domDom i ogród

Nowoczesne dekoracje okien balkonowych

Balkon jest miejscem, gdzie można odpocząć, zrelaksować się, poczytać lub wypić poranną kawę. Oczywiście ma także swoją praktyczną stronę. Możliwość wysuszenia prania, przechowywania roweru czy innych większych sprzętów jest często nadrzędną funkcją tego skrawka przestrzeni. Ponadto możemy z niego podziwiać piękną panoramę miasta, albo widzieć posępną bryłę drugiego bloku lub jezdnię. Ale bez względu na to jakie widoki rozpościerają się z tego miejsca, musimy przyznać, że balkon jest wręcz niezbędnym elementem mieszkania. W jego skład wchodzi także duże okno balkonowe, które zasługuje na piękną i nowoczesną dekorację. Jaka aranżacja będzie najlepsza? Co powinno się znaleźć w oknie balkonowym? Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, ruszymy z pomocą. Przedstawiamy kilka naszych pomysłów na aranżację okien balkonowych!

Podkreśl atuty, niweluj wady!

Nim jednak przejdziemy do tego jak udekorować okno balkonowe, należy pamiętać o tytułowych nadrzędnych zasadach dekoracyjnych. Mówiąc najprościej: okno, oknu nie jest równe. Oznacza to, że jeśli jakaś dekoracja lub aranżacja podpatrzona u sąsiadki, znajomej czy katalogu dekoracyjnym, która wydaje nam się strzałem w dziesiątkę, niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. Każde pomieszczenie czy wnętrze jest inne, stylistyka niekiedy jest narzucona odgórnie przez bryłę pokoju i wielkość powierzchni. Musimy zatem zastanowić się, co sprawdzi się w przypadku naszego okna balkonowego. Jeśli jest szerokie i chcemy wysubtelnić pomieszczenie, nie wieszaj firany na całej długości ściany. Powieś ją w świetle otworu okiennego, ale jeśli nasze okno jest bardzo wąskie, odwróć ten manewr.

Przeanalizuj, w jakim stanie jest okno balkonowe, a właściwie drzwi prowadzące na balkon. Może rama wymaga odświeżenia i odmalowania? A może chcesz przykryć wyżłobienia, które były spuścizną po poprzednich lokatorach lub pragniesz, by ten „stary kaloryfer” wreszcie zniknął? Pomoże Ci w tym manewrowanie długością firan, zasłon, rolet czy żaluzji.

Kolejną istotną rzeczą jest lokalizacja okna balkonowego. Znajduje się ono w sypialni czy są elementem salonu? Drzwi balkonowe zdobią centralną część ściany czy może są usytuowane bardziej skrajnie po jednej ze stron?

Mając na uwadze te kwestie i ustalenie co jest dla nas priorytetem, dopiero możemy przejść do różnorakich możliwości i aranżacji.

Okno balkonowe ozdobą pomieszczenia

Często główną ozdobą wnętrz i naszego pomieszczenia jest okno balkonowe. Najbardziej widoczne zaraz po wejściu do pokoju, sprawia, że mimowolnie patrzymy w jego kierunku. Co zrobić, by widok cieszył nasze oko? Dobierz odpowiedni zestaw dekoracyjny na który składa się odpowiedni kolor, materiał lub tkanina, długość, szerokość i przeznaczenie tego co zawiesisz w oknie.

Firany, firanki, firaneczki

„Okno bez firanki jest jak kobieta bez halki” – tak przynajmniej mówiła moja babcia. Trzeba przyznać, że w dawnych czasach, gdy główną częścią kobiecej garderoby była spódnica, halka pod nią, pełniła ważną rolę – chroniła przed prześwitem i ułatwiała układanie się spódnicy. Tak samo było z firankami. Nadawały ciepłego klimatu izby, a jej koronkowe wykończenia świadczyły o elegancji i niejednokrotnie o umiejętnościach gospodyni, która sama je dziergała. Czasy się jednak zmieniają i to, co kiedyś było oczywistym musem, dziś stało się wyborem.

Jedno jest jednak pewne: firany zawsze będą ponadczasowe. Pasują do każdego pomieszczenia, a od nas zależy czy będą wpuszczać więcej światła, czy skupią się na subtelnym odgrodzeniu od ciekawskich oczu sąsiadów. Firany nadają się do każdego rodzaju okien, zarówno wąskich jak i bardzo szerokich. Ponieważ okno balkonowe jest dość wysokie, warto by firanki zasłaniały je na całej długości. Krótsza wersja firany może wyglądać dość komicznie lub nieestetycznie, chyba że zastosujemy nowoczesne upięcia, które dodadzą stylu do całościowego wystroju.

aranżacja salonu

Zasłony

Zasłony to dekoracje, które mogą kojarzyć się z dawnymi czasami, ciężkimi klimatami i wysokimi wnętrzami. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne zasłony nie przypominają teatralnej kurtyny czy płachty wyciszającej. Są ozdobą i dekoracją wielu okien, a co ważniejsze nie przytłaczają wnętrza pokoju!

