Sufit napinany – montaż, wady, zalety
Ciekawie prezentujący się sufit to świetne uzupełnienie wnętrz. Jeszcze kilka lat temu królowały różnego rodzaju sufity podwieszane, jednak trend ten powoli odchodzi – coraz częściej wybiera się sufity napinane zamiast sufitów podwieszanych. Czym dokładnie są sufity napinane i dlaczego powoli wypierają podwieszane odpowiedniki? Jakie są wady sufitów napinanych i czy można samodzielnie zamontować sufit napinany? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czym jest sufit napinany?
Sufit napinany często jest też zwany sufitem naciąganym lub lustrzanym (ze względu na gładką powierzchnię). Mianem tym określamy płaszczyznę elastycznego materiału napinanego poprzez nagrzanie i naciągnięcie na specjalnej konstrukcji. Płaszczyznę tę montuje się równolegle do sufitu właściwego. Sufity napinane najczęściej powstają z folii PCV termokurczliwej lub tkaniny poliestrowej.
Jak wygląda montaż sufitu napinanego?
Montaż sufitu napinanego nie wymaga specjalnego przygotowania danego pomieszczenia. Instalowanie sufitu napinanego polega na przykręceniu lub przyklejeniu specjalnych szyn, które tworzą ramę, na której rozciągnięty zostanie sufit Aluminiowe listwy, które stanowią ramę, mocuje się do pierwotnego sufitu tradycyjnym sposobem (na kołki rozporowe) lub za pomocą specjalnego kleju Następnie folia zostaje rozciągnięta i podgrzana do temperatury 70 stopni Celsjusza. Dzięki temu materiał staje się rozciągliwy i elastyczny. Kolejnym krokiem jest naciągnięcie powłoki na całej powierzchni sufitu i przytwierdzenie jej do wcześniej przygotowanych szyn. Montaż sufitu napinanego kończy się ułożeniem specjalistycznych plastikowych listw maskujących. Mają one na celu zapobieganie przedostawaniu się kurzu w przestrzeń między właściwym sufitem a naciąganym materiałem. W przypadku sufitu napinanego wykonanego z poliestrowej tkaniny, podgrzewanie materiału jest całkowicie zbędne.
Sufity napinane robione są na zamówienie pod konkretne wymiary, co sprawia że idealnie dopasowują się do powierzchni ściany.
Sam montaż sufitu jest raczej prostą sprawą, ale warto jednak zlecić go specjalistom. Ekipa montażowa nie uszkodzi materiału podczas podwieszania oraz zapewni maksymalne bezpieczeństwo tej instalacji. W pomieszczeniach o przeciętnym metrażu taka ekipa zamontuje sufit już w jeden dzień.
Wady i zalety sufitu napinanego
Sufit napinany to świetne rozwiązanie do salonu, sypialni lub jadalni. Sprawdzi się także w biurach i salach konferencyjnych. Zanim jednak wybór padnie właśnie na ten rodzaj sufitu, warto dowiedzieć się, jakie są jego wady i zalety.
Sufity napinane — zalety
Zalety sufitów napinanych są wręcz niezliczone. Wśród nich wymienić możemy:
- Wysoką estetykę — sufit napinany prezentuje się elegancko i pozwala na osiągnięcie nowoczesnego wyglądu w pomieszczeniach. Sufity napinane są dostępne w różnych kolorach, wzorach i wykończeniach, co pozwala dopasować je do każdego wnętrza.
- Szybki montaż — napinany sufit montuje się stosunkowo szybko i łatwo. Wymaga to ułamka prac, jakie trzeba wykonać, by zamontować tradycyjne sufity podwieszane. Montaż sufitu polega na rozciągnięciu elastycznego materiału na specjalnych profilach, które montuje się pod sufitem właściwym. Można je zamontować na kleju, dzięki czemu podczas montażu sufitu lustrzanego nie tworzy się kurz ani pył, co ma miejsce w przypadku sufitu podwieszanego.
- Trwałość — sufity napinany jest trwały i odporny na deformacje oraz przebarwienia. Jest także odporny na wilgoć co sprawia, że jest to idealny wybór do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie. Sufit napinany jest również odporny na plamy i łatwy w czyszczeniu, ponieważ materiały, z którego powstają sufity napinane to zazwyczaj folie PCV i poliestrowe, które nie pochłaniają zanieczyszczeń.
