Dom i ogród

Jaką zagęszczarkę do kostki kupić?

Jaką zagęszczarkę do kostki kupić?

Układanie kostki brukowej wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, do którego należy m.in. zagęszczarka. Urządzenie to znane także pod nazwą ubijarki występuje najczęściej w wersji spalinowej, elektrycznej, jak i pneumatycznej. Ponadto cechują je różne parametry.

W tym poradniku sprawdzimy jaką zagęszczarkę do kostki brukowej wybrać. Czytając, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat zagęszczarek!

Zagęszczarka do kostki brukowej — jakie czynności można wykonać za jej pomocą

Urządzenie to, jak sama nazwa wskazuje, służy do zagęszczania gruntu, czy ubijania położonej kostki. Jeżeli chodzi o grunt, to tego, który znajduje się pod kostką brukową. Solidna podbudowa pod kostkę jest niezbędna, zatem do jej wykonania idealnie sprawdzi się zagęszczarka.

Za jej pomocą można pozbyć się wody z gruntu, jak i powietrza co skutkuje zmniejszeniem porowatości podłoża. Dzięki temu, w gruncie poprawią się takie parametry jak m.in.:

  • nośność,
  • wytrzymałość,
  • wodoodporność.

Ułożona kostka

Zagęszczarka elektryczna i spalinowa

Stając przed wyborem ubijarki, wybierać można spośród modeli elektrycznych, jak i spalinowych. Te pierwsze, póki co nie należą do bardzo popularnych urządzeń. Natomiast zagęszczarki spalinowe stosuje się od wielu lat.

Elektryczne modele są zwyczajnie nie praktyczne, chociażby z uwagi na przymus stałego podłączenia do prądu, czy stosunkowo słabej mocy.

Modele spalinowe często są wyposażone w silniki wysokoprężne 2, bądź 4-suwowe. Są to uniwersalne i trwałe urządzenia.

Jako ciekawostkę, przytoczyć można także trzeci rodzaj zagęszczarek, czyli modele pneumatyczne. Napędzane są one sprężonym powietrzem i charakteryzują się stosunkowo dużą wydajnością. Wadą są wysokie koszty zakupu.

Jaka zagęszczarka do kostki — najważniejsze parametry

Wybierając ubijarkę do kostki, warto zwrócić uwagę na parametry danych urządzeń. Do najważniejszych należą takie jak:

  • moc silnika,
  • waga urządzenia,
  • wydajność,
  • rozmiar płyty roboczej,
  • wielkość siły odśrodkowej,
  • głębokość ubijania,
  • częstotliwość wibracji,
  • kierunkowość,

czy chociażby dostępność akcesoriów. Uwagę należy także zwrócić na ewentualny serwis danego urządzenia i ogólne koszty zakupu/utrzymania. Pomimo iż sprzęt ten należy do trwałych, czasami zdarzyć się mogą awarie. Naprawianie zagęszczarek jednak nie będzie stanowiło problemu, jeżeli skorzystamy z profesjonalnej firmy, trudniącej się danym fachem.

Wspomnieć warto także o tym, że aby zagęszczarka charakteryzowała się sprawnym działaniem, należy stawiać na modele o mocy nie niższej niż około 4,5 kW. Takie urządzenia bez trudu poradzą sobie z gruntem różnego rodzaju.

Jeżeli chodzi o wydajność, średnia wynosi około 400-700 m2/h. Na daną cechę istotny wpływ ma rodzaj podłoża, wielkość płyty roboczej, moc silnika, czy w końcu ciężar urządzenia.

Zastanawiając się nad tym, jaka zagęszczarka do kostki brukowej będzie najlepsza, pod uwagę można jeszcze wziąć prowadzenie sprzętu. Otóż wiele modeli występuje z ręcznym prowadzeniem. Istnieją jednak rodzaje zagęszczarek, które są samoprzesuwne. Profesjonaliści często stawiają na modele podczepiane — w przypadku ubijania kostki, czy gruntu. Kiedy należy dokonać obrobienia bardzo wymagającego rodzaju podłoża, zastosować można też modele kroczące.

Kostka brukowa przed ułożeniem

Waga zagęszczarki — istotna cecha

Zdecydowanie jednym z najbardziej istotnych parametrów zagęszczarek jest waga. Im sprzęt będzie cięższy, tym lepiej. Należy mieć na uwadzę, że wraz ze wzrostem wagi, operowanie zagęszczarką staje się nieco trudniejsze — szczególnie w przypadku modeli prowadzonych ręcznie.

Na rynku znaleźć można różne modele, o bardzo zróżnicowanej wadze. Za najlżejsze uważa się tzw. skoczki — takie urządzenia najczęściej używa się jedynie do przydomowych prac, gdyż ich ciężar wynosi zaledwie około 20 kilogramów.

Urządzenia o przeciętnej wadze, oscylują w granicach 100 – 300 kilogramów. Takie zagęszczarki nadają się już do wielu rodzajów prac, w tym do układania kostki brukowej. Wówczas w parze z daną wagą idzie wysoka wydajność urządzenia, jak i stosunkowo brak problemów w obsłudze — takowe mogą jedynie wystąpić w trudno dostępnych miejscach.

Jaka waga zagęszczarki jest najwyższa? Otóż na rynku znaleźć można modele, które ważą nawet w okolicach tony. Takie urządzenia są bardzo duże i zazwyczaj przeznaczone do prac na terenach rozległych.

Jaka zagęszczarka do kostki brukowej — wybór

Kiedy teren jest ubity i ogółem nie ma wymogu przygotowania podłoża, zastosować można klasyczną ręcznie prowadzoną zagęszczarkę. Urządzenie to, nie musi charakteryzować się bardzo wysoką wagą, czy mocnym silnikiem. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie ubijarek tego typu sprawdzi się tylko w przypadku niewielkiego terenu. Gdy wymagane jest ubicie podłoża itd., dobrym wyborem będą modele o przeciętnym ciężarze w okolicach 100-300 kilogramów.

Kiedy areał jest rozległy, można dokonać wyboru innych rodzajów zagęszczarek — przyda się wtedy bardzo wydajna zagęszczarka do kostki. Modele samoprzesuwne będą idealne z uwagi na komfort pracy. Waga i moc silnika, też może być wyższa, co przełoży się na efektywność i zadowalającą wydajność. Takie zagęszczarki i inne wspomniane w poradniku, jak np. kroczące, najczęściej wykorzystywane są do profesjonalnego ubijania gruntu.

Podsumowanie

Kiedy zechcemy ułożyć kostkę brukową, zagęszczarka gruntu będzie niezbędnym narzędziem. Wybór powinien być dokonywany z uwzględnieniem kwestii podanych w poradniku. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiednie urządzenie do pracy na małych powierzchniach, czy z wymagającym podłożem i nie tylko!