Urządzenie wnętrzWykończenie wnętrz

Łazienka w stylu morskim

Salon czy wnętrza sypialni to ważne pomieszczenia każdego domu. Mimo że w łazience nie spędzamy aż tak dużo czasu, jest ona niezwykle istotną częścią domu, a w trakcie jej aranżacji zastanawiamy się nad wieloma sposobami jej wykończenia. Warto zatem zastanowić się, co jest teraz modne, jakie są trendy oraz co ważniejsze: jakie są nasze upodobania? Okazuje się, że relaksująca kąpiel, szykowanie się do pracy, czy szybki prysznic przed wyjściem w łazience urządzonej w marynistycznym stylu, może uprzyjemnić każdy z tych momentów, a morski charakter łazienki, może okazać się ciekawym pomysłem nawet dla najbardziej wymagających osób.

Podstawy łazienki w stylu marynistycznym

Nim wybierzemy się do sklepu, czy zaczniemy przeglądać strony internetowe z wyposażeniem łazienkowym, musimy zrozumieć, czym charakteryzuje się łazienka w stylu marynistycznym. To zbiór elementów i dodatków morskiej fauny i flory, ale najistotniejszy w tym wszystkim jest smak i spójność. Nie sztuka poukładać wszędzie muszelki, albo wybrać zasłony z delfinami. Nie będzie mieć to nic wspólnego z łazienką urządzonej w stylu marynistycznym, a z efektem tanim i dość kiczowatym.

Styl marynistyczny ma Cię przenieść do najpiękniejszego nadmorskiego kurortu, portu czy na gorącą piaszczystą plażę z której podziwiasz morski błękit. Jak zatem zadbać o odpowiedni klimat naszej łazienki? Kilka ciekawych porad znajdziesz w kolejnych akapitach.

Łazienka w stylu marynistycznym, a kolory

Pierwszy kolor, jaki przychodzi nam na myśl po usłyszeniu hasła „łazienka w stylu marynistycznym”, to niebieski. Nie ma w tym nic odkrywczego. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do jednej barwy. Dominującym kolorem w morskiej łazience jest także biel, ale istotna tu jest także sama pigmentacja koloru. Różne odcienie bieli i niebieskiego nadadzą mocniejszego lub lżejszego charakteru naszej łazience i właśnie od tego zależy, jak będzie przebiegać dalsza aranżacja łazienki. Jeśli postanowimy, że nasza łazienka będzie mocno niebieska, dodatki powinny być znacznie delikatniejsze i jaśniejsze. Robimy odwrotnie, jeśli jej ściany będą białe.

Warto zastanowić się także nad kolorem i typem płytek, widniejących zarówno na ścianie jak i na podłodze. Możesz wybrać dekoracyjne mozaiki, albo płytki ceramiczne z akcentami granatowych pasów. Coraz częściej popularne są płytki cieniowane tj. składające się z dwóch kolorów lub odcieni jednocześnie.

Łazienka w stylu morskim, a dodatki

Dodatki są jednym z najważniejszych elementów wnętrza. Sprawiają, że mogą przytłoczyć, albo dodać pomieszczeniu niesamowitego klimatu i lekkości. Co się sprawdzi do marynistycznego wnętrza?

To, co „na wierzchu”

Inspiracje są niemal wszędzie. Lustro w kształcie steru statku, albo morskie latarenki są idealnym uzupełnieniem w morskich łazienkach. Ale to nie wszystkie morskie dekoracje.

Obrazki lub zdjęcia na ścianach z kurortami są dobrym pomysłem, a jeśli masz w łazience okno, zaopatrz je w firanki w maleńkie kotwice. Unikaj jednak przesady – zaliczamy do niej deskę klozetową z morskimi stworzeniami lub morskimi postaciami z bajek. To jest zdecydowanie passe!

Meble łazienkowe

By dobrze wyposażyć łazienkę w stylu morskim, musimy dobrać odpowiednie meble. Bardzo dobrze z taką stylistyką wnętrza, komponuje się naturalne drewno. Materiały z drewna wbrew pozorom, dzięki odpowiedniej impregnacji, są odporne na wilgoć, która ciągle towarzyszy w łazience. Mogą to być delikatne i filigranowe komódki oraz szafki m.in. pod umywalkę, albo „grubo ciosane” skrzynki, przypominające motywy okrętowej ładowni. Wszystko jest zależne od naszej wyobraźni, upodobań i metrażu. Małe łazienki powinny mieć wysublimowaną, łagodną aranżację, jednak większe wnętrza najlepiej urządzić z rozmachem.

A co z prysznicem, umywalką, wanną i armaturą? Każde z tych elementów, by wpisywało się w marynistyczne klimaty, powinny być zaokrąglone.

We wnętrzach łazienkowych z delikatnymi akcentami, możemy wybrać wannę wolnostojącą w kolorze złotym. Inni natomiast wolą postawić całkowicie na naturalność i wybierają wannę, której wykonanie imituje drewno. Uzyskuje się wtedy efekt drewnianej bali z której korzystali marynarze.

Styl morski ma wiele opcji. Możemy regularnie go modyfikować, nie ponosząc zbędnych lub dużych kosztów. Wystarczy zmiana mebli, firanek i dekoracji, a nasze marynistyczne wnętrze zyska nowy marina styl.