- Liczne opcje aranżacji oświetlenia — dzięki możliwości zintegrowania oświetlenia bezpośrednio w sufit napinany, można osiągnąć efekt oświetlenia rozproszonego, co tworzy miękkie i przyjemne oświetlenie w pomieszczeniach. Dodatkowo powierzchnia sufitu, dzięki swojej gładkości, odbija część światła i potęguje ten efekt wizualny.
- Właściwości izolujące akustycznie — sufity napinane mogą poprawić izolację akustyczną w pomieszczeniach, redukując dźwięki przenikające między kondygnacjami.
- Łatwość konserwacji — są łatwe do utrzymania w czystości. Można je czyścić za pomocą delikatnego detergentu i wilgotnej ściereczki.
- Możliwość maskowania istniejących wad — napinany sufit pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości sufitu właściwego. Pozwala też poprowadzić elementy instalacji (np. przewody antenowe) w sposób niewidoczny dla korzystających z pomieszczenia. Sufit napinany praktycznie nie obciąża stropu, a daje korzyści jak sufit podwieszany.
Czy sufit napinany ma jakieś wady?
Jak powszechnie wiadomo, nie ma rozwiązania idealnego i sufity napinane nie są tutaj wyjątkiem. Odradza się podwieszanie sufitu lustrzanego w pomieszczeniach, w których panuje przeciąg, gdyż przepływ powietrza może wywołać drgania tkaniny. Co więcej, sufit napinany niesie ze sobą wymagania metrażowe – nie zda on egzaminu w dużych pomieszczeniach, ponieważ tkanina pod wpływem własnego ciężaru może się rozciągać i nieestetycznie wyglądać. W takim wypadku warto jest zamontować sufit podwieszany.
Jako główną wadę wymienia się cenę sufitów napinanych – jest ona wyraźnie wyższa niż sufitów podwieszanych. Oczekiwanie na zrealizowanie złożonego zamówienia na sufity napinane może wynieść do kilku tygodni.
Sufit napinany jest też wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, do których może stosunkowo łatwo dojść podczas czyszczenia. Naprawa sufitów napinanych jest skomplikowana i czasochłonna, gdyż zazwyczaj trzeba całkowicie wymienić materiał, który został uszkodzony. W tym wypadku sufit podwieszany ma przewagę, ponieważ w jego przypadku wystarczy tylko wymienić uszkodzony fragment konstrukcji (zazwyczaj płytę kartonowo-gipsową).
Czym różni się sufit napinany od sufitu podwieszanego?
Sufit napinany i sufit podwieszany to dwie różne techniki wykończenia sufitów, które mają swoje własne cechy i zastosowania. Różnią się między sobą materiałami, techniką wykonania oraz trwałością i całkowitym kosztem zamontowania. Poniżej w przystępny sposób przedstawiamy różnicę pomiędzy tymi rodzajami sufitów:
- Materiały:
Sufit napinany: jest to rodzaj podwieszanego sufitu wykonanego z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC lub z elastycznej tkaniny poliestrowej. Materiał jest rozciągany i napinany na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie. Konstrukcja jest mocowana pod właściwym sufitem, gdzie zachwyca swoim pięknym wyglądem.
Sufit podwieszany: Wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe lub inne tego typu materiały budowlane (płytę OSB itp.), które są zawieszone na metalowych lub drewnianych „rusztowaniach” (konstrukcjach wykonanych ze specjalnych profili). - Wygląd:
Sufit napinany: występuje w różnych kolorach, wzorach i teksturach, co daje dużą swobodę w projektowaniu. Jego powierzchnia jest gładka, co umożliwia tworzenie ciekawych efektów oświetleniowych.
