Dom i ogród

Ognisko w ogrodzie — wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Letni, ciepły wieczór w gronie znajomych, lub rodziny, może być jeszcze lepszy, kiedy zamiast popularnego grilla rozpalimy ognisko w ogrodzie. Pieczona kiełbaska, lub inne smakołyki, będą fantastyczną przekąską, a sam klimat, jaki stworzy ognisko w ogrodzie, będzie niepowtarzalny.

Chociaż coraz rzadziej urządza się ogniska, warto wracać do tej czynności, gdyż jest to świetna forma odpoczynku i zabawy. Trzeba jednak wiedzieć kilka istotnych spraw, chociażby związanych z bezpieczeństwem paleniska.

Jeżeli interesuje Cię temat rozpalania ogniska w swoim ogrodzie, dobrze trafiłeś, gdyż wiele ciekawych informacji znajdziesz w tym poradniku!

Przygotowanie miejsca paleniskowego, lub palenisko przenośne

Kiedy zapadnie decyzja o zrobieniu ogniska w ogrodzie, należy wybrać ku temu odpowiednie miejsce i stworzyć palenisko. To przygotowuje się w kilku krokach, które prezentujemy poniżej.

Krok 1

Najpierw należy przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie. W tym celu trzeba zacząć od wybrania niewielkiego dołka w ziemi — zazwyczaj na głębokość około 0,5 metra.

Krok 2

Następnie w dołku wyznacza się okrąg. Posłużyć się można wbitym w środek dołu prostym patykiem i sznurkiem. Wówczas podobnie jak za pomocą cyrkla wyznaczymy idealny okrąg.

Krok 3

Na spód dołu wsypujemy drobne kamyczki, a na nich należy ustawić większe. W tym celu świetnie mogą nadać się duże kamienie, czy chociażby cegły, które układa się w kamienny krąg zgodnie z wyznaczonym miejscem. Wówczas takie działanie, choć w pewnym stopniu uchroni przed rozpadającym i zwęglonym drewnem.

Krok 4

Chętni mogą zakleić ułożone materiały za pomocą specjalnej zaprawy, lecz nie jest to warunek konieczny.

Ciekawą alternatywą na klasyczne ognisko w ogrodzie jest zastosowanie paleniska przenośnego. Taki gadżet pozwala przenieść ognisko w inne, np. lepsze miejsce. Bez problemu można używać go, chociażby na niewielkim tarasie.

Płomienie

Ognisko i jego aranżacja

Kiedy palenisko zostało utworzone w wybranym miejscu, czas pomyśleć nad dodatkami w postaci miejsc siedzących itd. W tym celu nadać się mogą proste meble ogrodowe, czy plastikowe krzesła. Można też samemu zrobić miejsce do siedzenia. Bardzo prostym sposobem na stworzenie ławki, jest użycie dwóch drewnianych klocków o równej wysokości i prostej deski.

Bez względu na to, jakie siedziska się wybierze, powinny one znajdować się w bezpiecznej odległości od paleniska, jak i zapewniać swobodny dostęp i możliwość przygotowania jedzenia.

Oczywiście zadbać też należy o podstawowe rzeczy, jakimi są kijki, na których będzie się piekło jedzenie, czy chociażby kubki na napoje, jednorazowe talerzyki i inne gadżety.

Z racji, że z ogniska będzie wydobywał się dym, nie powinniśmy mieć problemu z komarami, jednak niekiedy warto ze sobą mieć spray odstraszający te uciążliwe owady.

Jeżeli istnieje taka możliwość, w okolicy można rozwiesić np. girlandę, co przełoży się na jeszcze bardziej przytulny i efektowny klimat.

Ognisko w odpowiedniej odległości od palnych płodów rolnych i nie tylko

Każda organizacja ogniska powinno być poprzedzona sprawdzeniem, czy w danym miejscu takie działanie będzie bezpieczne i zgodne z prawem. Otóż jeżeli chodzi o ogniska ogrodowe, które mają na celu palenie skoszonej trawy, liści, czy pozostałości drzew — takie działania wiążą się z karą grzywny. Bezwzględnie zabronione jest spalanie w ogniskach ogrodowych śmieci.

Jeżeli chodzi o palenie ogniska w celach rekreacyjnych, nie jest to zabronione, lecz pod uwagę należy wziąć fakt, aby nie zakłócać spokoju i przeszkadzać sąsiadom. Stanowi to przepis z art. 144 Kodeksu cywilnego.

W celu organizacji ognisk w miejscach publicznych, czy jakichkolwiek innych poza własnym ogrodem, warto zaznajomić się z przepisami, dotyczącymi tej czynności.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Najważniejsze w organizacji ogniska ogrodowego jest jego odpowiednia lokalizacja. Dlatego też trzeba wiedzieć, że palenisko nie może mieścić się w miejscach takich jak:

  • kiedy w pobliżu paleniska znajdują się materiały łatwopalne,
  • kiedy ognisko będzie organizowane bliżej niż 100 metrów do granicy lasu,
  • ognisko w ogrodzie nie może być organizowane poniżej 4 metrów od działki sąsiedniej,
  • ognisko w ogrodzie nie może być organizowane poniżej 10 metrów od miejsc, w których występują płody i omłoty rolne, które są podatne na spalenie.

Przenośne palenisko i dwoje zakochanych

Ognisko w ogrodzie i co później — pamiętaj o bezpieczeństwie

Z uwagi na powyższe, ognisko w ogrodzie najlepiej usytuować w miejscu bezpiecznym, z dala od jakichkolwiek materiałów palnych. Zawsze również należy pilnować paleniska i nie doprowadzać do nadmiernego rozprowadzania się płomieni. Np. drewno, które będzie dokładane do paleniska, powinno znajdować się kilka metrów od ognia.

Organizując ognisko w ogrodzie, po zakończonej biesiadzie, należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu paleniska. Żar, lub pozostałości ognia można zalać wodą, lub zasypać piaskiem. Nigdy nie zostawiamy dopalającego się ogniska w swoim ogrodzie i gdziekolwiek indziej bez opieki!

Podsumowanie

Ognisko w ogrodzie to świetna forma wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak trzeba pamiętać, aby zawsze organizować ją z myślą o bezpieczeństwie. Z ogniem nie ma żartów i jeden niewłaściwy ruch może doprowadzić do tragedii.