Papier ścierny do szlifowania drewna, stali i stali nierdzewnej
Szlifowanie to bardzo mozolne zajęcie i zazwyczaj nie jest wykonane poprawnie. Warto zastosować się do pewnych wytycznych, które pomogą osiągnąć lepsze wyniki szlifowania w krótkim czasie. Najpopularniejszym materiałem ściernym do szlifowania materiałów takich jak:
- drewno,
- stal,
- stal nierdzewna,
jest papier ścierny. Jest to arkusz papieru pokryty posypką o różnej granulacji, która wykonana jest różnymi materiałami, zależnie od zastosowań. Papier ścierny występuje w granulacjach od 24 do 2000. Zawsze stosujemy najpierw papier o niższej granulacji, przechodząc przez coraz drobniejsze frakcje. Dzięki temu można pozbyć się głębokich rys powstałych podczas zgrubnego szlifowania grubym papierem ściernym.
Szlifowanie drewna
Papier ścierny do szlifowania drewna nie musi być wykonany z jakiegoś specjalnego materiału. Najważniejsze to posiadać odpowiednie granulacje, które stosujemy zależnie od tego czym zostanie pokryta powierzchnia. W przypadku farb kryjących zdecydowanie wystarczy wyszlifować powierzchnię papierem 60 i 100, jeśli jednak zamierzamy polakierować drewno lakierem bezbarwnym, zastosujmy jeszcze papier 150. Wykończenie olejem staje się aktualnie coraz bardziej popularne jednak wymaga znacznie dokładniejszego szlifowania powierzchni. Absolutnym minimum jest przejście dodatkowo przez papier 200 i 240, a optymalnie jest użyć na koniec jeszcze 320 i nawet 400. Takie szlifowanie jest znacznie bardziej pracochłonne jednak uzyskany efekt będzie doskonały.
Szlifowanie stali
Głównie chodzi o pozbycie się rdzy, starej farby lub szlifowanie spawów przy użyciu tarcz ściernych z listkami papieru. Do pozbycia się rdzy lub farby można zastosować papier ścierny o granulacji 80. Nie pozostawi on głębokich rys, a będzie dostatecznie agresywny aby zebrać warstwę zanieczyszczeń.
Szlifowanie stali nierdzewnej
W tym wypadku musimy zastosować papier przeznaczony specjalnie do stali nierdzewnej. Jest to bardzo istotne, gdyż zastosowanie zwykłego papieru zanieczyści materiał i spowoduje jego rdzewienie. W przypadku stali nierdzewnej możemy pokusić się i polerowanie. Zaczynamy od papieru 400, przechodzimy przez 600 do 800 i wchodzimy w szlifowanie papierem wodnym. Moczymy arkusze w wodze i szlifujemy do granulacji 2000. Dobrze wykonana praca pozwala po filcowaniu uzyskać efekt lustra.