Kostka brukowa zimą – jak o nią zadbać?

Kostka brukowa jest odporna na uszkodzenia, lecz okres zimowy może wyrządzić małe, a nawet niewidzialne szkody. Dlatego warto zadbać o nią i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Oto najważniejsze kroki pozwalające długo cieszyć się ładną kostką brukową.

Oczyszczanie:

Regularne zamiatanie jest podstawową czynnością w utrzymaniu kostki brukowej. Przed zimą należy dokładnie oczyścić powierzchnie – najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Powinniśmy pozbyć się mchu i innych chwastów, a następnie uzupełnić ubytki w piasku w szczelinach. Dzięki temu nasza kostka będzie odpowiednio zabezpieczona przed nasiąkaniem wody.

Ochrona:

Warto zastosować odpowiednie środki impregnujące. Na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty, które tworzą warstwę ochronną. Dzięki niej kostka jest odporna na kruszenie się, powstawanie odprysków, pojawianie się zacieków i plam. Powinniśmy wybrać środek dostosowany do naszej powierzchni. Istnieją też impregnaty kolorowe, które stosowane są do zniszczonych już powierzchni. Osłaniają je i zmieniają wygląd.

Odśnieżanie:

Metalowe narzędzia mogą uszkodzić kostkę brukową. Do odśnieżania powinniśmy używać plastikowych szufli i łopat. Nimi nie doprowadzimy do żadnych uszkodzeń. Do odladzania nawierzchni betonowych należy użyć chlorku magnezu. Jest on bezpieczny dla kostki oraz dla środowiska.

Podgrzewanie:

Dobrym sposobem jest ułożenie pod kostką specjalnych mat i kabli grzewczych. Instaluje się je na głębokości około 5 cm pod nawierzchnią z kostki brukowej. W podjeździe montuje się czujniki wilgotności i temperatury. Są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Te kilka czynności nie zajmują dużo czasu, a wykonanie ich sprawi, że twoja kostka brukowa będzie odpowiednio zabezpieczona przed zimną. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym podjazdem koniecznie zastosuj powyższe wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *