domWykończenie wnętrz

Jaka maszyna do tynkowania dla firmy budowlanej?

W nowoczesnej budowlance coraz rzadziej ręcznie tynkuje się budynki. Agregaty to produkty, które w znacznym stopniu pomagają w ekonomicznej budowie domu. Oszczędzają czas i zdrowie Twoje i Twoich pracowników, a także umożliwiają łatwiejsze dotrzymywanie terminów.

Czym jest agregat tynkarski?

Agregat tynkarski przeznaczony jest do mechanicznego nakładania tynków i farb w sposób ciągły, przy użyciu gotowych mieszanek. Agregat tynkarski rozdrabnia mieszankę i przy pomocy specjalnego węża równomiernie nakłada ją na ścianę lub sufit. Do kosza zasypowego wsypuje się suchą mieszankę tynkarską, która transportowana jest do komory mieszarki, w której dochodzi do wymieszania suchej zaprawy z wodą. Powstała masa tłoczona jest przez pompę ślimakową do węża, a potem do pistoletu. Układ powietrzny dostarcza powietrze, które wyrzuca gotową zaprawę w ustalonym kierunku.

Pompa jest banalnie łatwa w obsłudze, dzięki czemu pracownik po wstępnych szkoleniu, będzie umiał w profesjonalny sposób nakładać tynki.

Zalety agregatu do tynkowania

Jedną z największych zalet agregatu służącego do nakładania tynku jest jego uniwersalność. Zdecydowaną większość modeli można napełniać materiałami z worków, jak i z silosu. Co więcej, mocny agregat tynkarski może też przyjąć każdy materiał, jakim będziemy chcieli wytynkować budynek – do wyboru są tynki gipsowe, wapienno-cementowe, wapienno-gipsowe, obrzutki, tynki lekkie, specjalne, modernizacyjne oraz wylewki samopoziomujące (tzw. anhydrytowe). Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu obsługiwanego materiału przy wyborze danego modelu maszyny. Niezwykle ważna jest także duża pojemność kosza, która pozwala na zaoszczędzenie czasu i zwiększenie wydajności pracy. Dzięki czemu agregat tynkarski przyda się na każdym placu budowy.

W średnich warunkach agregat może wykonać do 15 m2 tynków w ciągu godziny, a przy wyższych ścianach współczynnik wydajności rośnie, nawet do 25 m2 na godzinę. I co więcej, podczas tynkowania utrata zaprawy jest zminimalizowana praktycznie do zera, głównie dzięki specjalnej rynnie, w którą maszyna jest wyposażona. Nadmiar zaprawy wpada właśnie przez tę rynnę.

Przygotowanie maszyny do pracy jest bardzo szybkie – polega na skręceniu prowadnic 6 śrubami i założeniu osprzętu roboczego. Co więcej, złożenie agregatu po zakończonej pracy i przygotowaniu do transportu jest równie proste.

Kolejną zaletą agregatów jest łatwe czyszczenie zbiornika na mieszankę – dzięki temu możemy zaoszczędzić czas na przygotowanie sprzętu do pracy z innym rodzajem zaprawy.

Co więcej, agregaty do tynkowania ścian zewnętrznych wyposażone są w pompowane koła, które umożliwiają swobodne przenoszenie maszyny w dowolne miejsce.

agregat tynkarski Kaleta 4-230V/400V Multivoltage

 

Jakie agregaty tynkarskie wybrać?

Każdy agregat tynkarski ma konkretną specyfikację i dane techniczne, i należy dopasować model do rodzaju tynku. Dostępne są agregaty specjalizujące się np. w nakładaniu tynków maszynowych czy tynków gipsowych, dlatego ważne jest określenie naszych potrzeb, zanim wybierzemy konkretną maszynę. Dla firm, które nie są w stanie zakupić wielu maszyn dostosowanych do jednego rodzaju tynku, w ofercie sklepu BMB Technologie można dobrać maszyny przystosowane do wielu rodzajów materiału.

Przy zakupie agregatu należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj zaprawy, z jaką agregat może pracować,
  • wielkość kosza,
  • zasięg podawania,
  • ciśnienie tłoczenia,
  • wydajność i moc,
  • wyposażenie dodatkowe.

Oto kilka przykładowych agregatów, po które warto sięgnąć:

Agregat Kaleta

Agregat tynkarski Kaleta I służy do mechanicznego nakładania tynków przy użyciu mieszanek workowych wapienno-gipsowych i wapienno-cementowych oraz specjalnych. Wydajność pompy ślimakowej waha się między 6-60 l/min, ładowność kosza to 45 kg, a wysokość robocza sięga 20 m.

Natomiast agregat tynkarski Kaleta 3 i 3s znajdzie zastosowanie podczas nakładania tynków maszynowych, wylewek samopoziomujących, tynków modernizacyjnych, specjalnych, a także tynków cementowo-wapiennych i wapienno-gipsowych. Specyfikacja produktu: pojemność kosza – 145 kg, wysokość zasypu – 1025 mm, moc pompy wody wynosi 400 v, a odległość podawania sięga do 30 m.

Kaleta 151 to sprzęt służący do nakładania tynków strukturalnych, szpachli akrylowych i klejów. Za jego pomocą możemy także nałożyć powłokę wykończeniową, zabezpieczenie antyogniowe oraz szpachle mineralne. Odległość podawania do 20 m.

Maszyna Kaleta 6 i jej warianty to niezwykle popularne agregaty, głównie przez ich niezawodność i mobilność. Urządzeniem tym możemy nakładać tynki wapienno-cementowe, gipsowe, wapienno-gipsowe, tynki specjalne i samopoziomujące. Pojemność kosza to 100 kg, pompa wody ma moc 400 V, wydajność oscyluje pomiędzy 6-60 l/min, a odległość podawania sięga do 30 cm. Kompresor osiąga wydajność rzędu 300 l/min lub 250 l/min. Co więcej, wariant 6S/230 to maszyna modułowa, w której jest możliwość rozłożenia agregatu na cztery zasadnicze moduły:

  • kolumna z motoreduktorem pompy,
  • kosz zasypowy
  • oraz rama z układem elektrycznym, powietrznym i wodnym.

Atrakcyjne ceny i powyższe właściwości powodują, że te maszyny są często wybierane przez firmy budowlane. 

Agregat MACH

Za pomocą agregatu tynkarskiego MACH Super można nałożyć tynki gipsowe, wapienno-gipsowe oraz posadzki jastrychowe.

Agregat MACH VARIO posiada kompresor, dzięki któremu można osiągnąć wydajność rzędu 60 l/min. To urządzenie służy głównie do aplikacji tynków tradycyjnych, zwykle urabianych w betoniarce.

Maszyny do mechanicznego nakładania tynków – podsumowanie

Agregaty tynkarskie świetnie sprawdzą się przy wykończeniu zarówno dużych, jak i małych powierzchni. Zakup maszyny do tynkowania sprawi, że nasza firma budowlana wyprzedzi konkurencję i wpłynie na postrzeganie naszej działalności na rynku. Tynkowanie agregatem jest szybkie, wydajne i profesjonalnie wykonane, dzięki czemu zadanie nie wymaga tyle wysiłku ze strony pracowników, którzy mogą przyjmować więcej zleceń.