Dom i ogróddziałka

Jak zadbać o oświetlenie ogrodu?

Ogród może dobrze wyglądać nie tylko w dzień, ale również w nocy! Wybór odpowiedniego oświetlenia przełoży się na wspaniały wygląd tego miejsca po zmroku. Aby tak się stało, należy dobrze rozplanować rozmieszczenie wszelkich lamp, które zechcemy zastosować, jak i poznać tajniki związane z oświetleniem ogrodowym.

W tym tekście przybliżymy ciekawe pomysły na oświetlenie ogrodu. Jeżeli zatem potrzebujesz kilku ciekawych porad i pomysłów, chcesz przyjrzeć się bliżej odpowiedniemu oświetleniu, które można zastosować w ogrodzie — konieczne przeczytaj!

Oświetlenie ogrodowe — informacje podstawowe

Zabierając się na wprowadzenie oświetlenia ogrodowego, należy najpierw wszystko dokładnie rozplanować. Warto wziąć pod uwagę kilka zasad, które przełożą się na fakt, że Twoje oświetlenie ogrodowe będzie estetyczne, praktyczne, przemyślane i niekiedy energooszczędne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady.

  1. Projekt – poleca się nie omijać tego kroku. Przygotowanie szczegółowego projektu pomoże w dokładnie przemyślanych decyzjach jak i rozplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych lamp na terenie ogrodu. Planując oświetlenie przydomowej przestrzeni np. na papierze, będzie można w późniejszym czasie dopracować swoje pomysły, wprowadzać w nich poprawki, a kolejno realizować wszystko na wybranym terenie. 
  2. Bezpieczeństwo – głównie chodzi o doświetlenie najważniejszych miejsc wokół domu. Wliczają się w to drzwi wejściowe, drzwi balkonowe, czy bramy garażowe, a nawet bramy wjazdowe. Warto również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu przestrzeni blisko schodów. Świetnym i stosowanym przez wiele osób ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp z czujnikiem ruchu, które pełnią swego rodzaju funkcję stróża przydomowej przestrzeni. Te najlepiej umieszczać w miejscach niebagatelnych, gdzie ponownie wymienić można bramę wjazdową, garażową itp. 
  3. Strefy ogrodowe – wiemy już, że innego oświetlenia mogą wymagać miejsca, którym warto poświecić nieco więcej bezpieczeństwa, a innego, miejsca, w których będziemy się relaksować, jak np. strefa wypoczynkowa na świeżym powietrzu. W takiej strefie najlepiej postawić na nastrojowe oświetlenie, które nie będzie męczyć, a w połączeniu z zapadającym zmrokiem, czy nocnymi ciemnościami, wprowadzi przyjemny nastrój.

Na co zwrócić szczególną uwagę

Zastanawiając się nad oświetleniem swojej przydomowej przestrzeni, nie można pominąć jeszcze kilku kwestii związanych ze sprawami technicznymi. Przede wszystkim poleca się stawiać na wieloźródłowe oświetlenie ogrodowe. Szczególnie wtedy, kiedy nasza przestrzeń jest duża z bujną roślinnością. Taki zabieg przełoży się na lepsze odczucia oświetlenia, a konkretnie na to, że ogród może sprawiać wrażenie wielowymiarowego.

Chęć zastosowania światła znajdującego się pod progami, podestami, czy innymi tego typu, związana może być z popularnymi ostatnio listwami LED. Te nie tylko są praktyczne i nie drogie, ale również przełożą się na bardzo dobre doznania wizualne. Listwy LED dobrze eksponują architekturę ogrodową.

Lampy ogrodowe — przegląd

Mamy to szczęście, że wybór lamp ogrodowych różnego rodzaju jest naprawdę duży. Co rusz producenci wypuszczają na rynek nowsze modele, gdzie zastosowano ciekawsze i praktyczniejsze technologie, jak np. lampy LED. Dobór lamp ogrodowych może być na pozór trudniejszy, niż się wydaje. Otóż podczas zakupów nie można zwracać uwagi jedynie na estetykę, czy materiał wykonania, ale i technologię danych przedmiotów. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi na temat najpopularniejszych lamp ogrodowych.