Odrzućmy zatem stereotypy i przejdźmy do konkretów. Możemy rozwodzić się nad zaletami zasłon, ale skupmy się na jednej – niejednokrotnie są lepszym elementem dekoracyjnym niż tapety, a ich potencjał jest równy wyposażeniu meblowemu. W ofercie wielu sklepów znajdziemy zasłony nie tylko w stonowanych i jednolitych barwach. Żywe kolory, różna grubość materiałów i widniejąca na nich szeroka gama wzorów sprawia, że zasłony stają się kluczową ozdobą wnętrza! Kwiaty, figury geometryczne, abstrakcje, przyroda – to wszystko możemy znaleźć na tych konkretnych kawałkach materiału. Wieczorem, gdy zasłonią okno, mogą dać poczucie bezpieczeństwa czy intymności, albo zagwarantować, że o poranku nie oślepią nas pierwsze promienie słońca.

Zasłony i firany w komplecie tworzą zgrany i dobrany duet. W tej kompozycji okna uzyskamy efekt przytulności. Nawiążesz do tradycyjnego wnętrza domu, ale możesz jeszcze bardziej podkręcić nutę vintage stylu. Wystarczy, że zwiążesz firany po bokach ozdobną klamrą lub sznurkiem. Tego typu dekoracje są drobne i subtelne, ale zdecydowanie także funkcjonalne. Bez problemu dotrzesz do okna balkonowego, bez konieczności „przedzierania” się przez liczne fałdy materiałów.

Okna, drzwi i… żaluzje

A co jeśli firany czy nowoczesne długie zasłony to nie nasza bajka? Nic straconego! W oknie balkonowym możesz powiesić żaluzje lub rolety.

Dobrym pomysłem są rolety rzymskie – które po otwarciu równomiernie się układają, ale po opuszczeniu są nieskazitelnie proste i gładkie. Nadają się do każdego typu okien bez względu na charakter i wystrój wnętrz. Ważne jest jednak czy chcesz zastosować je jako typową dekorację, użyć jako uzupełnienie firany czy ją zastąpić. W wielu mieszkaniach pełnią funkcję „szybkiej regulacji” wpadania światła do pomieszczenia. Wystarczy ponieść je do odpowiedniego poziomu, a pokój rozświetla się momentalnie, lub opuścić, by światło nie zakłócało naszego odpoczynku. Rodzaj tkanin jest także dość pokaźny wśród ofert producentów. Tak jak w przypadku zasłon, możemy znaleźć rolety we wzory lub w rozmaitych kolorach, dopasowując je do konkretnej aranżacji.

ozdoby na balkonie

Żaluzje także wpasowują się w nowoczesne dekoracje okien. Dzięki nim zyskujemy opcję „drobnego podglądacza”. Nie chcesz, by sąsiadka z naprzeciwka widziała, że jesteś w domu, a chcesz zobaczyć co dzieje się za oknem? Wystarczy, że lekko uchylisz listewki i niepostrzeżenie osiągniesz swój cel. Klimat i wystrój okien zależny jest jednak od materiału z jakiego zostały wykonane. Masz do wyboru żaluzje aluminiowe, materiałowe, bambusowe lub drewniane, a sposób ich czyszczenia także się od siebie różni. Możesz zamontować wersję pionową lub poziomą. Zależy to nie tylko od Twojego wyboru, ale układu okna. Jeśli jest wąskie, wybierz poziomą wersję, która poszerzy wizualnie jego ramę.

Istotne jest, by określić, z jakich funkcji dekoracji okna chcemy skorzystać. Ma być ładnie czy praktycznie? A może chcemy rozwiązania, które spełni obie opcje? Należy także dopasować powyższe możliwości do okna – nie we wszystkich da się estetycznie zamontować rolety, które być może trzeba będzie zastąpić żaluzjami. Niekiedy wnętrze naszego mieszkania jest bardzo wyraziste i potrzebuje delikatniejszych, bardziej stonowanych dekoracji. Dlatego nim zdecydujesz się na konkretny zakup, starannie go przeanalizuj i pamiętaj, że tylko dzięki temu będziesz w pełni zadowolony, oglądając ze swojego okna zewnętrzny świat.