Budowa domudom

Technologia Smart Home w budownictwie

Do niedawna technologia Smart Home w budownictwie zarezerwowana była jedynie dla dużych willi bądź biurowców, czy innych ekskluzywnych budynków. Przez ostatnie lata rozwiązanie to coraz częściej jest stosowane w domach jednorodzinnych.

Czy technologia Smart Home w budownictwie ma sens? Co można rozumieć przez pojęcie domu Smart? Tego i wielu innych rzeczy możesz dowiedzieć się z tego tekstu! Zapraszamy!

Kilka informacji o inteligentnym domu

Przyszli właściciele domów, już na etapie wyboru projektu budynku, mogą zwrócić uwagę na udogodnienia technologiczne. Te, podczas użytkowania budynku, przekładają się na wygodę, czy wyręczanie właścicieli w wielu sytuacjach. Rozwiązania technologiczne tego rodzaju, nazywane są systemem inteligentnego domu.

System tego typu opiera się na zintegrowanym zarządzaniu wszelkimi instalacjami, które znajdują się w budynku. Historia tych rozwiązań sięga jeszcze lat siedemdziesiątych XX wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych postanowiono zacząć usprawniać sektor przemysłowy. Wówczas zaczęto wprowadzać systemy kontroli produkcji. Kolejno, wprowadzone rozwiązanie zastosowano do budynków biurowych, a jeszcze później do mieszkalnych.

Podstawę systemu inteligentnego domu stanowi instalacja elektryczna, do której zostaną przyłączone poszczególne urządzenia. Do takich należą np. kamery, alarmy, oświetlenie, czy różnorakie czujniki. Wszystkie zastosowane systemy połączone są z tzw. centralą. Jej zadaniem, jest odbieranie sygnałów pochodzących z systemu, jak np. sygnał, który informuje o wejściu do pomieszczenia, a następnie uruchomienie odpowiedniego urządzenia — w tym przypadku lampy. Centrala pełni także funkcję programatora. Sprawia to, że użytkownik może wedle własnego uznania zaplanować cykliczne działanie poszczególnych urządzeń znajdujących się w domu.

Dzięki zastosowaniu tej technologii zdecydowanie zwiększa się bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynku. Mogą na niej, skorzystać także osoby niepełnosprawne, z uwagi na wiele funkcji, wspomagających codzienne czynności.

Warto także wiedzieć, że systemy inteligentnego domu różnią się od siebie zastosowaną technologią. Podzielić je można na cztery grupy:

  • systemy bezprzewodowe,
  • systemy centralne,
  • systemy Vision BMS,
  • systemy KNX.

Charakterystyczną cechą dla pierwszej grupy, czyli systemów bezprzewodowych, jest niska cena, prosty montaż oraz łatwa instalacja systemów. Wadą natomiast będzie ograniczone rozbudowywanie. Ograniczenia dotyczą również powierzchni budynku. Otóż takie systemy najlepiej sprawdzają się w małych domach lub mieszkaniach.

Systemy centralne oparte są na głównym urządzeniu, do którego zostaną podłączone inne, dodatkowe moduły. Instalacja takiego systemu jest trudniejsza i zazwyczaj przeprowadzić ją mogą jedynie osoby wykwalifikowane w tym zakresie. Należy także wziąć pod uwagę cenę, która nierzadko jest dosyć wysoka. 

Kolejna grupa, czyli systemy KNX, charakteryzuje się bardzo wszechstronnym zastosowaniem. Ponadto można dowolnie je rozbudowywać. Do zalet należy także doliczyć kompatybilność urządzeń pochodzących od różnych producentów. Wspomnieć trzeba, że muszą być połączone przewodowo, co przekłada się na wyższe koszty montażu i najlepiej, aby tę czynność wykonała wykwalifikowana osoba.

Najbardziej rozbudowaną grupą są systemy Vision BMS. Cechą charakterystyczną jest możliwość zbierania informacji i możliwość sterowania niemalże wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w domu. System składa się z komputera przemysłowego i oprogramowania. Takie rozwiązanie tworzy bardzo uniwersalny duet, gdyż dzięki temu bez problemu mogą ze sobą współpracować urządzenia pochodzące od różnych producentów. System Vision BMS można także dowolnie rozbudowywać. Minusem jest wysoka cena.

różne domowe urządzenia smart

Systemy inteligentnego domu — charakterystyka

Istnieje wiele systemów wpisujących się w grupę inteligentnego domu. Poniżej przygotowaliśmy kilka popularnych wraz z charakterystyką.

Podsystem pogodowy

Zadaniem takiego systemu jest dostosowywanie budynku do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Wszystko odbywa się za pomocą bardzo rozbudowanej sieci czujników. System podejmuje np. decyzję o zamknięciu okien, czy włączeniu ogrzewania itp. System pogodowy może sterować także żaluzjami.

Podsystem sterowania ogrzewaniem i oświetleniem

Inteligentne ogrzewanie i inteligentne oświetlenie to jedne z najpopularniejszych rozwiązań Smart Home. Ich głównym zadaniem jest oszczędność energii. System sterowania oświetleniem, kiedy wykryje osobę w pomieszczeniu, uruchamia światło. Kiedy natomiast pomieszczenie zostanie opuszczone przez osobę — światło samoczynnie gaśnie. Taka funkcja przekłada się na wyeliminowanie niepotrzebnego zużycia energii. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu może być też regulowane natężenie światła np. względem warunków panujących na zewnątrz.

