Kostka brukowa zimą – jak o nią zadbać?

Kostka brukowa jest odporna na uszkodzenia, lecz okres zimowy może wyrządzić małe, a nawet niewidzialne szkody. Dlatego warto zadbać o nią i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Oto najważniejsze kroki pozwalające długo cieszyć się ładną kostką brukową.

Oczyszczanie:

Regularne zamiatanie jest podstawową czynnością w utrzymaniu kostki brukowej. Przed zimą należy dokładnie oczyścić powierzchnie – najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Powinniśmy pozbyć się mchu i innych chwastów, a następnie uzupełnić ubytki w piasku w szczelinach. Dzięki temu nasza kostka będzie odpowiednio zabezpieczona przed nasiąkaniem wody.

Ochrona:

Warto zastosować odpowiednie środki impregnujące. Na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty, które tworzą warstwę ochronną. Dzięki niej kostka jest odporna na kruszenie się, powstawanie odprysków, pojawianie się zacieków i plam. Powinniśmy wybrać środek dostosowany do naszej powierzchni. Istnieją też impregnaty kolorowe, które stosowane są do zniszczonych już powierzchni. Osłaniają je i zmieniają wygląd.

Odśnieżanie:

Metalowe narzędzia mogą uszkodzić kostkę brukową. Do odśnieżania powinniśmy używać plastikowych szufli i łopat. Nimi nie doprowadzimy do żadnych uszkodzeń. Do odladzania nawierzchni betonowych należy użyć chlorku magnezu. Jest on bezpieczny dla kostki oraz dla środowiska.

Podgrzewanie:

Dobrym sposobem jest ułożenie pod kostką specjalnych mat i kabli grzewczych. Instaluje się je na głębokości około 5 cm pod nawierzchnią z kostki brukowej. W podjeździe montuje się czujniki wilgotności i temperatury. Są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Te kilka czynności nie zajmują dużo czasu, a wykonanie ich sprawi, że twoja kostka brukowa będzie odpowiednio zabezpieczona przed zimną. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym podjazdem koniecznie zastosuj powyższe wskazówki.