Dom i ogród

Drewniana elewacja — czy warto inwestować?

Elewacja to nieodłączny element każdego budynku, będący jego główną wizytówką. Spoglądając na dom, pierwsze co rzuca nam się w oczy to jego wygląd zewnętrzny, który dla niektórych może być wyznacznikiem, jak wygląda wnętrze budynku.

Biorąc ten czynnik pod uwagę, coraz więcej osób z dbałością przykłada się do odpowiedniego doboru elewacji, która z jednej strony będzie doskonałym elementem dekoracyjnym domu, a z drugiej zapewni jego odpowiednią ochronę.

Można zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się elewacje drewniane, które nadają przyjemnego wyglądu obiektom. Chcesz wiedzieć, czy elewacja drewniana będzie dobrym pomysłem? Jakie będą koszty jej wykonania? Czy proces jej wykonania jest skomplikowany i wymaga dużego nakładu pracy? Czytaj dalej!

 

Designerskie zastosowanie elewacji drewnianych

Nie można zaprzeczyć, iż deski elewacyjne to element coraz częściej wykorzystywany do wykończenia nowoczesnych budynków. Architekci cenią sobie jego designerskie właściwości, które pozytywnie wpływają ogólny wygląd zewnętrzny nieruchomości. Drewniana elewacja nadaje budynkowi przytulnego i ciepłego wyglądu, który sprawia wrażenie, że w środku panuje bezpieczeństwo oraz zaciszny klimat.

Drewnianą elewację można zastosować jako element dekoracyjny pojedynczych ścian, który świetnie komponuje się w zestawieniu z kamieniem, szkłem czy też metalem, jak również można nią obłożyć cały budynek. W nowoczesnej architekturze częściej wybieraną opcją jest zastosowanie fragmentów elewacji drewnianej, jednakże nie ma co do tego jasno określonych zasad. To, w jakim stylu wykonamy elewację, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i upodobań.

Elewacja drewniana

Drewniana elewacja to współczesny hit w architekturze, który w sztuce budowlanej istniał już od początków cywilizacji. W obecnych czasach zyskał ponownie na popularności, gdyż ludzie coraz częściej inspirują się wyglądem domów góralskich, które kojarzą im się z ciepłem, bezpieczeństwem i wygodą.

Drewno to pięknie prezentujący się materiał, który jest nie tylko przyjemny dla oka, ale również świetnie izoluje ciepło. To świetne połączenie elegancji i zabezpieczenia termicznego.

Najczęściej stosowane gatunki drzew

Do wykonania elewacji drewnianej wykorzystuje się różnego rodzaju gatunki drzew pochodzących zarówno z terenu Polski, jak i krajów egzotycznych. Deski wykonane z drewna egzotycznego to znacznie droższa opcja niż te, które są wykonane z lokalnie występujących gatunków drzew.

Najczęściej wybieranymi gatunkami drzew do wykonania drewnianych elewacji są:

  • drewno świerkowe i sosnowe — to jedna z najtańszych opcji, która idealnie nadaje się dla osób, których nie stać na zbyt dużą inwestycję w elewację domu. Dobrze zabezpieczone drewno świerkowe i sosnowe może służyć przez długie lata,
  • drewno ze świerku skandynawskiego — to znacznie trwalsze rozwiązanie aniżeli drewno lokalne. Charakteryzuje się jasną, żółtawą barwą i ładną fakturą, która posiada dużo mniej sęków,
  • drewno z modrzewia syberyjskiego — ze względu na małe przyrosty roczne, ten gatunek drewna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Modrzew jest przyjemny w obróbce, szybko schnie, a jego czerwono-żółtawe zabarwienie prezentuje się nienagannie,
  • drewno egzotyczne tj. meranti, cedr czerwony, tatajuba — to jedne z najtrwalszych gatunków drzew. Egzotyczny rodzaj drewna wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne, działanie wilgoci i wymaga rzadszej konserwacji.

deski elewacyjne

Jak przygotować dom pod elewację drewnianą?

Należy pamiętać, że ważnym czynnikiem odpowiadającym za długowieczność elewacji jest nie tylko odpowiedni wybór gatunku drewna, ale również kompleksowe przygotowanie podłoża.

Niezwykle istotnym elementem całego procesu jest prawidłowe zaimpregnowanie desek, tak aby solidnie zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci, promieni słonecznych czy też grzybów.

Drugim obowiązkowym punktem jest zadbanie o właściwości izolacyjne. Dlatego też należy wybrać odpowiedni rodzaj materiału, który ociepli nasz budynek. Jednym z najczęstszych wyborów jest wełna mineralna, która dokładnie wypełnia przestrzenie międzyszkieletowe. Następnie na położoną wcześniej wełnę, umiejscawia się folię wiatroizolacyjną, która w kompleksowy sposób ochroni ścianę przed szkodliwym działaniem wiatru.

Dużo rzadziej wybieranym materiałem jest styropian, który również świetnie ociepla budynek, jednakże jest mniej elastyczny niż wełna mineralna. Styropian to zdecydowanie tańsza opcja, która dobrze sprawdza się w przypadku domów murowanych. Grubość styropianu jest zwykle dobierana pod potrzeby związane z ociepleniem budynku. Warto pamiętać, że montaż elewacji drewnianej na podłożu styropianowym jest dużo łatwiejszy.

ocieplenie budynku wełną mineralną

 

Jak montować deski elewacyjne?

