Ogólna

Czym oraz jak często czyścić komin?

Regularne dbanie o czysty komin przekłada się na długotrwałe, sprawne działanie instalacji grzewczej, jak i przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Usunięcie sadzy, która stopniowo zapycha przewód kominowy, zmniejsza ryzyko powstania pożarów, czy chociażby możliwości uszkodzenia komina. Ponadto przepisy nakazują czyszczenie komina w sposób regularny!

Chociaż usługi czyszczenia komina wykonuje zazwyczaj wyspecjalizowany kominiarz, czynność tę można także przeprowadzić we własnym zakresie. Jeżeli przeczytasz ten poradnik, dowiesz się, w jaki sposób można wyczyścić komin, czym to zrobić i dlaczego warto! Przeczytaj!

Regularne czyszczenie komina jest bardzo ważne

Komin jest wyciągiem zapewniającym odprowadzanie na zewnątrz różnego rodzaju produktów powstałych podczas spalania paliw grzewczych. Wnętrze komina tworzy naturalny ciąg, który usuwa gaz z paleniska i dostarcza powietrze do wnętrza kotła. Przez komin nie wydostaje się jedynie dym, ale także sadza, czy smoła — czyli produkty, które powstają w procesie niepełnego wypalania się paliw grzewczych.

Zarówno sadza, jak i smoła oblepiają wnętrza ścianek komina, a co za tym idzie, zwężają ich średnicę. Dlatego też regularne czyszczenie komina zapewni np. długotrwałe i bezproblemowe działanie całej instalacji grzewczej.

Warto wiedzieć, że nie właściwe postępowanie dotyczące spalania paliw w kotłach przyczynia się do tego, że kominy w szybkim tempie zapychają się sadzą. Wyróżnić można kwestie takie jak:

  • praca pieca w niedostatku powietrza (w sposób stały),
  • palenie mokrym drewnem,
  • niewłaściwy sposób palenia w kotle,
  • za niska temperatura wody wychodzącej z kotła,
  • przewymiarowane grzejniki lub kocioł.

Kiedy sadza nagromadzi się w znacznym stopniu w przewodzie poprzez brak czyszczenia komina, dochodzi do samozapłonu — konsekwencją tego są pęknięcia ścian przewodów kominowych, czy, co gorsza dojść może do pożaru sadzy. Ponadto nieszczelne przewody kominowe w znacznym stopniu sprzyjają utlenianiu się czadu (tlenku węgla), a ten jak wiadomo, jest cichym zabójcą!

Oczywiście zanieczyszczone kominy przekładają się na znacznie gorszą wydajność grzewczą, a co za tym idzie spore wydatki dotyczące, chociażby większej ilości potrzebnego paliwa do kotła.

dym wydobywający się z komina

 

Metody czyszczenia komina

Czyszczenie kominów przeprowadza się w sposób mechaniczny bądź chemiczny. Metoda mechaniczna polega na usunięciu sadzy i smoły po ówczesnym przeprowadzeniu kontroli szczelności i ogólnego stanu przewodu kominowego. Przegląd jest bardzo istotny, iż podczas tej czynności może okazać się, że np. kawałek cegły wypadł z muru bądź sadza zapadła się w szczelinach i kanałach.

Aby wykonać czyszczenie mechaniczne potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, dzięki któremu daną czynność da się przeprowadzić. Najlepsze będą:

  • obrotowe szczotki z odpowiednim włosiem,
  • adaptery, które można zamocować np. na wiertarce,
  • przedłużki do czyszczenia, które stosuje się do pracy w trudno dostępnych miejscach.

Więcej na temat narzędzi do czyszczenia przeczytasz w dalszej części poradnika.

Stosując mechaniczne czyszczenie, można uzyskać szybkie i zazwyczaj zadowalające efekty. Można przeprowadzać czyszczenie komina od dołu, przez otwór przewodu kominowego lub od góry, czyli stojąc na dachu przy kominie.

Jeżeli chodzi o czyszczenie chemiczne — często jest ono traktowane jako uzupełniające dla czyszczenia mechanicznego. Otóż przed rozpoczęciem palenia w kotle, na spód paleniska dodaje się specjalny środek chemiczny, tzw. proszek do czyszczenia komina. Podczas danego procesu składniki zawarte w proszku w wyniku spalania osadzają się na sadzy i przyczyniają do usuwania jej — sadza zawarta w przewodach kominowych kruszy się i wypada do wyczystki.

Poleca się stosować chemiczne czyszczenie regularnie co kilka tygodni, dzięki temu można uzyskać dobre efekty tego procesu.

czyszczenie komina szczotką i linką od góry

 

Ciekawostka — czyszczenie komina obierkami

Co ciekawe, dosyć popularnym i stosowanym od dawnych czasów sposobem na wyczyszczenie komina jest spalanie obierków po ziemniakach. Proces polega na tym, że skrobia zawarta w obierkach wysusza nagromadzoną sadzę, a ta odpada — podobnie jak w przypadku czyszczenia chemicznego. Istotne jest, aby obierki przed spaleniem były wysuszone!

Niewątpliwie taki zabieg może być pomocny, aczkolwiek na pewno nieskuteczny w 100%. Po ewentualnym przeprowadzeniu go warto przeczyścić komin w sposób mechaniczny.

