Budowa domudom

Jastrych cementowy vs jastrych anhydrytowy

W budownictwie mieszkaniowym jest możliwość zastosowania kilku podkładów podłogowych. Te najczęściej układa się na betonowej płycie, czy stropie. Do jednych z najpopularniejszych należą jastrych cementowy i jastrych anhydrytowy. Wiele osób może zastanawiać się, który podkład lepiej się sprawdzi i czym się charakteryzuje.

Czytając ten poradnik, dowiesz się tych i innych istotnych rzeczy na temat obydwu rodzajów jastrychu. Przeczytaj!

Kilka informacji na temat jastrychu cementowego i anhydrytowego

Poniżej przedstawiamy nieco informacji na temat obydwu rodzajów jastrychu.

Jastrych betonowy/cementowy

Jastrych cementowy oznaczany symbolem CT, produkowany jest na bazie cementu portlandzkiego, np. CEM 32,5 lub CEM 42,5. Do produkcji używa się też kruszyw, jak piasek, czy żwir. Dzięki temu uzyskać można bardzo gładką i równą powierzchnię wylewki. Jak się okazuje, także jej trwałość jest na nieprzeciętnym poziomie.

Jastrych cementowy występuje w kilku rodzajach. W zależności od umiejscowienia jastrychu wyróżnia się m.in.:

  • związany z podbudową,
  • na warstwie rozdzielczej,
  • jastrych pływający na warstwie rozdzielczej

Np. w przypadku ostatniego rodzaju, między konstrukcją stropu, a warstwą jastrychu kładzie się papę podkładową.

Płynne jastrychy ponadto występują w postaci wylewek samopoziomujących i wykonywane są w postaci jastrychów suchych — są utworzone z ułożonych warstwowo suchych płyt.

Wylewka

Właściwości jastrychów cementowych pozwalają na wiele

Głównym zadaniem jastrychu jest wyrównanie powierzchni, dzięki czemu uda się wykonać bezproblemowe przeprowadzenie prac posadzkarskich, jak układanie paneli, płytek ceramicznych, czy wykładzin. Wylewka wykonana z jastrychu wykazuje właściwości wodoodporne, jak i niekiedy mrozoodporne. Dzięki temu, swoje zastosowanie znajduje nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Jeżeli pomieszczenie charakteryzuje się sporą wilgotnością, jastrych cementowy jest dobrym wyborem. Miejscami, gdzie bez problemu można go zastosować, są np. pralnie, czy łazienki.

Jedną z najistotniejszych wad jastrychu cementowego, jest czas jego wysychania. Otóż niekiedy potrzeba nawet 28 dni do pełnego wyschnięcia. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników, jak chociażby temperatura, czy wilgotność.

Jastrych anhydrytowy

Ten oznaczany jest za pomocą symboli CA. Materiałem wiążącym w tego typu wylewce jest anhydryt. Nazywamy tak bezwonny siarczan wapnia. Mieszanka jastrychu wzbogacona jest w tzw. spowalniacze wiązania, co przekłada się na wysychanie w określonym czasie. Średni czas schnięcia jastrychu anhydrytowego wynosi 3-4 tygodnie. Wietrzenie pomieszczeń po nałożeniu jastrychu wspomaga wysychanie. Jednak, w przypadku posadzek, gdzie zastosowane ma zostać np. ogrzewanie podłogowe, samo wietrzenie nie wystarczy, gdyż trzeba też wygrzewać anhydryt. Co istotne, jastrych anhydrytowy charakteryzuje dość rzadka konsystencja, która przekłada się na samoczynne rozłożenie i wyrównanie materiału po wylaniu.

Niestety cena za jastrych anhydrytowy, jest sporo wyższa niż za jastrych cementowy. Rozwiązanie tego typu nie nadaje się także do stosowania na zewnątrz, lub w pomieszczeniach nieogrzewanych. Jastrych anhydrytowy nie charakteryzuje się odpornością na wilgoć i niskie temperatury. Zatem nie poleca się go stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Co bardzo istotne, szlifowanie wylewek anhydrytowych wiąże się ze szkodliwym pyleniem. Otóż pył ten ma podobne działanie jak azbestowy, dlatego czynność szlifowania należy wykonywać z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

Inne rodzaje jastrychu

Wspomnieć można jeszcze o innych rodzajach jastrychu. Np. jastrych asfaltowy AS produkowany jest z lanego asfaltu i mączki kamiennej, a także dodatku piasku. Ponadto występuję także — jastrych magnezjowy MA, jastrych żywiczny SR, jastrych gipsowy.

Zastosowanie jastrychu w budowie domu

Jak kłaść jastrych cementowy i anhydrytowy

Szybkość prac kładzenia jastrychu zależy głównie od zastosowanej zaprawy i jej konsystencji. Dlatego też, za ułatwienie, uważa się wylewanie płynnych jastrychów z pozycji pionowej.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę płynne wylewki cementowe, te pozwalają w szybszy sposób przejść do kolejnego etapu prac budowlanych z racji braku przymusu zacierania i szlifowania, jak ma się to w przypadku klasycznego jastrychu cementowego i anhydrytowego.

Ponadto jastrychy cementowe charakteryzują się dobrą przyczepnością cementowych klejowych zapraw i nie wymagają zastosowania dodatkowego gruntu w celu np. przyklejenia płytek ceramicznych — jak ma się to w przypadku jastrychu anhydrytowego.

Projekt domu - wylewki

Jak dobierać jastrych

Stawiając na wybór odpowiedniego materiału do wykonania podkładu podłogowego, przede wszystkim muszą zostać uwzględnione warunki eksploatacyjne w danym miejscu. Znaczenie ma też plan budowy, czy nawet rodzaj mieszkania — jego wielkość. Należy zapamiętać, że przeznaczenie pomieszczeń determinuje wybór odpowiedniej wylewki. Dlatego, w przypadku pomieszczeń narażonych na wilgoć, powinien być zastosowany wyrób odporny na dany fakt i odwrotnie. Kiedy ma zostać zamontowane ogrzewanie podłogowe — również musi być dobrany do tego odpowiedni jastrych.

Pomimo wszystko, przed wyborem jastrychu, warto zaczerpnąć informacji od eksperta, który doradzi i prawdopodobnie dobierze odpowiedni rodzaj wylewki dla danego miejsca.

Podsumowanie

Jastrych cementowy, czy anhydrytowy to dwa najpopularniejsze rodzaje wylewek, jakie można zastosować. Przed ich wyborem uwzględnia się niektóre kwestie, jak ogrzewanie podłogowe, zastosowanie pomieszczenia, czy inne wymienione w poradniku. Należy pamiętać, że jeden jastrych, jak i drugi, odznacza się odmienną charakterystyką.