oraz kształt dachu czy wysokość domu. Kryteriów jest mnóstwo. Każdy z nas ma różne wymagania odnośnie wspomnianych punktów.

Teraz podpowiem, czym powinien charakteryzować się współczesny dom, najczęściej wybierany przez mieszkańców naszego kraju:

  1. Duża i otwarta strefa dzienna – nie ma, co ukrywać, że coraz większa liczba ludzi planując swój dom chcą mieć dużo miejsca dla siebie i rodziny tam gdzie spędzają najwięcej czasu. Chodzi o to, aby strefa dzienna była otwarta i mogła współgrać ze wszystkim – kuchnia, salon, taras, hol – to wszystko to prawie jedność i z każdego miejsca mamy widok na wszystko. Poszczególne strefy oddzielane są za pomocą drzwi przesuwnych czy szklanych, małych ścianek czy innych drobnych elementów. Eliminujemy tutaj zbędne drzwi i przede wszystkim ściany, które znacznie ograniczają nam widok i miejsce.
  2. Pomieszczenia gospodarcze – w każdym projekcie muszą zostać uwzględnione odpowiednie pomieszczenia gospodarcze, dzięki którym funkcjonowanie domu jest łatwiejsze oraz daje nam swobodę mieszkania. Pralnia, magazynek, garderoby, spiżarnie – to podstawowe miejsca, bez których trudno utrzymać porządek i wszystko pomieścić. Prosty przykład – schowek na odkurzacz, którego bardzo często będziemy używać – nikt z nas nie będzie go przechowywał w sypialni.
  3. Dodatkowe biuro – analizując gotowe projekty domów jednorodzinnych bardzo często znajdujemy w nich dodatkowy pokój, a raczej biuro. Jest to nasze prywatne zaplecze, które przeznaczamy na wykonywanie pracy w domu. Coraz większa liczba ludzi pracuje w domach, więc warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.
  4. Garaż w bryle domu – ta opcja daje nam bardzo duży komfort, wygodę oraz możliwości. Przechodząc z domu do garażu nie musimy wychodząc na zewnątrz, nie wystawiamy się na zbędne zimno, chociażby porą zimową, czy jesienną wracając z pracy jak i wychodząc z samochodu z zakupami – nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie.
  5. Ogród oraz taras – nowoczesne stylizacje domów bardzo często posiadają duże tarasy oraz ogrody. Wyjście na taras z salonu to nie tylko wygoda i jakość, ale i prestiż nowoczesnego domu. Praktyczne i sprawdzone rozwiązanie daje nam możliwość odpoczynku i relaksu. Pamiętajmy jednak o tym, aby dużych drzwi tarasowych czy okien nie było za dużo, gdyż jest to dodatkowa utrata ciepła oraz możliwości włamań.
  6. Dom parterowy lub z poddaszem – nowoczesne domy bardzo często ograniczają się do parterowych domów lub z użytkowym poddaszem. Obie opcje są atrakcyjne i posiadają swoje zalety i wady. Dom parterowy na pewno musi być bardziej obszerny i wymaga dużo większej działki, na której zostanie wykonany. Dom z użytkowym poddaszem jest mniejszy, wyższy. Można go dopasować do każdej działki i tutaj moim zdaniem jest to lepsza opcja – po prostu strefa dzienna oraz gospodarcza znajduje się na dole, a sypialniana i pokoje dla dzieci na górze.

Powyższe punkty na pewno pomogą nam w wyborze dobrego projektu domu. Warto posiadać własną wizję oraz plan, które zostaną uwzględnione przez architekta podczas projektowania naszego domu.