Pomysł na aranżację, czyli cegiełki na ścianę w kuchni i nie tylko

Surowy wygląd ceglanych ścian stał się inspiracją dla architektów i designerów do tworzenia klimatycznych i niecodziennych projektów. Prawdziwym hitem stała się stara cegła, którą odkrywa się spod tynku czy drewnianych boazerii i po oczyszczeniu z resztek starych powłok tynkarskich pozostawia jako ozdobę.

Jeśli jednak stara czerwona cegła jest poza naszym zasięgiem, nic straconego. Jest na to prosty sposób — płytki z wzorem cegły lub płytki cięte ze starej cegły, które do złudzenia imitują prawdziwą cegłę spotykaną w starych kamienicach. W tym artykule opisujemy kilka aranżacji uwzględniających zastosowanie cegły na ścianach. Zapraszamy do lektury!

Czerwona cegła w stylach wnętrzarskich

ceglana ściana (biała cegła w kuchni) na całej ścianie

Producenci, wychodząc naprzeciw inspiracji projektantów, stworzyli bogatą ofertę materiałów wykończeniowych, które imitują starą cegłę. W sklepach z artykułami wykończeniowymi możemy znaleźć wiele różnego rodzaju płytek, które do złudzenia wyglądają jak naturalna cegła. W zależności od przeznaczenia możemy wybrać wiele interesujących modeli płytek zarówno ceramicznych, jak i betonowych do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Do jakich styli wnętrzarskich najlepiej pasuje ceglana ściana?

  • Styl industrialny, loftowy – bardzo modny styl, wywodzący się z nowoczesnego. Łączy w sobie naturalną surowość ceglanej ściany z elementami szkła, metalu oraz drewna. Loftowy charakter przestrzeni podkreśla tradycyjna cegła lub z surowego betonu wraz z minimalizmem w doborze elementów dekoracyjnych, których charakter jest najczęściej industrialny.
  • Styl skandynawski – to styl łączący białą cegłę z ciepłym drewnem. Całość utrzymana jest w kolorach bieli, szarości, pastelowej zieleni czy błękitu.
  • Styl klasyczny, rustykalny – stara cegła (ściany z niej wykonane) jest wykorzystywana do eksponowania kolekcji obrazów czy unikatowych mebli. Dobrym towarzystwem do tego typu elementów są skórzane sofy i fotele, drewniane meble i miękkie, grube zasłony – wszystko to służy podkreśleniu naturalnego charakteru wnętrza.

Płytki ceglane – do jakich wnętrz

cegła położona w kuchni (czerwona cegła w kuchni)

Ceglane ściany dobrze wyglądają tak naprawdę we wszystkich wnętrzach i w każdym pomieszczeniu:

Naszym zdaniem stara cegła najlepiej prezentuje się:

  • W kuchni – cegła w kuchni to popularny element wykończeniowy, który dodaje uroku i charakteru wnętrzu. Ceglane ściany lub płytki cięte z cegły mogą być używane jako ozdobna powierzchnia ściany lub jako materiał wykończeniowy na podłodze. Dzięki swojemu rustykalnemu wyglądowi cegła nadaje kuchni industrialny charakter, który z łatwością można przekształcić w wygląd wiejskiej chaty. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, trwała i łatwa w czyszczeniu, co czyni ją praktycznym wyborem do kuchni. Cegła może być pozostawiona w naturalnym kolorze lub pomalowana na dowolny kolor, dzięki czemu można ją dostosować do stylistyki kuchni. Świetnie komponuje się z bielą i szarością mebli, ale pasuje także do mebli z litego drewna. To doskonały sposób, aby dodać ciepła i osobistego uroku do przestrzeni kuchennej.
  • W łazience – w nowoczesnych aranżacjach, zastosowanie cegły nie ogranicza się do kuchni i salonu. Coraz częściej w łazience króluje biała cegła lub płytki ją imitujące. Chętnie stosuje je się do wykańczania ścian łazienki. Aby zabezpieczyć ceglaną ścianę (ochronić ją przed wilgocią), stosuje się specjalne impregnaty. Pod prysznicem zaś stosuje się panele szklane lub akrylowe, lub po prostu montuje się sprawdzone płytki ceramiczne.
  • W salonie, sypialni, gabinecie – w tych pomieszczeniach montuje się czerwoną cegłę na ścianie w charakterze dekoracji – płytki cegłopodobne zdobią ściany kominka, stanowią dekoracyjne wykończenie kolumn, kominów, wnęk – mogą zajmować całą powierzchnię ściany lub jej fragmenty. 

