Kominek powietrzny czy wodny – jaki wybrać?

Często zadajemy sobie pytanie czy kominek w domu spełni swoją role? Zależnie od naszych oczekiwań i do jakich celów ma nam służyć należy dokonać odpowiedniego i satysfakcjonującego wyboru. Kominek powietrzny ma za zadanie dogrzewać wnętrz oraz pełnić funkcję ozdobną. Kominki z płaszczem wodnym wykorzystywane są do ogrzewania całego domu.

Kominek powietrzny

To jeden z najbardziej popularnych kominków na rynku. Posiada wmontowany wkład powietrzny, w którym ogrzewane jest powietrze. Ogrzewanie pomieszczeń następuje poprzez rozprowadzenie ciepłego powietrza kanałami wentylacyjnymi. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu możemy ogrzewać inne pomieszczenia domu czy mieszkania. Głównym atutem kominków powietrznych jest ich cena. Stosunkowo tanie produkty dają możliwość dowolnej aranżacji. Zastanawiając się nad wyborem kominka musimy wiedzieć, jak ma spełniać funkcję. Popularna funkcja ozdobna kominków powietrznych jest priorytetem. Nowoczesne kominki z reguły są produkowane tylko w tym celu. Producenci skupiają się na walorach estetycznych produktów. Daleko z tyłu zostają funkcjonalność i jakość wykonania. Decydując się na zakup tego rodzaju kominka musimy wiedzieć, że jest to opcja do dogrzewania, a nie ogrzewania domu. Kominki z funkcją ozdobną dedykowane są do sporadycznego użytkowania. W przypadku stosowania takich produktów liczymy na niepowtarzalny klimat. Kominek powietrzny w na pewno nam go zapewni.

Kominki z płaszczem wodnym

Tego typu produkty posiadają wkład kominkowy z wmontowanym płaszczem wodnym. Połączenie z instalacją CO daje możliwość ogrzewania całego domu poprzez grzejniki. Dodatkowe ciepło daje nam szyba kominka oraz nawiew ciepłego powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Atutami tego rodzaju kominków jest funkcjonalność oraz możliwość ogrzewania całego domu. Czynniki negatywne kominków z płaszczem wodnym to cena, dodatkowa ilość akcesoriów, trudności w połączeniu z instalacją CO. Decydując się na ten wariant rezygnujemy z innych form ogrzewania domu. Czy to dobra forma ogrzewania domu? To już kwestia indywidualna.

Jak działają kominki powietrzne i wodne?

W kominkach z płaszczem wodnym opalane drewno ogrzewa wodę przepływającą przez jego korpus. Dwie ścianki, między którymi znajduje się woda, szybko się nagrzewają. Poprzez system rur woda trafia do grzejników czy wymiennika C.W.U. jeśli taki istnieje. Kominki osiągają sprawność cieplną w granicach 75%, co umożliwia ogrzewanie nawet dużych domów. Jest to związane z częstym uzupełnianiem paliwa, co powoduje zabrudzenia pomieszczenia z kominkiem. W urządzeniach powietrznych nie ma korpusu z podwójnymi ścianami. Materiał nagrzewa kominek, oddaje ciepło i poprzez otwory wentylacyjne zabudowy powietrze trafia do pomieszczenia. Są one łatwiejsze w montażu oraz nie wymagają dodatkowego osprzętu.

Decydując się na zakup kominka musimy znać jego przeznaczenie. Określone funkcje, jakie ma spełniać zależą od nas samych. Jeśli to ma być dekoracja – kominek powietrzny. Ogrzewanie domu w sposób ciągły – wkłady z płaszczem wodnym. Rynek oferuje nam mnóstwo produktów w różnych cenach. Jednak pamiętajmy, że co tanie to drogie i zawsze stawiajmy na jakość.