Wykończenie wnętrz

Super pomysł na nową aranżację, czyli cegiełki ścienne

Surowy wygląd ceglanych ścian stał się inspiracją dla architektów i designerów do tworzenia klimatycznych i niecodziennych projektów. Prawdziwym hitem stała się stara cegła, którą odkrywa się spod tynku czy drewnianych boazerii i po oczyszczeniu z resztek starych powłok tynkarskich pozostawia jako ozdobę.

Jeśli jednak nie możemy nabyć oryginalnych starych cegieł, nic straconego. Otóż projektanci i designerzy znaleźli na to sposób, sięgając po płytki imitujące prawdziwą cegłę, które z powodzeniem zastąpią stare cegły do złudzenia podobne do tych, które spotkać można w wiekowych kamienicach.

Ceglana ściana w stylach wnętrzarskich

cegła w stylach wnętrzarskich

Producenci, wychodząc naprzeciw inspiracji projektantów, stworzyli bogatą ofertę materiałów wykończeniowych, które imitują starą cegłę. W sklepach z artykułami wykończeniowymi możemy znaleźć wiele możliwości aranżacyjnych, które pozwolą nam osiągnąć efekt ceglanej ściany bez zastosowania prawdziwych cegieł. W zależności od przeznaczenia możemy wybrać wiele interesujących modeli płytek, zarówno ceramicznych, jak i betonowych do zastosowania na zewnątrz. 

W jakim stylu wnętrzarskim płytki ceglane wyglądają najlepiej?

  • Styl industrialny, loftowy – bardzo modny styl, wywodzący się z nowoczesnego. Łączy w sobie naturalną surowość, jaką cechuje się stara, czerwona cegła, z elementami szkła, metalu oraz drewna. Loftowy charakter najczęściej podkreślają ściany ze starej cegły lub z surowego betonu i minimalizm w doborze elementów dekoracyjnych, najczęściej o charakterze industrialnym. 
  • Styl skandynawski – to styl, gdzie cegła w chłodnym kolorze, połączona jest z ciepłym drewnem, jednak całość utrzymana jest w kolorach bieli, szarości, pastelowej zieleni czy błękitu. 
  • Styl klasyczny, rustykalny – ściany ze starej cegły, jako naturalny materiał budowlany wykorzystywane są do eksponowania kolekcji obrazów czy unikatowych mebli. Dobrym towarzystwem do tego typu elementów są skórzane sofy i fotele, drewniane meble i miękkie, grube zasłony – wszystko to służy podkreśleniu naturalnego charakteru wnętrza.

 

Płytki ceglane – do jakich wnętrz

stara cegła sposobem wykańczania ścian

Ceglane ściany dobrze wyglądają tak naprawdę we wszystkich wnętrzach i w każdym pomieszczeniu:

  • w kuchni – płytki cegłopodobne jak i prawdziwa cegła dobrze wyglądają w kuchni ułożone pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami lub na oddzielnej ścianie, np. w kąciku jadalnianym. Niektórzy obawiają się, że w takich miejscach trudno będzie utrzymać czystość, jednak sceptykom podpowiadamy, iż projektanci znaleźli sposób, by urok cegieł i czystość poszły w parze – w tym celu na powierzchni cegieł montuje się przeźroczyste panele szklane lub akrylowe, które umożliwiają utrzymanie czystości, a jednocześnie pozwalają cieszyć się ich urokiem;
  • w łazience – w nowoczesnych aranżacjach, płytki imitujące cegłę czy płytki klinkierowe chętnie stosowane są do wykańczania ścian łazienki. By zarówno płytki jak i fugi ochronić przed wilgocią, stosuje się specjalne impregnaty, natomiast pod prysznicem stosuje się panele szklane lub akrylowe. Pod prysznicem można również  zamiast cegiełek zastosować płytki ceramiczne.
  • w salonie, sypialni, gabinecie – cegiełka na ścianę w tych pomieszczeniach pełni rolę dekoracji – płytki cegłopodobne zdobią ściany kominka, stanowią dekoracyjne wykończenie kolumn, kominów, wnęk – mogą zajmować całą powierzchnię ściany lub jej fragmenty. 
  • w przedpokoju – cegła na ścianę pasuje idealnie do przedpokoju, gdzie najczęściej służy jako tło do ekspozycji fotografii, obrazów, luster ozdobnych.

