Budowa domuDom i ogród

Jak wybrać architekta do indywidualnego projektu mieszkania

Planujesz budowę domu, Twoje mieszkanie wymaga gruntownego remontu, a może kupiłeś właśnie nowe, które chciałbyś urządzić po swojemu, tak jak sobie już wymarzyłeś? To właśnie dobry architekt jest w stanie stworzyć dla Ciebie idealny projekt domu, które przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Zatem jak znaleźć architekta, który zna się na rzeczy, oraz któremu można powierzyć tak ważne zadanie? W tym artykule dowiesz się, czym należy się kierować przy wyborze architekta i zatrudnić tego najlepszego. Dowiedz się więcej!

Szczegółowa analiza oferty

Nie możemy pominąć najważniejszego i jednego z pierwszych kroków, jakim jest analiza oferty danego architekta. Musimy wiedzieć, czy taka osoba będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Każdy architekt specjalizuje się w innych projektach. Jedni przygotowują głównie proste i tradycyjne projekty indywidualne, które dla wielu osób nie są wystarczające, ponieważ oczekują czegoś więcej. Natomiast są też specjaliści, którzy są znani z unikatowych lub uniwersalnych propozycji z nowoczesnym designem, chociażby takich jak domek z bali. Ważne jest również to, aby się dowiedzieć czy możliwe są ewentualne późniejsze poprawki, gdyż jak wiadomo nie zawsze pierwszy wybór projektu budowlanego to strzał w dziesiątkę.

Znajomość prawa budowlanego

Jednym z kluczowych czynników, który świadczy o stuprocentowym bezpieczeństwie i niezawodności to przepisy budowlane, które muszą znać wszyscy profesjonalni architekci. Gotowy projekt, tak budowy, jak i aranżacji wnętrz, musi spełniać wszelkie normy i wymagania prawne na każdym etapie budowy. W przeciwnym razie może się okazać, że budowa domu może zostać zatrzymana. Nie tylko stracimy wtedy szansę na posiadanie wymarzonego domu, ale również koszt budowy i urządzenia wnętrza znacznie wzrośnie. Jednak można oszczędzić sobie stresu i zbędnych wydatków podejmując współpracę ze sprawdzonym architektem.

Punktualność

Cechą charakterystyczną dobrego architekta jest przede wszystkim terminowe wykonywanie swoich obowiązków. Profesjonalny architekt zawsze stawia swoich klientów na pierwszym miejscu, a jak wiadomo zazwyczaj zależy nam na jak najszybszym wykonaniu projektów. Punktualność i terminowość świadczy o tym, że szanuje on klientów, pracuje z pełnym zaangażowaniem i pasją. Dlatego wybierając architekta, należy szczegółowo przyjrzeć się jego podejściu do pracy oraz zapytać o szacowny czas oczekiwania.

Koszt projektu domu/mieszkania

Na dobrym projekcie nie należy oszczędzać, ponieważ jakość i nasze zadowolenie jest najważniejsze. Jeśli skusimy się na projekt w niższej cenie, możemy się spotkać później z licznymi komplikacjami oraz problemami. Dlatego, zamiast wybierać najtańszy projekt domu/mieszkania, wybierzmy ten, który spełni nasze oczekiwania. Zbyt duże odstępstwa mogą sprawić, że efekt będzie niezadowalający i całkowicie inny, niż ten z naszej wizji. Warto jednak przy wyborze architekta zwrócić uwagę na to, czy zagwarantuje nam brak zmian w wysokości ceny. Ustalona cena na samym początku nie powinna ulegać zmianie, niezależnie od późniejszych poprawek.

 

Wiedza na temat lokalnego rynku

Znajomość lokalnego rynku to podstawa. Każdy teren jest inny i odznacza się licznymi uwarunkowaniami w zakresie budowy domu. Na określony typ projektu domu ma wpływ głównie ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne oraz tradycje. Przykładowo, dom na obszarze górskim to całkiem inna para kaloszy niż nad morzem, czy w środkowej Polsce. Decydując się na budowę domu w górach, trzeba wybrać dobrego architekta, który zaprojektuje dom o zwartej bryle i regularnej konstrukcji. Na takim terenie projekt indywidualny wymaga odpowiedniego usztywnienia ścian oraz fundamentów.

Dobry architekt powinien zatem dobrze orientować się w lokalnych warunkach zabudowy. Przykładowo, projektowanie wnętrz Kraków wymaga zupełnie innego podejścia, niż np. w Gdańsku czy Wrocławiu. Warto zatem zasięgnąć pomocy u doświadczonego architekta, który miał już wcześniej do czynienia z takim projektem i dobrze zna lokalne trendy wnętrzarskie.

Opinie i rekomendacje

Bez wątpienia dobry architekt to też dobre opinie i komentarze na jego temat. Dlatego warto przeczytać informacje na temat takiej osoby lub popytać wśród znajomych. Być może ktoś już wcześniej korzystał z usług tego architekta i może przekazać nam szczegóły w zakresie budowy domu. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dany architekt to dobry wybór i czy poradzi sobie z projektem wnętrz w Twoim mieszkaniu. Zanim podpiszesz umowę, zrób research w internecie i sprawdź, czy warto zdecydować się na współpracę, czy jednak znaleźć inne biuro architektoniczne.

Pierwsze wrażenie

Już na pierwszym spotkaniu w cztery oczy można określić, jaką dany architekt ma wiedzę oraz podejście do klienta. Zrozumiały język, opanowanie, łagodny ton głosu oraz cierpliwość to bardzo ważne cechy, które bez wątpienia będą miały wpływ podczas przyszłej współpracy. Szczera rozmowa odnośnie do naszych oczekiwań, ale także profesjonalne doradztwo ze strony architekta to główne czynniki, które przyczyniają się na finalną decyzję na temat wyboru biura architektonicznego. Architekt, który narzuca swoje zdanie i nie bierze pod uwagę opinii klientów, będzie raczej przeszkodą niż pomocą w osiągnięciu zamierzonych celów. Zaangażowanie architekta oraz chęć wysłuchania klientów to jedne z dobrych cech charakterystycznych dla profesjonalisty.

Młoda para w swoim nowym mieszkaniu

Podsumowanie

 

Zapotrzebowanie na usługi architektów ciągle wzrasta. Zwłaszcza u doświadczonych oraz profesjonalnych architektów często trzeba bardzo długo czekać na wolny termin. Jednak jeśli w grę wchodzi aranżacja wnętrz w naszym domu, to wybór architekta nie powinien być zbyt pochopny. Lepiej poczekać na tego odpowiedniego, który nas nie zawiedzie i będzie nas wspierał na każdym kroku. Budowa domu, czy też mieszkania oraz jego późniejsze urządzenie to inwestycja na bardzo długie lata, dlatego warto oddać swoje cztery ściany pod oko specjalisty, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.