Dom i ogród

Jak zrobić domek dla dzieci

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko miało radosne dzieciństwo i cieszyło się jego każdą chwilą. By to osiągnąć, starają się spełniać jego wszystkie marzenia i pragnienia. Mimo że każde dziecko jest inne i ma różne upodobania, to jedno „dziecięce marzenie” pozostaje niezmienne bez względu na pochodzenie i środowisko – drewniany domek.  Jest to miejsce, gdzie mogą fantazjować, czytać ulubione książki, bawić się czy najzwyczajniej w świecie „schować się przed dorosłymi”. Jak zatem zbudować domek drewniany dla dzieci? Postawić go w ogrodzie czy może usytuować na drzewie?  Od czego zacząć i jak sprawić, by konstrukcja domku była stabilna i solidna? W niniejszym artykule znajdziesz potrzebne informacje i wskazówki, jak krok po kroku zbudować domek dla swojego dziecka, by spełnić jego marzenia.

Krok 1 – Obmyśl plan i szczegóły

Sprawą nadrzedną jest dobre planowanie. Zastanów się, co lubi Twoje dziecko. Woli mieć domek pełen atrakcji czy może preferuje styl „bunker, baza i forteca”? Możesz stworzyć własny projekt, ale także skorzystać już z gotowego projektu domku. Część z nich przypomina zminiaturyzowane prawdziwe domy, inne są uosobieniem czystej fantazji i bajkowych inspiracji. Przy budowie domku dla dzieci musisz uwzględnić także swoje umiejętności techniczne, budżet, a także ilość czasu jaką możesz na to poświecić. Uwierz, że nie ma nic gorszego niż rozpoczęcie budowy domku dla dzieci, a z powodu natłoku zajęć, przedłużanie tego w nieskończoność lub co gorsza, niedokończenie budowy. Nie tylko w taki sposób możesz zawieść swoją pociechę, ale także odebrać jej całą radość z powstającego budowlanego przedsięwzięcia.

Istotne jest też uwzględnienie zaawansowania projektu. Czy domek będzie posiadał drewniane schody, zjeżdżalnię, wydzielony plac zabaw, jakiej będzie wysokości i ile w nim umieścisz okien lub drzwi? Pamiętaj, że z każdym dodatkowym elementem, nawet prostym, koszt domku będzie wzrastał. Materiały wykonawcze i samej konstrukcji także powinny podlegać weryfikacji. Najczęstszą opcją jest budowa z drewna, jednak pamiętaj o dobrej impregnacji każdej deski. Dzięki temu domek dla dzieci będzie wytrzymały na wszelkie warunki atmosferyczne i przetrwa długie lata ich dziecięcej zabawy.

Nie zapomnij o narzędziach. Co będzie na pewno potrzebne bez względu na projekt? Ponieważ w każdym przypadku musisz zbudować solidny szkielet domku, zaopatrz się w następujące narzędzia:

  • śrubokręt,
  • poziomicę,
  • wkrętarkę,
  • młotek,
  • impregnat do drewna,
  • szlifierka,
  • piłę,
  • metrówkę. 

Mając już zarys, jak powinien wyglądać nasz domek dla dzieci, przystąpmy do działań wykonawczych.

Krok 2 – Budowa domku dla dzieci w praktyce

Jeśli chcesz, by domek dla dzieci znalazł się w Twoim ogrodzie, zadbaj o odpowiednie podłoże. Wyrównaj je i wypoziomuj. Niektóre domki osadzone są bezpośrednio na długich słupach. W takim wypadku priorytetem jest, by belki lub słupy dodatkowo wzmocnić, by zwiększyć ich stabilność. Tak samo potraktuj ściany i dach domku dla dziecka, jeśli nie chcesz, by po pierwszej burzy złożył się niczym przysłowiowy domek z kart.

Wskazówka: słupy należy mocować w kotwach wkrętami.

Tak przygotowany szkielet zbijamy w całość. Podłogę koniecznie wykonaj z desek heblowanych, czyli gładkich, nieposiadających drzazg. Dobrym pomysłem będzie użycie takich samych desek do ścian, chyba że ściany domku panujesz pokryć dodatkowo izolacją lub specjalnymi płytami, które przykryjesz farbą, dając tym samym imitacje salonowego wnętrza. Ważne jest także, by okna były dobrze szczelne, a drzwi pracowały lekko. Do montażu futryny użyj długich wkrętów i przymocuj je do podłogi.

Gdy postawimy już naszą „gołą” konstrukcję, należy przystąpić do budowy dachu. Zbuduj go z nie jednej, a dwóch warstw desek, kładąc pomiędzy izolację chroniącą przed deszczem. 

Teraz pozostają same dodatki i wykończenie. Barierki, poręcze, schody, huśtawka, zjeżdżalnia czy drabinka to elementy końcowe powstawania konstrukcji. Jeśli metraż Twojego ogrodu na to pozwoli, wyznacz też miejsce piaskownicy, która zapewni „kompleksowość” i maksimum dobrej zabawy dziecka. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł pokazał Ci, że budowa domku dla dzieci nie musi być trudna. Możesz nawet go budować z pomocą swojej pociechy.

Ważne jest jednak, by kotwy, wkręty, drewno, deski czy inny materiał wykonawczy, był naprawdę dobrej jakości. Pamiętaj ponadto, że „najdroższe nie oznacza najlepsze”. Nie cena świadczy o jakości danego produktu. Konstrukcja musi znieść ciężar nie tylko jednego dziecka, ale także jego towarzyszy zabaw oraz dorosłych. Kupuj zatem materiały i produkty sprawdzonych, solidnych firm, a w Twoim ogrodzie stanie nie tylko realizacja dziecięcego marzenia, ale także „dom” w którym spędzicie razem wiele niesamowitych, zabawowych chwil.