Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu to jedna z kluczowych inwestycji mających wpływ na komfort mieszkania. Strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska zmusza nas do dogrzewania domów. Efektywność systemu grzewczego ma wpływ na jego koszty. Wybór paliwa oraz sposobu grzania nie jest łatwą sprawą. Jaki wybrać kocioł? Jakiego paliwa używać? Te pytania nurtują każdego z nas. Podpowiemy, co wybrać, aby ogrzewanie było optymalne i tanie.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego kotła do ogrzewania domu musimy przeanalizować kilka kwestii. Istotne jest miejsce ustawienia urządzenia. Im większe pomieszczenie gospodarcze tym większe pole do manewru. W małych i ciasnych kotłowniach sprawdzą się tylko piece gazowe. Moc kotła to kolejny parametr brany pod uwagę. Zależy ona od wielkości ogrzewanej powierzchni. Im większy dom tym większej mocy piec będziemy potrzebować. Coraz częściej zwracamy uwagę na typ urządzenia, zastosowaną elektronikę, automatykę czy dostępność serwisu. Najważniejszym kryterium wyboru kotła jest rodzaj paliwa. Dokonując wyboru paliwa, szukamy urządzenia grzewczego spełniającego nasze wymagania. Jakie rodzaje kotłów stosowane są w domach? Oto nasze propozycje.

Paliwo stałe to węgiel, drewno, pelet, brykiet. Najpopularniejszym z nich jest węgiel. Głównym walorem tej opcji jest cena. Trzeba mieć świadomość wad węgla. Jedną z najniekorzystniejszych jest zanieczyszczanie środowiska ze względu na dużą zawartość w nim siarki i popiołu. Możemy stosować węgiel różnego sortu. Popularna wielkość to granulacja 25-80mm. Stosowany w większości pieców na paliwa stałe. Warto rozważyć zastosowanie kotła na paliwo stałe z podajnikiem retortowym.

Do ogrzewania domu stosowany jest często węgiel sortu “groszek” o granulacji 5-25mm. Zaletami tego węgla jest mniejsza zawartość siarki i popiołu. Stosując ten rodzaj ogrzewania dbamy o środowisko naturalne. Jakość ogrzewania węglem każdego sortu zależna jest od posiadanej instalacji. Nowoczesne kotły automatyczne uzyskują sprawność cieplną na poziomie 80-90%. Daje to dobry wynik i relatywnie niskie ceny węgla, które obniżają koszty ogrzewania.

Brykiet i pelet także wymagają posiadania kotła retortowego. Nowoczesne i automatyczne urządzenia grzewcze na to paliwo uzyskują nieco lepszą sprawność cieplną. Ogrzanie domu wymaga podobnej ilości tego paliwa, co kotły na węgiel. W obu przypadkach konieczna jest prawie codzienna obsługa kotłów. Uzupełnianie paliwa, usuwanie pozostałości z pieca to czynności eksploatacyjne. Jest to wada, którą nie każdy jest w stanie zaakceptować.

Drewno to kolejny rodzaj paliwa stałego. Stosowane do celów grzewczych już od bardzo dawna. Walorami tego paliwa jest jego odnawialność, czego nie było w wyżej wymienionych opcjach. Drewno pozostawia tylko ok. 3% popiołu. Kotły na drewno pozwalają spalać węgiel sortu “orzech”. Stosując kocioł tego typu uzależnieni jesteśmy od codziennego rozpalania, uzupełniania paliwa i usuwania popiołu.

Kotły gazowe

Gaz nie należy do tanich paliw. Posiadając instalację gazową w domu warto rozważyć zastosowanie kotła gazowego. Relatywnie niska cena, bezobsługowość po montażu oraz prostota wykonania instalacji to duże zalety tego rodzaju ogrzewania. Ogrzewanie domu gazem nie wymaga naszej codziennej ingerencji. Nie martwimy się o uzupełnienie paliwa czy usunięcie popiołu. To duże walory kotłów gazowych. Inną zaletą grzania gazem jest bezawaryjność. Dobrze wykona instalacja, liczne systemy zabezpieczeń gwarantują pełne bezpieczeństwo. Walorów kotłów i systemu grzania gazem jest wiele. Minusami są drogie instalacje gazowe – jeśli ich nie posiadamy oraz ceny gazu. Ogrzewanie domu wielkości do 150 m² to koszt ok. 3000zł.

Kotły elektryczne

Ze względu na wysokie koszty ogrzewania bardzo rzadko stosowane w domach jednorodzinnych. Jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania z prądu to lepiej być wyposażonym w grzejniki elektryczne. Modne stają się ogrzewania podłogowe lub ścienne zasilane energią elektryczną.

Analizując rodzaje paliwa dostępne na rynku możemy dobrać kocioł do własnych potrzeb. Na brak czasu i możliwości obsługi kotła najlepszą propozycją jest gazowy. Gdy szukamy tańszego rozwiązania, kocioł z funkcją automatycznego podawania paliwa jest optymalnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Każdy indywidualnie musi określić oczekiwania związane z grzaniem i koszty, jakie może z tego tytułu ponieść. Odpowiednie ogrzewanie domu to komfort jego użytkowania. Zaplanowany system grzewczy zapewnia oszczędność i wygodę.