10 sposobów na wykończenie ścian w kuchni
Wybór pokrycia kuchennych ścian nie jest łatwy. Musimy zabezpieczyć je przed wilgocią, zabrudzeniami i działaniem wysokich temperatur, a przy tym chcielibyśmy uzyskać estetyczną powierzchnię, która odpowiada naszym gustom i spełnia nasze potrzeby.
Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych wykończeń ścian.
Płytki ceramiczne na kuchenne ściany
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ściany w kuchni. Płytki te charakteryzuje niska cena, łatwość utrzymania w czystości (łatwo z nich zmyć tłuste plamy). Płytki są odporne na ścieranie. Na rynku dostępne są w najróżniejszych kolorach i kształtach. Bez problemu znajdziemy idealne kafelki na naszą ścianę w kuchni.
Na ścianę w kuchni polecamy płytki pokryte grubszą warstwą szkliwa oraz szkliwiony gres lub klinkier. Odradzamy użycie płytek nieszkliwionych oraz polerowanego i technicznego gresu.
Blacha/ Metal
Nietypowym pomysłem na pokrycie kuchennych ścian są metalowe/ blaszane elementy. Nie jest to już tylko materiał wykorzystywany restauracjach czy budynkach użyteczności publicznej. Z powodzeniem możemy go użyć w naszej kuchni. Sprawdzi się w aranżacjach loftowych, industrialnych oraz laboratoryjnych, blacha miedziana świetnie odnajdzie się w rustykalnej kuchni.
Blacha odporna jest na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne oraz nie pochłania wilgoci, ale niestety nie jest materiałem idealnym – wymaga codziennego czyszczenia, gdyż widać na niej każdą kropelkę wody. Najpopularniejsze są materiały ze stali nierdzewnej, która nadają wnętrzu przestrzeni i uczucia sterylności. Natomiast blacha aluminiowa i Musisz jednak pamiętać, że blacha odbija światło, co może męczyć wzrok, dlatego najlepiej zainstalować blachę pomiędzy kuchenką a okapem, a nie na całej ścianie. Blaszana ściana świetnie komponuje się z drewnianym blatem.
Hartowane szkło na ścianę w kuchni
Szkło jest materiałem, który optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości. Hartowany szklany panel, który możemy umieścić na kuchennej ścianie, ma grubość 8 lub 10 mm. Dzięki temu jest zabezpieczony przed uszkodzeniami.
Co więcej, szkło jest odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, a czyszczenie go jest łatwe – wystarczy pielęgnować je specjalnymi impregnatami, których na rynku jest mnóstwo. Możemy wybrać szkło lakierowane w dowolnym kolorze, matowe lub przezroczyste.
Na rynku dostępne są panele szklane przezroczyste, które mogą osłaniać cegłę lub beton, panele jednobarwne oraz panele z nadrukiem.
Drewno i panele
Ponadczasowym sposobem na wykończenie ściany jest drewno. Drewniane ściany możemy zastosować w przestrzeni pomiędzy szafkami a blatem roboczym, nad kuchenką i nad zlewozmywakiem. Jednak, aby boazeria nie puchła od wilgoci, należy ją odpowiednio zabezpieczyć lakierem. Najpopularniejsze są panele ścienno-podłogowe oraz ścienne laminowane.
Jeśli podobają Ci się drewniane motywy, ale nie chcesz decydować się na prawdziwe drewno, warto zwrócić uwagę na drewnopodobne płytki ceramiczne.
Tapety winylowe, szklane, fototapety i maty dekoracyjne
Tapety przeżywają drugą młodość i nie pojawiają się już tylko w pokojach lub korytarzach. Teraz można je spotkać także w kuchniach i łazienkach, ale muszą być odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Rozliczne wzory, motywy i kolory ułatwiają wybór odpowiedniej tapety do wnętrza.
W kuchni sprawdzą się tapety wykonane z winylu. Można je myć, a nawet szorować. Co więcej, tapeta winylowa pokryje nierówną ścianę. Aby przykleić tapetę (używamy do tego kleju wodoodpornego) najpierw musimy oczyścić podłoże z brudu i tłuszczu i nieestetycznych resztek farb.
Tapety z włókna szklanego są bardziej wytrzymałe niż winylowe, ale wymagają pomalowania. Posiadają lekko wypukłą, chropowatą strukturę, przez co przypominają tkaninę.
Ciekawym elementem wystroju kuchni będzie przyklejenie fototapety – jej największą zaletą jest ogromny wybór wzorów i kolorów. Do wyboru są nie tylko np. owoce i warzywa, panoramy miast, kolorowe czy geometryczne wzorki. Dużą popularnością cieszą się także patchworkowe mozaiki. Dzięki odporności na promienie UV, wilgoć i zarysowania, doskonale odnajdą się w kuchni.
Warto wybrać fototapetę winylową z laminatem, która zachowa idealny wygląd przez długi czas. Fototapetę przyklejamy na równą i oczyszczoną ścianę, a w miejscu styku z blatem należy zabezpieczyć ją silikonem – unikniemy w ten sposób przedostawania się wody pod powierzchnię tapety.
