Instalacje grzewcze — porównanie systemów
Budując dom, w dużej mierze należy skupić się na ogrzewaniu, jakie będzie w nim zainstalowane. Rynek urządzeń grzewczych się rozrósł i aktualnie do wyboru jest przynajmniej kilka różnych metod ogrzewania. Wymienić można nie tylko popularne kotły na paliwo stałe, ale także te zasilane gazem, czy pompy ciepła.
Zważając na popularny ostatnio nacisk na ekologię, wybór ogrzewania, bez dwóch zdań, chociaż poniekąd musi być podyktowany tym faktem. Okazuje się, że istnieje kilka ciekawych alternatyw dla klasycznego ogrzewania. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów grzewczych i nie tylko, ten poradnik jest dla Ciebie.
Dlaczego warto skłonić się ku instalacji centralnego ogrzewania
Centralne ogrzewanie jest znane od wieków. Jest to nic innego jak system grzewczy, którego zadaniem jest doprowadzenie ciepła z urządzenia grzewczego, do wszystkich, lub wybranych pomieszczeń budynku (np. do grzejników się tam znajdujących). Co ważne, istnieje kilka rodzajów centralnego ogrzewania. Wymienić można te podzielone na rodzaj źródła ciepła. Zaliczają się do nich kotły zasilane paliwem stałym, bądź ciekłym, kotły gazowe, jak również pompy ciepła.
Centralne ogrzewanie jest na tyle uniwersalne, że stosując je, bez przeszkód można pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym itp. Wybór instalacji C.O. jest bardzo popularny wśród wielu osób. Koszty dotyczące instalacji C.O. należy określać indywidualnie.
Systemy grzewcze i ich rodzaje
To, jakie systemy grzewcze zostaną zastosowane w budynku, ma ogromny wpływ na komfort cieplny osób w nim przebywających. Z uwagi na to, poleca się dobrze przejrzeć różne systemy grzewcze i wybrać najlepszy dla własnych potrzeb. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych systemów.
Pompa ciepła
Jako pompę ciepła określa się urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w naturalnych pokładach powietrza, wody i ziemi. Pompa ciepła działa na zasadzie przemian fizycznych takich jak skraplanie, parowanie, rozprężanie i sprężanie. Dane źródła ogrzewania są stosunkowo tanie w eksploatacji i coraz chętniej wybierane do domów jednorodzinnych. Co więcej, pompy ciepła są niemalże bezobsługowe i przede wszystkim przyjazne dla środowiska, na co aktualnie stawia się spory nacisk. Ponadto są przystosowane do bezproblemowej, wieloletniej pracy. Można je połączyć z panelami fotowoltaicznymi, które stanowią odnawialne źródło energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne natomiast to aktualnie bardzo popularny element wyposażenia wielu domów — szczególnie tych ekologicznych.
Ogrzewanie elektryczne
Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie. Paradoksalnie, samo zamontowanie ogrzewania elektrycznego jest stosunkowo tanie, jednak późniejsze koszty jego eksploatacji są wysokie. Co ciekawe, za jedną kilowatogodzinę, która potrzebna jest do ogrzewania, zapłacimy nawet kilkukrotnie więcej, aniżeli odnośnie kosztów ogrzewania dotyczących wytworzenia tej samej energii w kotle na drewno, czy chociażby węgiel.
Kotły
Jest to kolejna metoda ogrzewania w domach jednorodzinnych. Kotły może zasilać rozmaite paliwo. Otóż opalane mogą być węglem, peletami, drewnem, olejem opałowym (olejowe kotły kondensacyjne). Wymienić też należy ogrzewanie gazowe, gdzie wykorzystuje się kotły zasilane gazem lub propanem (gaz płynny). Warto wiedzieć, że popularne ogrzewanie węglowe jest tańsze niż to na gaz ziemny.
Szkopuł tkwi jednak w szczegółach i obsłudze tychże kotłów. Otóż ten na gaz, jest praktycznie bezobsługowy. Wybór kotła i rodzaju jego paliwa, jak i rodzaj ogrzewania, powinien być podyktowany m.in. kwestiami finansowymi, czy własnymi potrzebami i zapotrzebowaniem na ciepło.
Systemy kominkowe i inne
Takie rozwiązanie jest często stosowane jako dodatkowe źródło ciepła i sposób ogrzewania domu. Nierzadko kominek, także pełni funkcję dekoracyjną. Istotny jest fakt, że zwykle systemy kominkowe nie są wykorzystywane jako jedyne i główne źródło ogrzewania domu.
Wymienić jeszcze można ogrzewania zdalaczynne (energia cieplna z sieci miejskiej).
Wybór system grzewczego do domu jednorodzinnego
Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją odpowiedniego ogrzewania dla Twojego domu, pod uwagę należy wziąć kilka kwestii. Przede wszystkim, ogrzewanie musi być dostosowane do własnych potrzeb. Należy także spojrzeć w kierunku kwestii finansowych i pamiętać o tym, że koszty i rozbieżności pomiędzy niektórymi rodzajami ogrzewania są całkiem spore.
Obecnie wybór jest dość duży, jednak z uwagi na spory nacisk wobec ekologii systemu grzewczego, poleca się spoglądać w kierunku pomp ciepła. Takie rozwiązanie jest efektywne i w prosty, a zarazem ekonomiczny sposób można ogrzać dom, jak i wodę nie zużywając przy tym dużych pokładów energii. Ponadto jeżeli planuje się dodatkowo ogrzewanie podłogowe (np. całej powierzchni podłogi), to koszty związane z eksploatacją będą niższe, aniżeli w przypadku np. ogrzewania gazem ziemnym.
Podsumowanie
Jak widać, ciężko wskazać na najlepszy typ systemu grzewczego do domu. Wielu ludzi ma własne upodobania i przez to, jedni wybiorą ogrzewanie na energię elektryczną, a inni na paliwo stałe jak np. węgiel. Pomimo wszystko, zanim podejmie się decyzję, warto wiedzieć kilka kwestii dotyczących systemów grzewczych zawartych w tym poradniku.