W przedpokoju – połączenie ceglanej ściany z nowoczesnym tynkiem idealnie pasuje do przedpokoju, gdzie najczęściej służy jako tło do ekspozycji fotografii, obrazów, luster ozdobnych.

Cegła dekoracyjna – z czym łączyć

cegła w kuchni - wybierając cegłę do montażu na kuchennej ścianie, trzeba kupić odporną na najbardziej oporne plamy

Stosując cegłę, bądź jej imitację, warto pamiętać o kilku zasadach: 

  • Jeśli mamy zamiar układać płytki ceglane w małym pomieszczeniu, to unikajmy ułożenia ich na wszystkich ścianach. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ich na jednej ze ścian, bądź tylko we wnęce lub na jakimś fragmencie ściany – uzyskamy w ten sposób pożądany efekt w postaci subtelnej dekoracji, a nie masywnego przytłoczenia;
  • jeśli cegły są w ciemnym kolorze (ciemno-ceglany, grafitowy, czarny, szary), to zastosujmy jasny kolor pozostałych ścian i jasne meble. Jedynie w dużych, przestronnych i jasnych pomieszczeniach w stylu loftowym możemy stosować wszędzie ciemne kolory. W tego typu aranżacjach odbijający światło metal czy szkło dodadzą lekkości całemu wystrojowi;
  • jeśli kolor cegieł jest biały lub bardzo jasny, możemy zastosować ciemniejsze kolory pozostałych ścian, lub wyposażyć pokój w cięższe, masywniejsze meble;
  • by złagodzić nieco surowy charakter, na tle cegieł możemy ustawić donice z kwiatami – zieleń pięknie komponuje się z ceglaną ścianą;

Cegiełka na ścianę – zalety

cegła w kuchni - cegła dekoracyjna na kuchennej ścianie jako element materiału wykończeniowego

Płytki z cegły mają wiele zalet:

  • płytki ścienne imitujące cegłę ocieplają optycznie wnętrze i nie zabierają dużo z powierzchni pomieszczenia,
  • stanowią elegancki akcent ozdobny,
  • posiadają bogate wzory, faktury i kolory, dzięki czemu znajdują zastosowanie we wszystkich wnętrzach i we wszystkich stylach,
  • cechuje je nieskomplikowany i łatwy montaż,
  • są łatwe w obróbce, tak więc cięcie i dopasowywanie do narożników jest bardzo proste,
  • chociaż cegła jest ciężka, płytki z niej cięte są lekkie
  • , nie obciążają zbytnio konstrukcji ściany,
  • za ich pośrednictwem możemy zatuszować nierówności ściany,
  • są niepalne,
  • płytki ceglane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w razie potrzeby łatwo jest wymienić uszkodzony element płytek na nowy;
  • mają przystępną cenę w porównaniu z płytkami ceramicznymi czy betonowymi.

 Mówiąc o zaletach cegły w pomieszczeniach, nie sposób nie wspomnieć też o jej właściwościach wyciszających — istnieje duże prawdopodobieństwo, że cegła na ścianie (płytki cięte z cegły) może nam wyciszyć pomieszczenie. Cegła w kuchni może wyciszyć odgłosy urządzeń kuchennych, a zamontowana w sypialni — zapewnić lepszy sen.

Imitacja cegły – wady

cegła w kuchni - ceglana ściana w stylu nowoczesnym, odsłonięte wybrane powierzchnie

Płytki z cegły, pomimo swojej doskonałej uniwersalności, posiadają również wady:

  • płytki z cegły optycznie pomniejszają wnętrze,
  • gipsowe płytki imitujące cegły wymagają impregnacji i cyklicznego czyszczenia, gdyż w zagłębieniach fug gromadzi się kurz, co dla alergików może być niezbyt korzystnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Cegiełki na ścianę znalazły zastosowanie w odważnych aranżacjach w nowoczesnych wnętrzach jak i klasycznych, co sprawia, że ten materiał dekoracyjny stał się uniwersalnym sposobem na eleganckie, modne wykończenie ścian.

Odpowiednia dbałość w postaci regularnej impregnacji sprawi, że ceglana ściana w dobrej kondycji służyć nam będzie długie lata.

Możliwości dekoracyjne, jakie dają płytki imitujące cegłę na ścianie są praktycznie nieograniczone – efekt końcowy zależny jest od doboru wszystkich elementów wyposażenia, przemyślanej stylistyki i fantazji.