Podwieszany: jest zazwyczaj wykonany z płyt kartonowo-gipsowych malowanych na wybrany kolor. Jego powierzchnia może być gładka, błyszcząca, matowa lub chropowata (w zależności od upodobań). W przeciwieństwie do sufitu napinanego, uzyskanie lustrzanej powierzchni jest utrudnione i zwykle wiąże się z przyklejaniem luster na konstrukcję sufitu. - Montaż i trwałość:
Napinany: montaż jest stosunkowo szybki i nie generuje dużej ilości odpadów (możliwy jest nawet montaż bezpyłowy). Materiał jest trwały, odpornywy na wilgoć i łatwy w czyszczeniu. Ma jednak mniejszą wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia w porównaniu do swojego podwieszanego odpowiednika. Obowiązują pewne ograniczenia metrażowe – sufit napinany nie może być zamontowany w zbyt dużych pomieszczeniach, ponieważ może wystąpić zjawisko obwiśnięcia.
Sufit podwieszany: montaż jest bardziej czasochłonny i zachodzi konieczność sprzątania po montażu (montaż pozostawia pył, kurz z wiercenia). Płyty gipsowo-kartonowe są mniej odporne na wilgoć, gdyż mogą pękać lub odkształcać się w wyniku wilgoci. Tak wykonany sufit jest też cięższy, bardziej obciąża strop w porównaniu do swojego odpowiednika, lecz w jego przypadku nie obowiązują pewne limity wielkości pomieszczenia (podwieszany sufit nie obwiśnie). - Koszty:
Napinany sufit: jest zazwyczaj droższy w zakupie i montażu (ze względu na materiały i konieczność przeprowadzenia specjalistycznego montażu).
Sufit podwieszany: jest korzystniejszy cenowo, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i koszty montażu. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz fachowej wiedzy, dlatego można go zrobić we własnym zakresie.
Ostatecznie wybór między sufitem napinanym a sufitem podwieszonym zależy od indywidualnych preferencji estetycznych, budżetu oraz warunków montażu i użytkowania. Sufit napinany jest bardziej nowoczesny i efektowny, podczas gdy sufit podwieszany to tradycyjne rozwiązanie, które bardziej się opłaca.
Sufit napinany w salonie
Sufity napinane cieszą się dużym powodzeniem – szczególnie często są montowane w wysokich pomieszczeniach, między innymi w salonie. Szybki montaż stropu pozwoli w ciągu jednego dnia odmienić pomieszczenie. Sufit napinany może mieć dowolny kształt i kolor. Coraz większą popularnością cieszy się efekt gwieździstego nieba na suficie, ale na rynku dostępne są także równie ciekawe matowe membrany, satynowe, błyszczące, podświetlane, perforowane, z grafiką i motywem. Dzięki zastosowaniu nietypowego rodzaju tkaniny (tkanina poliestrowa, folia PCV), nasz salon zyska oryginalny charakter. Z łatwością dopasuje się rodzaj membrany do konkretnego wnętrza.
Oświetlenie
W sufitach napinanych można zainstalować oświetlenie wielopoziomowe i wielofunkcyjne. Lampy LED mogą zajmować całą powierzchnię sufitu. Ze względu na gładką powierzchnię sufitu, możliwe jest uzyskanie ciekawego efektu odbicia oświetlenia, na przykład iluzji niekończącego się lustra. To jedna z wielu zalet sufitu napinanego, która nie występuje w przypadku sufitów podwieszanych (sufit podwieszany ma zwykle matową powierzchnię).
Koszt sufitu napinanego
Jak drogi jest sufit napinany? Cena sufitu napinanego jest uzależniona od kilku aspektów – są to między innymi: powierzchnia stropu, powierzchnia ścian (czy konieczne jest wyrównanie górnej partii ścian), jego kształt, rodzaj materiałów, rodzaj oświetlenia i ewentualne problemy z montażem. Ceny za metr kwadratowy oscylują pomiędzy 100 a 300 zł. Stawki te należy jednak traktować wyłącznie orientacyjnie – każdy projekt jest wyceniany indywidualnie.
Sufity napinane – podsumowanie
Sufity napinane to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnym mieszkaniu. Jego szybki montaż oraz estetyka wykończenia stanowią ciekawą alternatywę dla sufitu podwieszanego. To jednak nie jedyne jego zalety. Sufit napinany, dzięki mnogości dostępnych wzorów i motywów, wpasuje się do każdego pomieszczenia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł Ci w wyborze sufitu napinanego.