Dom i ogródUrządzenie wnętrz

Balkon w bloku – jak go urządzić?

Urządzając mały balkon w domu, można spróbować własnych sił i samemu zaplanować aranżację. Nie dość, że przygotowany balkon będzie pełnił funkcję estetyczną i wypoczynkową, to będziemy mieć ogromną satysfakcję z efektu końcowego. Dlatego powstał ten poradnik, aby dowiedzieć się, jak można w ciekawy sposób urządzić mały balkon w bloku. Przedstawiamy w nim kilka pomysłów na aranżacje balkonu. Przeczytaj!

Mały balkon — jak urządzić balkon w bloku?

Zastanawiając się, od czego zacząć, wpierw należy zwrócić uwagę na wymiary balkonu. Istotna jest jego długość, oraz szerokość. Mniej istotna natomiast np. wysokość barierki. Balkon musi zostać urządzony w taki sposób, aby nie był jedynie estetyczny, ale także funkcjonalny. Źle dobrane akcesoria i przedmioty mogą skutecznie zaburzyć całokształt aranżacji. Dlatego właśnie tak bardzo istotne są wymiary dotyczące wielkości balkonu i odpowiednie zaplanowanie całej aranżacji na ich podstawie.

Aby ułatwić cały proces aranżacji balkonu, warto zrobić prosty plan, w którym po kolei wyszczególnimy, co chcemy osiągnąć. Pierwszym punktem, może być to, jakich artykułów będziemy potrzebować. Drugim, jakie pomieści mały balkon, i czy nie będą one zagracać niepotrzebnie przestrzeni. Kolejnym to, czy wybrane przedmioty będą się nadawały na balkon w bloku i ewentualne oddziaływanie na nie słońca, deszczu, czy ogólnych warunków atmosferycznych. Ostatnim punktem jest ogólne rozplanowanie umiejscowienia ewentualnego wyposażenia i tego co umieścimy na niewielkim balkonie. Oczywiście w danym planie można uwzględnić swoje indywidualne pomysły. Jeżeli wymiary balkonu są znane, a plan aranżacji przygotowany, czas, aby zabrać się do pracy i urządzić balkon!

Przygotowanie balkonu

Najpierw warto zająć się przygotowaniem balkonu pod zmiany. Zaobserwujemy, jaka posadzka znajduje się na balkonie, czy są to np. popularne kafelki, może zwykły beton, lub deski tarasowe. Te ostatnie są świetnym pomysłem, jeżeli mały balkon w bloku nie posiada wykończenia posadzki. Deski tarasowe nie są drogie, łatwo się je układa i pięknie wyglądają. Kiedy na takim balkonie znajdują się płytki, warto je odświeżyć. Już wyczyszczenie fug, lub ich odnowienie doda świeżości do ogólnego wyglądu. Co jeszcze można położyć na balkon zamiast płytek? Okazuje się, że nawet odpowiednia wykładzina da radę.

Aranżacja balkonu, a wybór mebli

Jest to chyba jeden z najważniejszych punktów wyposażenia balkonu. Kiedy przestrzeń została przygotowana do zagospodarowania, czas ją wyposażyć. Meble są niezbędne, aby dało się wygodnie wypoczywać. Jeżeli mamy do dyspozycji wąski balkon, ale długi, wyposażyć go można w niewielki komplet mebli, który składa się z krzeseł ogrodowych, do których dołożony jest mały okrągły stolik kawowy. Już takie wyposażenie pozwoli na komfortowe spożycie kawy na świeżym powietrzu. Dla większej wygody — krzesła można wyposażyć w specjalne poduszki.

Jeżeli do dyspozycji mamy nieco szerszy balkon w bloku, postawić można na wygodną kanapę ogrodową. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie mebli z palet. Te można stworzyć na wiele ciekawych sposobów! Oczywiście meble ponownie warto wyposażyć w miękkie poduchy.

Dodatkowo balkon można wyposażyć w niewielki fotel rattanowy, który dobrze będzie pasował do całej aranżacji. Punktem obowiązkowym jest także stolik. Warto zastanowić się nad kwadratowym, lub prostokątnym o wysokości sięgającej siedziska kanapy.

Zupełnie inną opcją, jest wyposażenie balkonu w dwa wygodne leżaki i drobny stolik na napoje. Jeszcze innym jest rozwieszenie hamaku. Opcji jest naprawdę sporo!