Lampy ogrodowe LED

Jest to zdecydowanie pierwszy produkt, w stronę którego należy zwracać uwagę podczas szukania oświetlenia ogrodowego. Lampy ogrodowe LED charakteryzują się wieloma zaletami, których na próżno szukać w innych produktach. Produkowane są one pod wieloma formami, np. jako nastrojowo świecące latarenki ogrodowe, lampy w stylu retro czy posiadające nowoczesny design. Światło emitowane przez dane lampy może mieć różne temperatury barwowe — od ciepłej, aż po chłodną. Takie temperatury oznacza się za pomocą kelwinów (K). Im wyższa wartość K, tym światło będzie o chłodniejszym odcieniu.

Dobrym odnośnikiem może być informacja, że światło neutralne, czyli światło barwy białej oznaczane jest normą 4000 K. Zatem każda niższa wartość będzie oznaczać cieplejsze barwy, wpadające bardziej w odcienie żółci, czy koloru pomarańczowego, a wyższe wartości — barwy chłodniejsze, które charakteryzują się kolorami coraz bardziej zbliżonymi do błękitu.

Wykorzystanie poszczególnych barw światła wiąże się z umiejscowieniem konkretnych lamp w newralgicznych miejscach. Np. lampy, które emitują cieplejsze barwy, bardzo dobrze sprawdzą się w strefie komfortu. Te, które emitują nieco chłodniejszą barwę światła, można zastosować przy schodach, drzwiach itp.

Reflektory

Są to produkty, które wspaniale oświetlają konkretne miejsca w ogrodzie. Ponadto wykorzystanie dużych reflektorów przełoży się na oświetlenie sporych areałów przestrzeni. Wybierając np. reflektor halogenowy, bez większych problemów oświetlić można altanę, schody, taras, podjazd, oczka wodne, czy patio. Na rynku istnieją także modele małe, które dobrze sprawdzą się przy oświetlaniu np. roślin ogrodowych. Co ważne, znaleźć można reflektory LED, a także modele z wbudowanym czujnikiem ruchu, czy czujnikiem zmierzchu.

Kinkiety

Kinkiet zewnętrzny jest bardzo popularnym i chętnie wybieranym oświetleniem ogrodowym. Na rynku istnieje wiele modeli, np. kinkiety zewnętrzne LED. Lampy tego typu montuje się najczęściej na ścianach. Emitują one dość delikatny strumień świetlny, który z racji zastosowania klosza, pada przeważnie w dół. Dzięki temu na ścianie zaobserwować można ciekawy efekt iluminacji.

Są to najpopularniejsze lampy ogrodowe. Oczywiście na rynku znaleźć można wiele innych, jak chociażby lampy solarne, o których więcej informacji znajduje się w dalszej części tekstu. Na temat powyższych, warto jeszcze wspomnieć to, iż lampy te wymagają podłączenia do prądu. Należy być tego świadomym. Jeżeli projektujemy swój ogród od podstaw, najlepiej już wtedy zawrzeć możliwość montażu danych lamp i rozprowadzić ścieżkę elektryczną po działce. Dzięki temu, w stosunkowo prosty sposób będzie można zamontować dane lampy. W innych przypadkach potrzebne może być rozkopanie ogrodu, a kolejno kładzenie kabli elektrycznych, aby zasilić lampy prądem.

Tak czy inaczej, wybór lamp zasilanych energią elektryczną będzie wiązał się z dodatkowym zużyciem prądu, zatem zdecydowanie warto stawiać na nowoczesne lampy ogrodowe LED, które są bardzo energooszczędne.

Lampa ogrodowa bez prądu, czyli solarna

Oświetlenie solarne to nadal modne i sprawdzone rozwiązania światła w ogrodzie. Takie urządzenia występują w przeróżnych formach i wielkościach. Bez trudu znaleźć można małe lampki emitujące np. delikatne ciepłe światło, jak i duże lampy ogrodowe stojące, które świetnie oświetlą przydomową przestrzeń.

