domwnętrzeWykończenie wnętrz

Malowanie pokoju krok po kroku

Malowanie ścian to jeden z najszybszych, najłatwiejszych i najtańszych sposobów na odświeżenie i zmianę koloru pomieszczenia. Ze względu na niemal nieograniczoną gamę kolorystyczną, daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Można dowolnie łączyć kolory i rodzaje farb. Jednak warunkiem dobrze wykonanego malowania jest odpowiednie przygotowanie. Zobaczmy, jak krok po kroku pomalować pomieszczenie!

Kiedy najlepiej zaplanować malowanie ścian?

Niezależnie od tego, czy chcemy odnowić wygląd starych i już zabrudzonych ścian, czy wprowadzamy się do nowego domu i malowanie ścian to już ostatni etap przed przeprowadzką decydującym czynnikiem jest pogoda. Szczególnie ważne są te dwa parametry: temperatura oraz wilgotność powietrza.

Temperatura powietrza najbardziej sprzyjająca malowaniu to ta, która waha się w granicach 15-23 stopnie Celsjusza. Zbyt niska temperatura sprawi, że farba będzie schła zbyt wolno, co negatywnie wpłynie na trwałość pomalowanej powłoki. Zbyt wysoka temperatura będzie skutkowała szybkim wysychaniem farby, co może spowodować powstawanie smug i pęknięć.

Optymalna wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 50-65 procent. Niska wilgotność połączona z wysoką temperaturą spowoduje zbyt szybkie wysychanie farby, natomiast wysoka wilgotność sprawia, że farba będzie schła zbyt długo. Absolutnie, że nie wolno malować wilgotnych ścian, gdyż grozi to łuszczeniem się farby. Malowanie tynków cementowo-wapiennych należy rozpocząć po około 4 tygodniach od ich położenia, natomiast gipsowych po około 2 tygodniach.

Co będzie potrzebne do malowania ścian i sufitów?

Podczas malowania ścian i sufitów oprócz farby potrzebnych jest wiele akcesoriów i narzędzi. Powinniśmy się zaopatrzyć w:

  • folię i taśmę malarską – do zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniem farbą, 
  • pędzle – szerokie i wąskie, 
  • wałki – szerokie i wąskie, 
  • teleskop – do wydłużenia zasięgu ręki od 1 do 3,5 metra, 
  • kuwety – umożliwiają równomierne nałożenie farby na wałek i pozwalają usuwać jej nadmiar, 
  • papier ścierny, 
  • szpachelkę.

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić czas pracy i zminimalizować ewentualne straty jest elektryczny pistolet do malowania ścian. System natryskowy umożliwia dotarcie farby nawet do miejsc trudno dostępnych dla pędzli czy wałków. 

Czyste narzędzia to konieczny warunek

Dobór odpowiedniej farby

Niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na efekt malowania, jest dobór odpowiedniej farby do pomieszczenia, które zamierzamy nią pokryć. Nie każdy produkt sprawdzi się do salonu czy kuchni lub łazienki. Ważne jest również, aby dokładnie obliczyć powierzchnie pomieszczeń, które chcemy pomalować. Kupując farbę, należy zwrócić uwagę na jej wydajność i na jej podstawie dobrać ją do metrażu pomieszczeń.

Popularne rodzaje farb to:

  1. Farby lateksowe
    Jest to farba dobrze kryjąca, elastyczna, pozwalająca ścianom oddychać. Jej dużą zaletą jest odporność na szorowanie, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na duże zawilgocenie takich jak kuchnia czy łazienka. 
  2. Farby akrylowe
    Farby te bardzo dobrze przylegają do każdej powierzchni i mogą być stosowane we wszystkich domowych pomieszczeniach. Są odporne na zmywanie oraz cechują się paraprzepuszczalnością. 
  3. Farby ceramiczne
    To farby, które w swoim składzie zawierają cząsteczki ceramiczne. Tworzą one powłokę, która jest plamoodporna oraz znacznie wolniej osadza się na niej kurz. Można ją zastosować w korytarzu, kuchni czy w pokoju dziecięcym.

Jak przygotować pokój do malowania?

Samodzielne malowanie ścian należy zacząć od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Meble oraz sprzęty należy wynieść z pokoju, a jeżeli nie jest to możliwe umieścić na środku i zakryć folią malarską. Obrazy, lustra, zasłony, firany i inne drobne dekoracje muszą być usunięte ze ściany. Powinna być ona zupełnie pusta.

