Sufit napinany w salonie – montaż, wady, zalety
Ciekawie prezentujący się sufit to świetne uzupełnienie wnętrz. Jeszcze kilka lat temu królowały różnego rodzaju sufity podwieszane, jednak trend ten powoli odchodzi – sufity podwieszane coraz częściej zastępują eleganckie sufity napinane. Czym dokładnie są sufity napinane i dlaczego powoli wypierają podwieszane odpowiedniki?
Czym jest sufit napinany?
Sufit napinany często jest też zwany sufitem naciąganym lub lustrzanym (ze względu na gładką powierzchnię). Mianem tym określamy płaszczyznę elastycznego materiału (przygotowywanego najczęściej z folii PVC termokurczliwej lub tkaniny poliestrowej) napinanego na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Płaszczyznę tę montuje się równolegle do sufitu właściwego.
Jak wygląda montaż sufitu napinanego?
Aby zamontować sufit napinany, nie trzeba przygotowywać w żaden specjalny sposób danego pomieszczenia. Instalowanie sufitu napinanego polega na przykręceniu (tu przydadzą się kołki rozporowe) lub przyklejeniu szyn (mogą to być aluminiowe listwy) do ścian tworzących ramę całej konstrukcji. Następnie folia zostaje rozciągnięta i podgrzana do temperatury 70 stopni Celsjusza. Dzięki temu materiał staje się rozciągliwy i elastyczny. Kolejnym krokiem jest naciągnięcie powłoki na całej powierzchni sufitu i przytwierdzenie jej do wcześniej przygotowanych szyn. Na sam koniec montażu sufitu napinanego układa się specjalistyczne, plastikowe listwy maskujące. Mają one na celu zapobieganie przedostawaniu się kurzu w przestrzeń między właściwym sufitem a naciąganym materiałem. W przypadku sufitu napinanego wykonanego z poliestrowej tkaniny, podgrzewanie materiału jest całkowicie zbędne.
Sufity napinane robione są na zamówienie pod konkretne wymiary, co sprawia że idealnie dopasowują się do powierzchni ściany.
Sam montaż sufitu jest raczej prostą sprawą, ale warto jednak zlecić go specjalistom. Ekipa montażowa nie uszkodzi materiału podczas podwieszania oraz zapewni maksymalne bezpieczeństwo tej instalacji. W pomieszczeniach o przeciętnym metrażu taka ekipa zamontuje sufit już w jeden dzień.
Sufity napinane – wady i zalety
Sufit napinany to świetne rozwiązanie do salonu, sypialni lub jadalni. Sprawdzi się także w biurach i salach konferencyjnych. Zanim jednak wybór padnie właśnie na ten rodzaj sufitu, warto dowiedzieć się, jakie są jego wady i zalety.
Jakie są zalety sufitu napinanego?
Wśród zalet sufitu napinanego możemy wymienić między innymi fakt, że montując sufit napinany, obniżamy wysokość pomieszczenia i jednocześnie zasłaniamy niedoskonałości sufitu, a naszym oczom ukazuje się gładka powierzchnia rozpiętego materiału. Profesjonalnie rozpięty sufit napinany będzie też właściwie nie do odróżnienia od sufitu właściwego.
Kolejnym pozytywnym aspektem wiążącym się z sufitem napinanym jest jego montaż – bardzo szybki, łatwy i czysty. Podczas montażu sufitu lustrzanego nie tworzy się kurz ani pył, co niestety ma miejsce w przypadku sufitu podwieszanego.
Sufit napinany nadaje się do wielokrotnego montażu i demontażu. Jest to przydatna opcja, która pozwoli na zdjęcie instalacji podczas awarii lub prac konserwacyjnych.
Wśród zalet sufitów napinanych można wymienić także ich wpływ na akustykę wnętrza – sufit napinany z perforacją pochłania fale dźwiękowe i pomaga wygłuszyć pomieszczenie. Dodatkowo, sufit napinany jest wodoodporny – zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów – oraz ognioodporny.
Czy sufit napinany ma jakieś wady?
Jak powszechnie wiadomo, nie ma rozwiązania idealnego i sufity napinane nie są tutaj wyjątkiem. Odradza się podwieszanie sufitu lustrzanego w pomieszczeniach, w których panuje przeciąg, gdyż przepływ powietrza może wprawiać tkaninę w drganie. Co więcej, sufit napinany niesie ze sobą wymagania metrażowe – nie zda on egzaminu w dużych pomieszczeniach, ponieważ tkanina pod wpływem własnego ciężaru może się rozciągać i nieestetycznie wyglądać. Jako główną wadę wymienia się cenę sufitów napinanych – jest ona wyraźnie wyższa niż sufitów podwieszanych. Oczekiwanie na zrealizowanie złożonego zamówienia na sufity napinane może wynieść do kilku tygodni.
Dodatkowo, należy też uważać na uszkodzenia mechaniczne, do których może stosunkowo łatwo dojść podczas czyszczenia sufitów napinanych, gdyż nie są one odporne na zadrapania i zabrudzenia.
Sufit napinany w salonie
Sufity napinane cieszą się dużym powodzeniem – szczególnie często są montowane w wysokich pomieszczeniach, między innymi w salonie. Szybki montaż stropu pozwoli w ciągu jednego dnia odmienić pomieszczenie. Sufit napinany może mieć dowolny kształt i kolor. Coraz większą popularnością cieszy się efekt gwieździstego nieba na suficie, ale na rynku dostępne są także równie ciekawe matowe membrany, satynowe, błyszczące, podświetlane, perforowane, z grafiką i motywem. Dzięki zastosowaniu nietypowego rodzaju tkaniny, nasz salon zyska oryginalny charakter. Z łatwością dopasuje się rodzaj membrany do konkretnego wnętrza.
Oświetlenie
W sufitach napinanych można zainstalować oświetlenie wielopoziomowe i wielofunkcyjne. Lampy LED mogą zajmować całą powierzchnię sufitu, dzięki czemu stworzą trójwymiarową iluzję i w nietypowy sposób rozświetlą całe wnętrze.
Koszt sufitu napinanego
Jak drogi jest sufit napinany? Cena sufitu napinanego jest uzależniona od kilku aspektów – jest to między innymi powierzchnia stropu, jego kształt, rodzaj materiałów, rodzaj oświetlenia i ewentualne problemy z montażem. Ceny za metr kwadratowy oscylują pomiędzy 60 a 200 zł. Stawki te należy jednak traktować wyłącznie orientacyjnie – każdy projekt jest wyceniany indywidualnie.
Sufity napinane – podsumowanie
Sufity napinane to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnym mieszkaniu. Jego szybki montaż oraz estetyka wykończenia sprawia, że jest świetną alternatywą dla sufitów podwieszanych. Dzięki mnogości dostępnych wzorów i motywów bez problemu znajdziesz coś, co trafi w Twój gust.