Ułożenie desek to bardzo ważny aspekt, który wpływa na finalny wygląd budynku. Najczęściej spotykanymi i wybieranymi są ułożenia pionowe i poziome.

Elewacja układana poziomo daje wrażenie szerszego budynku, natomiast pionowo optycznie wydłuża i zwęża obiekt. Można również zastosować ułożenie desek pod kątem 45 stopni, dzięki któremu z pewnością uzyskamy nietypowy efekt dodający oryginalności naszemu budynkowi.

Wybór ułożenia desek elewacyjnych zależy głównie od naszej inwencji twórczej i koncepcji estetycznej, na jaką się zdecydowaliśmy.

Najważniejszym aspektem, na jaki powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas montażu elewacji drewnianej, jest zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi deskami. Jest to niezwykle ważne ze względu na fakt, iż drewniana elewacja domu potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza, która zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Zalety i wady elewacji drewnianych

Drewniana elewacja domu to rozwiązanie posiadające zarówno swoje zalety, jak i wady. Zdecydowanie atuty tego typu elewacji przeważają nad jej niedoskonałościami. Jakie kwestie przemawiają za jej zastosowaniem jako wykończenie domu? Oto kilka zalet i wad!

Zalety drewnianych elewacji

  • wysoka trwałość — dobrze zabezpieczona elewacja drewniana jest niezwykle odporna na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, jest rozwiązaniem na długie lata,
  • walory estetyczne — drewniana elewacja domu kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłem, bezpieczeństwem i niezwykłym rodzinnym klimatem,
  • doskonała izolacja cieplna — domy pokryte drewnianą elewacją znacznie szybciej się nagrzewają i wytworzone w nich ciepło na dłużej pozostaje we wnętrzu budynku. 

Wady drewnianych elewacji

  • konieczność regularnych zabiegów pielęgnacyjnych — aby zachować walory estetyczne i właściwości elewacji drewnianej, warto przeprowadzać co jakiś czas niezbędne działania kosmetyczne (tylko i wyłącznie latem) tj. czyszczenie i impregnacja,
  • duży wydatek — ze względu na regularną konserwację i wybór wysokiej jakości deski, drewniana elewacja domu może okazać się kosztownym rozwiązaniem, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jednakże przy wyborze tańszego gatunku drewna, nie powinno to stanowić większego problemu.

drewniana elewacja domu

Koszt drewnianej elewacji domu

Elewacja z drewna i jej koszta to bardzo indywidualna sprawa. W zależności od tego, jaki gatunek drewna wybierzemy, możemy liczyć się ze większym lub mniejszym wydatkiem. Warto pamiętać, że elewacja to nie jedynie koszt samych desek czy też paneli, ale również konstrukcji tj. ruszt, mocowania, wkręty i impregnaty.

Ceny desek wahają się w zależności od rodzaju drewna. Zdecydowanie najdroższą i najtrwalszą opcją będą deski z drewna egzotycznego tj. modrzew syberyjski, świerk skandynawski, których cena potrafi wynieść nawet 200-300 złotych za metr kwadratowy.

Decydując się na tańszą opcję z lokalnego drewna sosnowego czy świerkowego, możemy liczyć na znacznie przystępniejsze, ale zarazem mniej trwalsze rozwiązanie. Ceny tego gatunku drewna zaczynają się już od 40 złotych za metr kwadratowy.

Jak dbać o elewację z drewna?

Jak wiemy, nie tylko poprawny montaż odgrywa ogromną rolę w kwestii wytrzymałości elewacji, ale również jej poprawna i regularna konserwacja, która zabezpieczy ją przed promieniowaniem UV i ograniczy szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju drewna. Lokalne gatunki wymagają znacznie większego nakładu pracy, aniżeli drewno egzotyczne. Szacuje się, że konserwację drewna wyższej jakości trzeba przeprowadzać co kilka lat, natomiast w przypadku drewna niższej jakości zabiegi trzeba wykonywać corocznie.

Należy pamiętać, aby nie zwlekać z konserwacją elewacji. Ciągłe odkładanie tego na później może skutkować zaatakowaniem drewna przez grzyby czy też siniznę. Wtedy wówczas konieczne będzie usunięcie zniszczonych części!

Wyróżniamy cztery możliwości zabezpieczenia drewna, jakimi są:

  • lakierowanie,
  • malowanie,
  • bejcowanie,
  • impregnacja.

impregnacja desek elewacyjnych

Podsumowanie

Elewacja z drewna to rozwiązanie idealnie wpasowujące się w nowoczesne trendy architektoniczne. Mimo iż drewno to materiał bardzo wymagający, który potrzebuje regularnej konserwacji, nakładu pracy i pieniędzy, coraz to większa ilość osób decyduje się na wykorzystanie go do wykonania swojej elewacji. Nie da się zaprzeczyć, że efekt finalny jest wart wszelkich poświęceń.

Zobacz również:

Elewacja domu 3D