Meble z funkcją przechowywania nie są niezbędne na balkonie, lecz jeżeli ktoś chce, może postawić na prostokątną otwieraną skrzynię, która może pełnić funkcję stolika.

Wszelkiego rodzaju np. drewniane meble balkonowe znaleźć można w wielu sklepach, czy chociażby w sieci! Mały balkon nie musi zawierać jednego zestawu mebli, mogą być one różne, aczkolwiek dobrze jest trzymać się jednego stylu, co przełoży się na harmonię finalnej kompozycji.

Dodatki wpisujące się w aranżację balkonu w bloku

Aranżacja małego balkonu w bloku poza meblami musi zawierać praktyczne i estetyczne dodatki! Dekoracje, bibeloty i różne akcesoria świetnie dopełnią wiele stylizacji, jak i nadadzą charakteru, czy klimatu całej aranżacji.

Dodatki można dobierać pod meble, które wybieraliśmy na mały balkon w bloku. Tudzież sprawdzą się miękkie poduszki, koce, pledy i nie tylko. Dobrym rozwiązaniem może być np. dywanik z pledu, lub wykonany ze słomy, czy juty. Na słoneczny balkon, gdzie wokoło jest miejski zgiełk, sprawdzi się też sztuczna trawa w formie dywaniku. Jeżeli chodzi o aranżację małego balkonu, często spotykanymi są te w stylu boho. Taka pozwala na wykorzystanie wachlarzu pomysłów dodatków, jak i innych przedmiotów.

Niewątpliwie świetnym dodatkiem będzie klimatyczne oświetlenie. Jeżeli balkon posiada np. kinkiet, warto zastosować do niego żarówkę o ciepłej barwie światła — doda to klimatu. Fantastycznym rozwiązaniem są girlandy świetlne, które można rozwiesić np. na ścianie, czy wokoło barierki. Efekt końcowy może być oszałamiający! Klimatyczny balkon może zawierać także oświetlenie w postaci latarenek, czy stylowych lampionów w stylu boho. Najważniejsze, aby każde oświetlenie charakteryzowało się ciepłą barwą światła, która zdecydowanie wpłynie na przytulność!

Kiedy nasz niewielki balkon w bloku posiada barierkę, przez którą wiele widać, można postawić na osłonę balkonową, która świetnie odetnie możliwość podglądania. Takie osłony są tanie w zakupie, a dodatkowo estetyczne. Bez trudu znaleźć np. można takie wykonane z bambusa, czy słomy.

Mały balkon w bloku, a roślinność

Aranżacja balkonu musi zawierać ten punkt. Rośliny na balkonie to ponadczasowy dodatek, który potrafi ożywić przestrzeń. Zielony kolor roślin to także ulga dla oczu. Ponadto stworzyć sobie można swój własny zielony kącik, lub namiastkę ogrodu, w którym będzie można odpocząć — idealna opcja dla osób kochających naturę. Wybór roślin powinien być podyktowany tym, które nadają się do uprawy na balkonie. Tudzież warto o ten fakt dopytać w sklepie, gdzie będziemy nabywali rośliny. Dane informacje można także sprawdzić w sieci. Do uprawy na balkonie, sprawdzą się również warzywa doniczkowe. Bez trudu hodować można papryczki, pomidorki, sałatę i wiele innych. Owoce także wchodzą w grę — np. pnące truskawki.

Całość warto podkreślić pasującymi do całej stylizacji donicami. Dla większych kwiatów wybrać można gliniane, lub ceramiczne. Dla tych mniejszych np. metalowe. Uprawianie swojego małego warzywno-owocowego ogródka balkonowego zostanie świetnie urozmaicowe jeżeli w formie kwietnika, czy stojaka na rośliny użyjemy odpowiednio przygotowanej palety.

Podsumowanie

Czy nadal zastanawiacie się jak urządzić balkon w bloku? Jak widać, można zrobić to w całkiem prosty i skuteczny sposób. Dodatkowo nie ponosząc dużych kosztów! Wystarczy trochę kreatywności i pracy, aby otrzymać przytulny balkon, na którym będzie można w fantastyczny sposób spędzić czas z rodziną, znajomymi, a nawet samemu! Urządzając balkon, uważaj na kwestie wymienione w poradniku!