Akcesoria potrzebne do czyszczenia komina

Przed czyszczeniem komina metodą mechaniczną, wymagane będą odpowiednie akcesoria. Do zdecydowanie najpopularniejszych należy szczotka kominiarska i wycior. Nieodłącznym dodatkiem może być też stalowa linka, jak też kula kominiarska (obciążnik kulisty). Poza wymienionymi stosuje się także:

  • osłony kominkowe,
  • odkurzacze kominkowe,
  • miotła,
  • łopata,
  • szczypce.

Przydać się może jeszcze pogrzebacz i maska przeciwpyłowa. Czasami znaleźć i kupić można gotowy zestaw do czyszczenia komina, który będzie składał się z niezbędnych elementów.

Warto mieć na uwadze, jaki wkład kominowy posiadamy w swoim domu. Otóż nie każda szczotka będzie odpowiednia do poniektórych. Przede wszystkim wybór szczotki, musi być podyktowany kształtem wkładu kimonowego — inaczej czyszczenie może okazać się nieskuteczne.

Istotny jest także materiał szczotki. Np. do kominów z cegły wykorzystuje się szczotki stalowe, natomiast do wkładów ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej, odpowiednie będą szczotki z tworzywa sztucznego, np. plastiku.

kominiarz przeprowadzający czyszczenie komina

 

Jak wyczyścić komin — mechaniczne czyszczenie komina

Z racji, że chemiczne czyszczenie komina samemu jest bardzo proste, przejdziemy od razu do procesu czyszczenia mechanicznego. Poniższy proces przedstawia czyszczenie komina od góry.

Zanim zabierzesz się za daną czynność, pamiętaj, że samodzielne czyszczenie komina wymaga nieco wprawy oraz odpowiedniego przygotowania.

Kiedy czyszczenie ma być wykonywane od góry, czyli stojąc na dachu, wyposażyć się należy w buty z antypoślizgową powierzchnią i ewentualne dodatkowe zabezpieczenia. Kolejnym krokiem jest dokładna ocena przewodu — najlepiej z pomocą latarki. Następnie akcesoria, które ze sobą zabraliśmy, solidnie razem mocujemy (szczotkę z linką, a linkę z obciążnikiem). Istotne jest też solidne przymocowanie linki z jakimś stałym elementem — np. anteną.

Tak przygotowaną szczotkę, powoli wkładamy w przewód kominowy (wpuszczając w dół komina) i wykonujemy płynne ruchy, szczotkując ściany przewodu.

Po wykonanym procesie czyszczenia komina należy zejść do pomieszczenia, gdzie znajduje się kocioł i otworzyć w nim (kotle) wyczystkę. Podstawiamy wiadro, aby sadza wysypała się do niego. Kiedy przestanie się wysypywać, można wspomóc się łopatką i wydobyć resztki.

Następnie ponownie wchodzimy na dach i powtarzamy szczotkowanie, lecz w niższej partii przewodu. Po tej czynności wykonujemy powyższą w pomieszczeniu z kotłem.

Czy czyszczenie komina jest ukończone? Poznamy to po tym, że kiedy po zajrzeniu do wnętrza przewodu od dołu — zobaczymy wylot z komina.

Czyszczenie komina — wezwanie kominiarza

Kiedy nie wiemy, jak wyczyścić komin, lub nie mamy na to czasu — czyszczenia może dokonać fachowy kominiarz. Jest to kompetentna osoba wobec danej czynności, zatem możemy mieć pewność, że proces zostanie wykonany prawidłowo.

Usługi kominiarskie wiążą się jednak z opłatami, które warunkuje kilka czynników, takich jak np.:

  • typ zabudowy,
  • region realizacji zlecenia,
  • liczba kondygnacji budynku,
  • rodzaj i skomplikowanie przewodów kominowych (średnica, komin wentylacyjny, spalinowy itp.).

Zatem ile kosztuje czyszczenie komina? Przyjmuje się, że średnia stawka związana z czyszczeniem komina, wraz ze sprawdzeniem np. jego szczelności, czyli tzw. przegląd kominiarski, oscyluje w granicach 100-300 zł (z uwzględnieniem powyższych kwestii).

sadza oklejająca komin

 

Na to uważaj!

Wiele osób stosuje popularne wypalanie sadzy. Jest to proces bardzo niebezpieczny i nierzadko prowadzący do pękania komina. Kiedy dojdzie do popękania podczas wypalania, płomienie mogą dostać się w głąb obiektu i dochodzi do pożaru. Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić w ten sposób — lepiej użyć optymalnej metody czyszczenia komina, jak jedna z powyższych.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradniku nie powinniśmy mieć wątpliwości, że warto dbać o przewody kominowe w swoim domu. Możemy samodzielnie wyczyścić komin lub może czynność tę wykonać czeladnik kominiarski. Najważniejsze jednak, aby tej czynności nie zaniedbywać, gdyż w sposób negatywny może się ona odbić na kondycji instalacji grzewczej, lub – co gorsza – bezpieczeństwie domowników. Pamiętaj, że czystość przewodu kominowego i okresowe czyszczenie komina jest bardzo ważne!