 

Cegła dekoracyjna – z czym łączyć

połączenie cegiełek z drewnem

Stosując cegłę, bądź jej imitację, warto pamiętać o kilku zasadach: 

  • jeśli mamy zamiar układać płytki ceglane w małym pomieszczeniu, to unikajmy ułożenia ich na wszystkich ścianach. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ich na jednej ze ścian, bądź tylko we wnęce lub na jakimś fragmencie ściany – uzyskamy w ten sposób pożądany efekt w postaci subtelnej dekoracji, a nie masywnego przytłoczenia;
  • jeśli cegły są w ciemnym kolorze (ciemno-ceglany, grafitowy, czarny, szary), to zastosujmy jasny kolor pozostałych ścian i jasne meble. Jedynie w dużych, przestronnych i jasnych pomieszczeniach w stylu loftowym możemy stosować wszędzie ciemne kolory. W tego typu aranżacjach odbijający światło metal czy szkło dodadzą lekkości całemu wystrojowi;
  • jeśli kolor cegieł jest biały lub bardzo jasny, możemy zastosować ciemniejsze kolory pozostałych ścian, lub wyposażyć pokój w cięższe, masywniejsze meble;
  • by złagodzić nieco surowy charakter, na tle cegieł możemy ustawić donice z kwiatami – zieleń pięknie komponuje się z ceglaną ścianą;

Cegiełka na ścianę – zalety

cegła dekoracyjna

Płytki imitujące cegłę mają wiele zalet:

  • płytki ścienne imitujące cegłę ocieplają optycznie wnętrze 
  • stanowią elegancki akcent ozdobny,
  • posiadają bogate wzory, faktury i kolory, dzięki czemu znajdują zastosowanie we wszystkich wnętrzach i we wszystkich stylach,
  • cechuje je nieskomplikowany i łatwy montaż,
  • są łatwe w obróbce, tak więc cięcie i dopasowywanie do narożników jest bardzo proste,
  • są lekkie, nie obciążają zbytnio konstrukcji ściany,
  • za ich pośrednictwem możemy zatuszować nierówności ściany,
  • płytki ceglane wygłuszają pomieszczenia chroniąc je przed hałasem,
  • są elementem niepalnym,
  • płytki ceglane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w razie potrzeby łatwo jest wymienić uszkodzony element płytek na nowy;
  • mają przystępną cenę w porównaniu z płytkami ceramicznymi czy betonowymi.

Imitacja cegły – wady

ceglana ściana

Płytki z cegły mimo swojej doskonałej uniwersalności, jako materiał dekoracyjny posiadają również wady:

  • płytki z cegły optycznie pomniejszają wnętrze,
  • gipsowe płytki imitujące cegły wymagają impregnacji i cyklicznego czyszczenia, gdyż w zagłębieniach fug gromadzi się kurz, co dla alergików może być niezbyt korzystnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Imitacja cegły znajduje zastosowanie w odważnych aranżacjach w nowoczesnych wnętrzach jak i klasycznych, co sprawia, że ten materiał dekoracyjny stał się uniwersalnym sposobem na eleganckie, modne wykończenie ścian.

Odpowiednia dbałość w postaci regularnej impregnacji sprawi, że ceglana ściana w dobrej kondycji służyć nam będzie długie lata.

Możliwości dekoracyjne, jakie dają płytki imitujące cegłę na ścianie są praktycznie nieograniczone – efekt końcowy zależny jest od dobru wszystkich elementów wyposażenia, przemyślanej stylistyki i fantazji.