Lampy solarne działają na bardzo prostej zasadzie. Otóż zamontowany jest w nich panel solarny, który wyłapuje energię pochodzącą ze słońca i kolejno ładuje wbudowany akumulator. Gdy zapada zmrok, czujnik w lampie reaguje i ta zaczyna świecić. Długość świecenia lampy solarnej uzależniona jest od czasu ładowania akumulatora (zazwyczaj w słoneczny dzień do pełni naładowania wystarczy kilka godzin, w pochmurny kilkanaście). Dane urządzenia w znakomitej większości przypadków wykonywane są w energooszczędnej technologii LED. Lampa solarna może mieć też wbudowany czujnik ruchu i zmierzchu.

Podczas wyboru lamp solarnych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość. Na rynku znaleźć można modele wykonane z taniego plastiku, jak i dużo lepsze posiadające elegancki kształt, wykonane ze szkła, metalu, czy bardziej jakościowego tworzywa sztucznego. Poleca się wybierać modele nieco droższe z racji ich żywotności. Tanie lampy często nie będą odporne na wodę, przez co mogą działać jedynie jakiś czas.

Lampy ogrodowe solarne to doskonały pomysł na oświetlenie ogrodu w tani i ekologiczny sposób!

Lampy ogrodowe stojące, wiszące, reflektory i inne

Oświetlenie ogrodowe występuje pod naprawdę różnymi formami. Rozglądając się po sklepach budowalnych, czy ogrodowych, bez trudu zauważyć można dziesiątki różnych lamp ogrodowych do wyboru. Warto zapamiętać, jakie są najpopularniejsze, najbardziej praktyczne i najmodniejsze lampy ogrodowe!

  • Lampy ogrodowe stojące — najbardziej popularny rodzaj. Zazwyczaj występują w postaci latarenek, lamp imitujących pochodnie, kule, pod postacią estetycznych i nowoczesnych słupków jak i wielu innych form. Znaleźć je można zasilane energią elektryczną, wykonane w technologii LED, czy jako lampy solarne. 
  • Lampy ogrodowe wiszące – kolejne bardzo popularne po stojących. Świetnie sprawdzą się na ścianach, krokwiach, jako oświetlenie wnętrza altany, drzwi wejściowych i nie tylko. Występują w wersji na prąd i solarnej. Znaleźć je można pod postacią kinkietów, wiszących girland, czy jako latarnie ogrodowe wiszące. 
  • Lampy najazdowe – te wykorzystuje się najczęściej do oświetlania powierzchni schodów, fasad. 
  • Reflektory – jak już było wspominane, świetnie nadają się, aby wyeksponować konkretne elementy w ogrodzie. 
  • Lampy ogrodowe zespolone z innymi elementami – mowa głównie o produktach takich jak figurki ogrodowe wykonane z ceramiki, czy gipsu, które posiadają funkcję świecenia poprzez wmontowane w nie lampy. Takie dodatki często występują w technologii solarnej.

To tylko niektóre przykładowe produkty nadające się do oświetlenia ogrodu. W sklepach znaleźć można dziesiątki różnych modeli!

Oświetlenie ogrodowe LED — dlaczego warto na nie postawić

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, idąc z duchem czasu powinniśmy spojrzeć w kierunku produktów wykonanych w technologii LED. Tradycyjne źródła światła powoli odchodzą do lamusa, a lampa ogrodowa typu LED zyskuje na popularności. Nie można się temu dziwić, otóż przede wszystkim technologię tą charakteryzuje bardzo wysoką żywotność, stosunkowo niska cena, jak i przede wszystkim energooszczędne działanie. To jest niezwykle istotne jeżeli zdecydujemy się na rodzaje lamp ogrodowych zasilane prądem.

Lampa ogrodowa typu LED będzie służyć latami i warto ją wybrać pod postacią zarówno zasilaną energią elektryczną, jak i jako lampa solarna.

Podsumowanie

W swojej przydomowej przestrzeni zastosować można słupki ogrodowe, lampy stojące, kule ogrodowe, kinkiet ogrodowy, reflektor ogrodowy, lampy led, ogrodowe figurki z funkcją świecenia i wiele innych ciekawych modeli lamp. Bez względu jednak co wybierzemy, najpierw powinniśmy się dobrze zastanowić, jak ma wyglądać dane oświetlenie. Aktualnie w pierwszej kolejności poleca się stawiać na lampy LED, zamiast tradycyjnego oświetlenia. Czy już wiesz jaką lampę ogrodową wybierzesz?