Dom i ogróddziałka

Dlaczego warto posadzić borówkę w ogrodzie i jak wybrać najlepsze sadzonki borówki amerykańskiej?

Krzewy borówki amerykańskiej są bardzo chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach ze względu na smaczne, zdrowe i soczyste owoce, jakie rodzi. Sama roślina należy do rodziny wrzosowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, choć obecnie uprawiana jest na całym świecie. Dlaczego warto jeść owoce jagodowe – jakie mają właściwości i zastosowania kulinarne? Na czym polega pielęgnacja borówki i jakie wymagania ma krzew? Oto dlaczego borówka amerykańska powinna się znaleźć również w Twoim ogrodzie.

Owoce borówki amerykańskiej i ich zalety

Prawidłowo pielęgnowana borówka amerykańska (znana też jako borówka wysoka) każdego roku rodzi smaczne, słodkie owoce. Mają kolor niebieskofioletowy, są kuliste i lekko spłaszczone, o średnicy około 1 – 1,5 cm (kolor i wielkość jagody są różne dla różnych odmian). W zależności od odmiany owoce dojrzewają od połowy lipca do końca sierpnia.

A jednak nie tylko walory smakowe owoców decydują o tym, że borówka amerykańska jest tak chętnie uprawiana przez ogrodników w naszym kraju – mają one bowiem liczne wartości odżywcze, są pełne składników mineralnych i witamin (witamina C, A, PP, kwas foliowy), a także mają właściwości lecznicze:

  • wspomagają pracę jelit,
  • mogą wpływać na poprawę pamięci poprzez stymulację regeneracji neuronów,
  • przypuszcza się, że antyoksydanty zawarte w owocach mogą zapobiegać nowotworom.

Dodatkowo, mimo że owoce borówki mają słodki smak, to cechuje je również niski indeks glikemiczny, mogą je więc bez obaw spożywać osoby cierpiące na cukrzycę i nadwagę.

Kolejną z zalet owoców borówki amerykańskiej jest fakt, iż doskonale nadają się nie tylko do spożycia na surowo, ale również na przetwory – można z nich zrobić pyszne dżemy, soki i nalewki lub zamrozić i dodawać do ciast, deserów i kompotów.

miseczka pełna borówek

 

Uprawa borówki amerykańskiej jest prosta

Borówka amerykańska jest dość prosta w uprawie – ma niewielkie wymagania co do stanowiska, choć najlepsze owocowanie i smak owoców uzyskuje się na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Borówki amerykańskie wymagają natomiast gleby lekkiej i przewiewnej, koniecznie kwaśnej – optymalne pH w jej uprawie wynosi 3 – 4.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Sadzenie borówek należy zacząć od wybrania sadzonek. Szukaj krzewów borówki w dobrych sklepach ogrodniczych – zawsze wybierając sprawdzone sadzonki borówki amerykańskiej, które są zdrowe i mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy. W praktyce warto zdecydować się na sadzenie krzewów dwuletnich, które zwykle zaczynają owocować już w kolejnym roku od posadzenia.

Jak i kiedy posadzić nowo kupioną borówkę amerykańską? W miejscu o dogodnych warunkach stanowiskowych wykop dołek o średnicy i głębokości po ok. 40 cm, a wybraną ziemię wymieszaj pół na pół z torfem. Sadzonkę umieść w dołku i zasyp, a na końcu obficie podlej. Borówki amerykańskie powinno się ściółkować – korą iglastą, trocinami lub igliwiem.

Zaczynając swoją przygodę z borówką amerykańską należy koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między krzewami. Dorosłe krzewy są silnie rozgałęzione, potrzebują więc sporo miejsca – należy sadzić je w odległości ok. 1,5 metra w rzędzie, a odstępy między rzędami powinny wynosić około 2,5 metra.

Borówka wysoka – nawożenie i nawadnianie

Czy borówka amerykańska wymaga nawadniania i nawożenia? Tak, jak wszystkie inne krzewy. Tylko dobrze odżywiona uraczy nas licznymi i smacznymi owocami. W okresie letnim, przy upalnej pogodzie, borówka amerykańska potrzebuje podlewania, należy jednak pamiętać, że nie znosi ona wody stojącej w strefie bryły korzeniowej – jej korzenie gniją wówczas.

Równie istotne jest także sumienne nawożenie – borówki amerykańskie zasilamy trzykrotnie od początku maja do połowy czerwca. Sprawdzą się nawozy azotowe, na przykład siarczan amonu lub saletra amonowa, które wspomagają krzewienie się młodych okazów. Po zbiorach natomiast nawozy o wyższej zawartości fosforu i potasu, dzięki którym borówka amerykańska bezpiecznie przetrwa zimę.

Borówka amerykańska – inne zabiegi pielęgnacyjne

To, że borówka amerykańska jest łatwa w uprawie, nie oznacza, że nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie jak inne krzewy, może zapadać na choroby (warto wybierać odmiany odporne, np. Bluejay jest odporna na większość chorób grzybowych takich jak zgorzel pędów, szara plamistość liści czy szara pleśń), przemarzać przy nieodpowiednim okryciu czy osłabić swój wzrost przy nieumiejętnym postępowaniu lub zaniechaniu wykonywania zabiegów agrotechnicznych.

Jednym z zabiegów, które koniecznie należy regularnie przeprowadzać, jest przycinanie. Nie zaczynamy jednak w pierwszym, a w drugim roku po posadzeniu krzewów usuwając pędy chore i słabe. W kolejnym roku możemy już wykonać cięcie prześwietlające, wycinając najstarsze pędy i te nadmiernie zagęszczające środek krzewu. Zabieg wykonujemy zimą lub wczesną wiosną. Raz na kilkanaście lat warto przyciąć całą koronę krzewu, aby go odmłodzić.

Na szczególną uwagę zasługują zabiegi pielenia i ściółkowania krzewów borówki amerykańskiej – rośliny nie powinny musieć konkurować z chwastami o składniki mineralne potrzebne im do kwitnienia i owocowania. Warto więc raz na jakiś czas usunąć niepożądanych sąsiadów, a wokół borówki rozłożyć wspomniane już wcześniej trociny, igliwie lub szyszki. Nie dość, że zakwaszają one glebę, to jeszcze spowalniają wzrost chwastów.

Generalnie borówka amerykańska jest odporna na niskie temperatury i nie powinna przemarzać nawet przy mrozach sięgających -30 stopni Celsjusza. Zasada ta dotyczy jednak krzewów starszych i będących w dobrej kondycji. Młodsze okazy wymagają szczególnej opieki – warto ochronić je przed mrozem usypując u ich podstaw kopczyki z ziemi lub liści. Trzeba też pamiętać, że borówka jest wrażliwa na wahania temperatury.

Czasem potrzebne mogą się też okazać opryski na choroby lub szkodniki. Pierwszy zabieg można przeprowadzić zimą lub na przedwiośniu, zwłaszcza jeśli w poprzednim sezonie rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli jednak borówka wykazuje objawy chorób grzybowych lub bakteryjnych, to należy opryskiwać ją przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i przed zbiorem owoców (z zachowaniem okresu karencji) zgodnie z instrukcją dawkowania podaną przez producenta na opakowaniu produktu. W profilaktyce chorób borówki amerykańskiej istotne również jest usuwanie porażonych chorobą pędów.

Podsumowanie

Borówka amerykańska to wdzięczny i mało wymagający krzew, który obdarzyć nas może bogactwem pysznych owoców. Jeśli więc masz w swoim ogrodzie nieco miejsca, polecamy wykorzystanie go właśnie na uprawę borówki.