Budowa domu

Jak szybko ocieplić poddasze nieużytkowe?

Jeżeli chcemy sprawnie ocieplić poddasze nieużytkowe, możemy skorzystać z kilku dostępnych na rynku rozwiązań. Różnią się on wzajemnie m.in. rodzajem zastosowanego materiału izolacyjnego oraz zakresem wymaganych prac. Ocieplenie poddasza nieużytkowego istotnie wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór metody ocieplenia stropu, dzięki której można szybko i skutecznie ocieplić strop.

Dlaczego ociepla się poddasza nieużytkowe?

Poddaszem nieużytkowym jest przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem, która nie jest zaadoptowana do celów mieszkaniowych. Domy, które mają nieużytkowe poddasza, często pozbawione są jakiejkolwiek warstwy ociepleniowej. Sytuacja taka powoduje ucieczkę powietrza z ogrzewanych pomieszczeń znajdujących się w niższych kondygnacjach budynku. Rozwiązaniem, które skutecznie pomoże nam uporać się z tym problem, jest wykonanie ocieplenia stropu.

Jeżeli poddasze nieużytkowe planujemy wykorzystać np. jako pomieszczenie do przechowywania „sezonowych rzeczy”, fachowe ocieplenie stropu pozwala zmniejszyć straty ciepła, czego efekt odczujemy w naszym portfelu. Połacie dachu takiego budynku nie wymagają dodatkowej termoizolacji, natomiast ocieplając strop, musimy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczeniu przed zniszczeniem. Do ocieplenia poddasza nieużytkowego możemy użyć pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, styropianu.

Czy pianka PUR sprawdzi się przy ociepleniu poddasza nieużytkowego?

Szybkim i efektywnym sposobem ocieplenia poddasza nieużywanego jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Jest to materiał izolacyjny, który powstaje z połączenia dwóch składników poliolu i izocyjanianu. Pianka PUR jest nakładana za pomocą specjalnych węży i agregatu, który pod wysokim ciśnieniem aplikuje płynną mieszankę dwóch składników na wybrane powierzchnie. Materiał z czasem zastyga, tworząc szczelną i trwałą izolację. Możemy nim jednako ocieplić połacie dachowe, jak i strop.

Proces ocieplania poddasza nieużytkowego pianką PUR nie trwa długo, a jej unikalne właściwości sprawiają, że jest to rozwiązanie trwałe i odporne na działanie wilgoci i pleśni. Efektywność pianki poliuretanowej uzależniona jest od rodzaju i jakości użytych materiałów oraz wiedzy osób zajmujących się aplikacją materiału izolacyjnego. Ocieplanie poddasza pianką PUR stanowi skuteczną i szybką metodę poprawy izolacji termicznej i energetycznej domu. Dlatego prace ociepleniowe powinniśmy powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.

pracownik natryskujący piankę poliuretanową do izolacji domu

 

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe przy pomocy wełny mineralnej?

Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego przy pomocy wełny mineralnej to często wybierane rozwiązanie. Technika ocieplania poddasza nieużytkowego jest uzależniona od rodzaju stropu (drewniany lub betonowy) czy jego konstrukcji. Możemy zastosować wełnę mineralną z włókna skalnego lub szklanego. Jeśli wierzchnia warstwa ocieplenia zostanie dodatkowo przykryta folią wiatroizolacyjną, poprawi to efektywność izolacji stropu.

Kluczową sprawą jest ilość materiału izolującego. Grubość kładzionej wełny o parametrach 0,04 W/ (m·K) powinna wynosić od 25 do 30 cm. Sprawi to, że współczynnik przenikania ciepła będzie wynosił w przybliżeniu 0,16 W/(m2·K). Wełna mineralna to lekki i niepalny materiał ociepleniowy, który ma zdolność przepuszczania pary wodnej oraz izoluje przed hałasem. Ponadto wełna mineralna to elastyczny materiał, który odpowiednio ułożony posiada doskonałą izolację cieplną.

Na czym polega ocieplenie stropu styropianem?

Szybkim sposobem na ocieplenie nieużywanego poddasza jest zastosowanie styropianu. Użycie tego materiału izolacyjnego znacznie poprawia efektywność energetyczną jednakowo starych, jak i nowych domów. Styropian jest lekki i prosty w montażu. Ocieplając poddasze styropianem, musisz położyć minimum dwie warstwy, pilnując, aby między rzędami nie powstały szczeliny, przez które będzie wydostawać się ciepłe powietrze.

Obecnie w sprzedaży są płyty styropianowe ze specjalnymi nacięciami, które wpływają na ich elastyczność, co znacząco usprawnia proces ich aplikacji. Ocieplenie styropianem stropu na poddaszu nieużytkowym to z punktu widzenia ekologii pożądane rozwiązanie, ponieważ materiał ten nie ulega degradacji i jest odporny na pleśń oraz grzyby. Zużyty styropian można poddać recyklingowi, dzięki czemu można z niego uzyskać całkiem nowy produkt.

Co wpływa na cenę ocieplenia poddasza nieużytkowego?

Koszty wykonania termoizolacji stopu uzależnione są od kilku rzeczy. Po pierwsze ważne jest czy prace będziesz wykonywał sam, czy zdecydujesz się zatrudnić profesjonalistów. Skorzystanie z drugiej opcji polecane jest szczególnie osobom, które chcą szybko i skutecznie ocieplić strop. Termoizolacja poddasza to inwestycja, która będzie służyć rodzinie przez długie lata, dlatego powinna być solidnie wykonana. Wpływ na końcową cenę przeprowadzonych prac ma również sposób ocieplenia oraz jakość zastosowanych materiałów. Na koszty wpływ ma również rodzaj budynku oraz jego powierzchnia.

Podsumowanie

Ocieplenie poddasza nieużytkowego wpływa na polepszenie komfortu domowników oraz pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie zimą. Jedną z metod pozwalających skutecznie ocieplić poddasze jest użycie pianki poliuretanowej. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na szybkie ocieplenie połaci dachu oraz stropu. Decydując się na ocieplenie poddasza pianką PUR, skorzystajmy z pomocy fachowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.