Jak urządzić salon?

Salon to szczególne miejsce w naszym domu. W nim odpoczywamy, przyjmujemy gości i spędzamy sporo czasu robiąc to, co lubimy. Jak urządzić nasz salon, aby był on przytulniejszy, komfortowy, a jednocześnie nowoczesny i modny? Urządzenie salonu zależy głównie od naszego gustu, lecz istnieją różne pomysły i inspiracje, które pomagają nam ulepszyć jego wygląd i funkcjonalność.

Nasz pokój dzienny powinien być pomieszczeniem reprezentatywnym, przyjaznym i jasnym. Zacznijmy więc od koloru ścian. Im jaśniejsze barwy w naszym salonie tym lepiej. Dzięki temu pokój będzie sprawiał wrażenie większego. Nie możemy pozwolić, aby niepotrzebne rzeczy stały w naszym salonie. Na takie przedmioty możemy zrobić specjalną zasuwaną szafę lub przenieść je w inne pomieszczenie. W pokoju dziennym powinny znajdować się tylko te rzeczy i meble, które stanowią wystrój tego pomieszczenia. Zbyt duża ilość mebli również nie jest wskazana – wystarczą tylko najpotrzebniejsze, aby pokój był przestronny.

Nie możemy zestawić ze sobą wzorów, które do siebie nie pasują. Uzyskamy wówczas komiczny wygląd, a wzorzyste rzeczy będą nas rozpraszać. Tak więc wybierajmy stonowane meble i dodatki.

Oświetlenie jest kolejna istotną sprawą podczas urządzania salonu. Ciemny pokój może nas męczyć i psuć samopoczucie. Dobrze dobrane oświetlenie może działać na nas kojąco. Kierujemy się prostą zasadą: ,,ciepłe kolory wymagają oświetlenia o ciepłej barwie, zimne – oświetlenia o zimnej barwie”. W salonie stosujemy najczęściej kilka źródeł światła, warto więc dobrać żarówki w taki sposób, aby odpowiadały tej zasadzie.

Nie zapominajmy o wygodnej kanapie – to jeden z najważniejszych elementów w salonie. Kanapa musi być wygodna i duża (oczywiście w miarę możliwości pokoju dziennego) tak, aby móc komfortowo wypoczywać.

Gdy urządzamy salon pamiętajmy o powyższych wskazówkach. Ułatwią one nam urządzić swój salon tak, aby spełniał swoje zadanie i był miejscem odpoczynku dla każdego z domowników.