Nietypową alternatywą dla tapet i fototapet jest mata dekoracyjna. Jest to okładzina wykonana ze sztucznego tworzywa, która imituje dowolny materiał. Mata sprzedawana jest w arkuszach, które można samodzielnie pociąć i przykleić. Jest rozwiązaniem praktycznym i oryginalnym, ale dość drogim.
Maty dekoracyjne są odporne na wilgoć, zabrudzenia i wodę, jednak nie powinniśmy ich montować w bliskim sąsiedztwie kuchenki – jako, że jest to tworzywo sztuczne, pod wpływem wysokich temperatur może się nadtopić.
Farby kolorowe i farby tablicowe
Klasyczny i prosty sposób na ściany w kuchni to pomalowanie ich. Jednak do pomalowania kuchennych przestrzeni zalecane jest użycie specjalnych farb – wodoodpornych, odpornych na ścieranie, grzyby i bakterie.
Jednak zanim pomalujemy ścianę domyślną farbą, najpierw należy przygotować grunt farbą podkładową. Na ścianie w kuchni najlepsze sprawdzą się farby lateksowe i ceramiczne, które są odporne na częste mycie.
Farba tablicowa, czyli tablicówka, jest ostatnio modnym elementem wykończenia ścian w kuchni. Jest to czarna farba, która tworzy na ścianie powłokę, po której można pisać. Taka ściana nie tylko ozdabia pomieszczenie, ale także pełni rolę notesu – możemy tam umieszczać przypomnienia, przepisy albo listy zakupów. Podobną rolę będzie pełnić tzw. „magnesówka”, czyli farba, która ma magnetyczne właściwości.
Beton architektoniczny i tynk strukturalny na ścianie w kuchni
Jeżeli marzy nam się kuchnia urządzona w stylu loftowym, nowoczesnym lub minimalistycznym, polecamy ściany ozdobione betonem lub tynkiem strukturalnym. Beton nadaje wnętrzu elegancji i najlepiej komponuje się z białymi lub czarnymi meblami.
Możemy użyć gotowych płyt dekoracyjnych, które najlepiej prezentować się będą na dużych i jasnych przestrzeniach. Można też zastosować tańszą, gotową masę dekoracyjną, która nada ścianie kolor i strukturę betonu.
Wykonane szpachelką mazaje z tynku stanowią oryginalny zamiennik dla klasycznych płytek. Jednakże warto pamiętać, że podłoże pod tynk strukturalny musi być odpowiednio przygotowane. Nie należy nakładać tynku na ściany pokryte farbą ani na nierówne powierzchnie. Aby ochronić tynk przed zabrudzeniem, po nałożeniu go należy go pomalować środkiem uszczelniającym.
Sztukateria jako nietuzinkowe wykończenie ściany w kuchni
Sztukateryjne panele dekoracyjne to jeden z oryginalniejszych sposobów na ozdobienie kuchni. Wzór stworzony ze sztukaterii zastępuje zarówno ramy do luster lub obrazów jak i same obrazy i lustra. Ten element dekoracyjny najlepiej sprawdza się w kuchni urządzonej w stylu modern classic, nowoczesnym oraz angielskim.
Naturalny kamień
Jeśli chcemy wprowadzić do swojego domu trochę natury, to na ścianie w kuchni możemy położyć kamień. Użycie naturalnego kruszywa do wykończenia ściany jest drogim, ale bardzo eleganckim rozwiązaniem. Ilość dostępnych wzorów i kolorów sprawi, że na pewno dopasujemy kamień do naszej kuchni.
Najlepszą opcją będzie granit, który jest twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz zabrudzenia. Jednak jeżeli chcemy przyozdobić ścianę w kuchni granitem, należy go najpierw zaimpregnować.
Zamiast naturalnego kamienia możemy zastosować konglomerat – mieszankę kamienia i żywic syntetycznych lub akrylu. Jest to tańsze rozwiązanie, odporne na wysoką temperaturę, zarysowania i chemiczne czyszczenie.
Cegła
Czym jeszcze możemy pokryć ścianę w kuchni zamiast płytek? Cegły dostępne są głównie w kolorze białym, szarym oraz czerwonym. Zastosowanie ich na przestrzeni pomiędzy wiszącymi szafkami a kuchennym blatem wprowadzi w nasze wnętrze odrobinę elegancji. Jest to dość drogie rozwiązanie, więc najlepiej ozdobić nimi jeden fragment ściany, który będzie centralnym punktem.
Cegła jest materiałem nasiąkliwym, więc źle znosi bezpośredni kontakt z wodą. Trzeba ją zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci, tłuszczem i zabrudzeniem za pomocą impregnatu.
Jak wykończyć ściany w kuchni?
Sposobów na pokrycie ściany w kuchni jest sporo, każde ma swoje plusy i minusy. To od nas zależy czy postawimy na rozwiązania oryginalne, nietuzinkowe czy klasyczne. Zwróć uwagę, czy wybrane pokrycie ściany w kuchni odpowiada naszym potrzebom i gustom.