Podłoga jest szczególnie narażona na uszkodzenia i zabrudzenia w trakcie remontu. Może nie tylko zostać zachlapana farbą, ale również może ulec zarysowaniu, a wszechobecny kurz osadzi się w szczelinach. Podłogę można zabezpieczyć folią malarską lub tekturą. Folia malarska sprawdza się przy zabezpieczeniu wszystkich rodzajów podłóg, natomiast tekturę stosuje się przy podłożach drewnianych.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zabezpieczyć, są okna. Tutaj najlepiej się sprawdzi folia ochronna. Zastosowana z odpowiednią taśmą malarską dokładnie zabezpieczy szczeliny pomiędzy szybami i ramami.

Za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczymy wszystkie włączniki światła, gniazdka elektryczne, listwy przypodłogowe oraz ościeżnice.

Zabezpieczenie folią uchroni meble przed zabrudzeniami

Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścian możemy podzielić na kilka etapów. Oto najważniejsze z nich:

  1. Przygotowanie ścian
    Jest to bardzo istotny etap malowania ścian, od którego zależy efekt końcowy. Sucha, czysta i pozbawiona zabrudzeń powierzchnia to warunek konieczny. Powierzchnię ścian przed malowaniem należy umyć za pomocą mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Nierówna ściana z licznymi ubytkami i pęknięciami na przykład po gwoździach i wkrętach również powinna być odpowiednio przygotowana. W tym przypadku ubytki należy wypełnić masą gipsową, a po wyschnięciu koniecznie wyszlifować papierem ściernym
    Jeżeli po przetarciu ręką ściany pozostaną na dłoni resztki starej farby, oznacza to, że całą ścianę trzeba zagruntować. Celem gruntowania ścian jest wzmocnienie podłoża oraz poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Nowe ściany zawsze wymagają zagruntowania.

    Gdy na ścianie widoczne są pęcherze, należy je usunąć mechanicznie np. zeskrobać, następnie powierzchnię odpylić, wypełnić ubytki i zagruntować. 
  2. Malowanie ścian
    Przed rozpoczęciem malowania, kiedy ściana jest już sucha przy pomocy taśmy malarskiej, wyznaczamy krawędzie kolorów poszczególnych ścian. Jeśli wszystkie ściany będą w jednym kolorze, wystarczy odciąć taśmą tylko sufit.
    Następnie dokładnie wymieszać farbę i przelać do kuwety malarskiej.
    Prace malarskie rozpoczynamy od malowania sufitu. Najpierw pędzlem malujemy miejsca wokół lamp, naroża oraz brzegi sufitu. Następnie za pomocą dużego wałka malujemy całą powierzchnię sufitu prostopadle względem głównego okna. Ruchy wałkiem wykonujemy z góry na dół, a każdy kolejny pas farby powinien nachodzić na siebie. Nie powinno się bardzo dociskać wałka do ściany, gdyż to powoduje powstawanie zacieków. Drugą warstwę farby nakładamy po około 4 godzinach, malując tym razem prostopadle do okna.

    Malowanie ścian podobnie jak malowanie sufitu rozpoczynamy od miejsc trudno dostępnych i narożników. Wykorzystujemy do tego mały pędzel lub wałek. Następnie malujemy większe powierzchnie dużym wałkiem. Farbę nakładamy zdecydowanymi ruchami w górę i w dół. Należy zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy kolejnymi warstwami. Czas schnięcia farby zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz i wilgotności. 
  3. Porządki
    Po około 20 minutach od zakończenia malowania można usunąć taśmę malarską zabezpieczającą. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie, gdyż im później tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że odejdzie ona razem z częścią farby.
    Folię malarską należy zwinąć do środka tak, aby resztki z malowania nie trafiły na podłogę. Można ją zwinąć i wyrzucić do śmietnika lub wytrzepać i wykorzystać do następnego malowania.

    Wszystkie miejsca, które uległy zabrudzeniu farbą należy jak najszybciej przetrzeć zwilżoną szmatką.

Używane narzędzia dokładnie umyć i osuszyć. Przydają się przy kolejnym remoncie.

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu ścian

Malowanie ścian nie jest czynnością skomplikowaną, ale osobom, które nie robią tego na co dzień, może przysporzyć trochę trudności. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

  1. Niewłaściwe przygotowanie pomieszczenia. 
  2. Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem. 
  3. Źle dobrane narzędzia do pracy. 
  4. Niewłaściwy sposób i kolejność malowania. 
  5. Nieodpowiedni dobór farby do pomieszczenia. 
  6. Zbyt mocne rozcieńczenie farby wodą.

Podsumowanie

Malowanie ścian można wykonać samodzielnie bez zatrudniania fachowców. Ważne jest, aby odpowiednio się do tego przygotować, nie pomijając żadnego etapu prac.