Jeżeli chodzi o sterowanie ogrzewaniem, to uzależnione jest od temperatury zewnętrznej, czy obecności mieszkańców w domu. Np. temperatura zostanie podniesiona lub zmniejszona, kiedy osoba wejdzie do pomieszczenia — odpowiadają za to m.in. czujniki temperatury. Największa oszczędność tego rozwiązania powstaje jednak wtedy, gdy ogrzewanie zostaje ograniczone pod nieobecność mieszkańców. Po powrocie temperatura zostaje np. podniesiona do optymalnej — ustawionej w programatorze.

Podsystem monitoringu i alarmowy

Taki system ma na celu ochronę budynku np. przed włamaniem. Dzieje się to z pomocą zainstalowanych kamer, dzięki którym właściciel może w każdej chwili podglądnąć za pomocą smartfona, co dzieje się w środku bądź na zewnątrz domu. Montuje się także czujniki i detektory, które odpowiadają za wykrywanie przekroczenia np. pewnej linii w domu, czy wybicie okna (czujniki ruchu). Wówczas uruchamia się alarm.

Systemy alarmowe to także inteligentny czujnik gazu, inteligentny czujnik ruchu, czujniki zalania, czujnik temperatury, pożaru i wiele innych.

Symulacja obecności

Jednym z popularnych, chętnie wybieranych systemów, który może współtworzyć inteligentny dom, jest symulacja obecności domowników. Polega ona na włączaniu i wyłączaniu oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach pod nieobecność domowników. Nierzadko stosowane jest także odtwarzanie rozmaitych nagrań, muzyki i innych dźwięków. Taka funkcja przekłada się na ochronę budynku. Co więcej, system potrafi za pomocą programatora zapamiętać zwyczaje domowników, a następnie odtwarzać je pod ich nieobecność.

Systemy, które zostały wyżej wymienione to zaledwie niektóre z wpisujących się w inteligentny dom. Wymienić jeszcze można np.:

  • inteligentne gniazdka,
  • inteligentny przycisk,
  • syreny alarmowe,
  • panele,
  • piloty IR.

Ponadto technologia ta jest ciągle rozwijana i poszerzana o coraz to nowsze i jeszcze bardziej przydatne rozwiązania.

kobieta obsługująca naścienny panel sterujący domem

Smart Home a łączność

Bardzo ważną kwestię dotyczącą Smart Home jest łączność. Otóż systemy mogą zostać zainstalowane za pomocą połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych (WiFi, sieci internet lub radiowej). Sposób przewodowy polega na połączeniu wszystkich urządzeń Smart za pomocą kabli. Taka czynność jest dosyć skomplikowana i powinna zostać wykonana przez fachowca — podnosi to m.in. poziom bezpieczeństwa wykonanej pracy. Ponadto opcja przewodowa polecana jest do nowo powstałych budynków, a nie starych z uwagi na przymus kucia ścian. Do głównych zalet zaliczyć można stabilny sygnał, który nie będzie zakłócany np. przez ściany, jak może to mieć miejsce w przypadku sieci WiFi. System taki można też dowolnie rozszerzać o nowe urządzenia i funkcje.

Drugą opcją jest wybór systemu bezprzewodowego. Taki system smart wykorzystuje standardową instalację elektryczną i odpowiednie urządzenia systemowe. Łatwość montażu, cena i wysoka szybkość transmisji są najważniejszymi zaletami instalacji bezprzewodowej. Łączność urządzeń bezprzewodowych odbywa się za pomocą sieci radiowej bądź internetowej. Niestety niekiedy sygnał może być zakłócany przez inne urządzenia znajdujące się w domu. Innymi czynnikami, które mogą osłabiać sygnał, będą ściany, przegrody, czy nawet duża powierzchnia budynku. Rozwiązanie tego typu może zatem działać stabilnie w domach o powierzchni do około 120 m2. Inteligentny system tego typu może spisywać się gorzej w domach piętrowych. Sterowanie odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej — za pomocą smartfona. Czyli w wygodny sposób można sterować z każdego miejsca, w którym się jest. Kolejną cechą takiej instalacji jest przymus wymiany baterii, gdyż większość urządzeń będzie nimi zasilana. Zaletą opcji bezprzewodowej jest niższy koszt montażu, jak i możliwość szybszego wyeliminowania ewentualnej wady. Nierzadko montażu (smart plug) i konfiguracji można dokonać samemu, co jest kolejną zaletą.

Jakie są zalety i wady inteligentnego domu?

Systemy tego typu mają swoje zalety i wady. Poniżej zostały wyszczególnione niektóre z nich.

Zalety

  • Obniżenie kosztów utrzymania domu.
  • Znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa.
  • Zwiększenie komfortu użytkowania obiektu.
  • Możliwość rozbudowy systemów o kolejne funkcje.

Wady

  • Koszty związane z instalacją systemu.
  • Awaryjność niektórych urządzeń i czujników.
  • Konieczność ciągłego zasilania elementów instalacji.

Podsumowanie

Inteligentne gniazdko czy czujniki obecności dymu to tylko dwa spośród dziesiątek innych przydatnych systemów inteligentnego domu. Te niewielkich rozmiarów urządzenia mogą z powodzeniem wpłynąć na komfort użytkowania budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Inteligentne urządzenia wpisujące się w technologię Smart Home są szeroko i ogólnie dostępne, zatem bez problemu możesz zastosować je u siebie!