Urządzenie wnętrz

Zastosowanie szkła w architekturze wnętrz

Projektowanie wnętrz to niezwykle ciekawe zadanie, ale wymagające kreatywności. Specjaliści z zakresu architektury wnętrz coraz bardziej doceniają potencjał szkła. Nowoczesne technologie obróbki umożliwiają uzyskanie z tego materiału wręcz dowolnego elementu dekoracyjnego. Wszechstronność szkła znacząco wpłynęła więc na rozwój trendów w architekturze oraz w budownictwie.

Jakie są zalety zastosowania szkła w architekturze wnętrz? Jak je prawidłowo dobrać? Gdzie najczęściej realizuje się projekty z obecnością szkła? Sprawdź koniecznie!

Szkło w architekturze wnętrz – rodzaje szkła

Szklane elementy nie zatrzymują światła dziennego i nie ograniczają wizualnie przestrzeni, dzięki czemu dają wrażenie przestronności. Szkło w architekturze sprawdza się szczególnie w przypadku nowoczesnych budynków. Niektórzy uważają, że szkło to sztuka sama w sobie! Jeżeli chcemy urządzić nowoczesne, eleganckie wnętrze, możemy zdecydować się na wiele różnych rodzajów tego materiału, w tym na szkło:

  • Lakierowane – architekci uważają je za dobrą alternatywę dla kafelków w łazience, glazury czy mozaiki w kuchni. Doskonałym przykładem takich realizacji są modne w ostatnich sezonach wysokiej klasy panele szklane do kuchni z motywem wody i limonki.
  • Laminowane – sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy chcemy zastosować konstrukcje, które w oryginalny sposób wydzielą pomieszczenia lub strefy. Do jego produkcji wykorzystuje się kilka formatek połączonych ze sobą za pomocą specjalnej folii. Można umieścić w nim dowolny motyw dekoracyjny.
  • Klejone – stosowane jest w ramach i profilach. Nie rozpryskuje się przy stłuczeniu, ale pozostaje w zabezpieczającej je folii. Architekci polecają szkło klejone do projektowania architektury wnętrz dla osób, które mają w domu małe dzieci.
  • Crash-Glass – to szkło wielowarstwowe z mnóstwem dekoracyjnych pęknięć na powierzchni. Najczęściej stosuje się je jako fronty mebli, blaty kuchenne, ścianki działowe czy blaty stolików. Elementy wykonane z takiego szkła są sztuką samą w sobie!

Architektura wnętrz – zalety wykorzystywania szkła

Podstawową zaletą szkła jest jego uniwersalny charakter. Ze względu na przezroczystość, można je łączyć z wieloma różnymi materiałami, w tym z drewnem, betonem, metalem czy kamieniem, tworząc spójne kompozycje. Szkło sprawdzi się w wielu różnych stylach wnętrzarskich. Może zdobić nie tylko przestrzeń nowoczesną czy loftową, ale też dom, mieszkanie lub inny obiekt urządzony w stylu industrialnym, country house, minimalistycznym, skandynawskim, a nawet rustykalnym. Szklane elementy wystroju pojawiają się także w przestrzeniach biurowych i w wielu innych. Na rynku znajdziemy nie tylko przezroczyste tafle szkła, ale również szkło satynowe, kolorowe, z nadrukami czy lodowe, łączące ze sobą estetykę i praktyczny charakter.

Szklane elementy pozwalają doświetlić wnętrze i uzyskać wrażenie przejrzystej, otwartej przestrzeni. Materiał ten popularność zawdzięcza swojej prostocie. Aby powstał ciekawy efekt, wystarczy go podświetlić.

Ponadto szkło jest odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. To materiał nieporowaty, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, ale nie tylko. Ze względu na swoją powierzchnię, jest ono odporne na działanie bakterii oraz pleśni.

architektura wnętrz, szklane schody

Zastosowanie szkła w architekturze wnętrz

Szkło wykorzystywane jest podczas tworzenia schodów i balustrad, stref prysznicowych czy ścianek działowych. Balustrady ze szkła hartowanego świetnie komponują się np. z drewnianymi schodami, uwydatniając ich piękno. Szklane balustrady nie zasłaniają widoku ani światła i polecane są szczególnie do wnętrz o charakterze minimalistycznym i nowoczesnym.

Już od wielu lat standardem w kuchni stają się panele szklane. Pozwalają one zachować czystość blatu i zwiększają jego trwałość. W modernistycznych kuchniach panele szklane z grafiką stosowane są również jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami. Takie „szklane ściany” dodają uroku pomieszczeniu i świetnie dopełniają cały design. Panele tworzy się ze szkła odpornego na stłuczenia, dzięki czemu są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Można je stosować także w łazienkach, ponieważ są świetną alternatywą dla płytek.

Obecnie wnętrza często dzieli się na strefy za pomocą ścianek działowych. Takie ścianki mogą być wykonane np. ze wzorzystego, ornamentowego szkła, które w rozproszony sposób przepuszcza światło. Szklana ściana nie tylko w ciekawy sposób rozdzieli pomieszczenia, ale zagwarantuje nam ciekawy efekt dekoracyjny. Rozwiązanie to można zastosować w domach urządzonych w wielu różnych stylach, szczególnie w stylu nowoczesnym, modernistycznym czy loftowym oraz w mieszkaniach o małym metrażu.

Hitem są też szklane drzwi przesuwne, które często stosuje się zarówno na dużych, jak i małych, nowoczesnych czy loftowych przestrzeniach. Pozwalają one na ciekawe rozgraniczenie kuchni i salonu. W takich aranżacjach najczęściej wykorzystuje się szkło hartowane. Możemy zdecydować się na szkło lakierowane, transparentne lub ornamentowe.

To tylko niektóre przykłady zastosowań szkła w nowoczesnych wnętrzach. Wszystko wskazuje na to, że fascynacja szkłem i trend do stosowania szklanych materiałów w projektowaniu wnętrz będzie nabierał coraz większego rozmachu. Decydując się na szklane elementy w domu czy w biurze, warto zatrudnić osobę, która ukończyła kierunek „architektura wnętrz” (studia licencjackie, inżynierskie, studia II stopnia), znającą podstawy projektowania architektonicznego i mającą doświadczenie w zakresie projektowania wnętrz. Dobrym wyborem będzie w pełni sprawdzona pracownia projektowa.

Podsumowanie

Dzięki swoim walorom praktycznym i estetycznym szkło jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do wykończenia i aranżacji wnętrz. Idealnie komponuje się z drewnem, metalem, betonem czy kamieniem, które również są coraz częściej obecne we współczesnych aranżacjach. W nowoczesnych pomieszczeniach znajdziemy szklane blaty, meble, półki, drzwi, ścianki działowe i inne przedmioty oraz części konstrukcyjne. Niewątpliwą zaletą stosowania szkła jest jego funkcjonalność. Szklane elementy to też wspaniały dodatek, pozwalający podkreślić i uwydatnić inne dekoracje.

Podejmując decyzję na temat wykonania szklanych elementów architektury w budynku, warto zatrudnić osoby, które studiowały architekturę wnętrz i mają duże doświadczenie w zakresie projektowania. Wówczas możemy być pewni, że nasz dom będzie wyglądał nie tylko elegancko i nowocześnie, ale zapanuje w nim także harmonia. To z kolei pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców budynku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szklane schody, czy może na szklane fasady okienne, blaty stołów, wypełnienia pomiędzy szafkami, ścianki działowe czy tylko na pojedyncze wstawki – z pewnością dodamy wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego charakteru!