Dom i ogród

Jak dobrać pompę filtrującą do basenu ogrodowego?

Zbliża się lato, a z nim czas na relaks w basenie ogrodowym. Jest to doskonały sposób na schłodzenie się w upalne dni, a dzieci mogą liczyć na świetną zabawę na świeżym powietrzu. Jednak, aby relaks był bezpieczny, woda basenowa musi być czysta, gdyż kąpiel w brudnej wodzie jest nie tylko nieprzyjemna, ale również negatywnie może odbić się na naszym zdrowiu. Jedynym rozwiązaniem jest wydajny filtr do wody. Jaka pompa basenowa najlepiej sprawdzi się w naszym basenie?

Do czego służy pompa basenowa?

Pompy basenowe stosowane są do oczyszczania basenów stelażowych, rozporowych oraz dużych basenów ogrodowych dmuchanych. W przypadku mniejszych basenów ogrodowych (np. małe baseniki dla dzieci) całą wodę można wymieniać na bieżąco, co kilka dni.

Do naszego ogrodowego basenu trafia wiele zanieczyszczeń, takich jak włosy, liście, piasek, drobne owady, martwy naskórek oraz pozostałości po kosmetykach.

Filtry basenowe stanowią podstawową część pomp filtrujących, które zasilane prądem zasysają zanieczyszczoną wodę, oczyszczają ją i oddają z powrotem do zbiornika. Pompa powinna działać przez kilka godzin dziennie, w czasie gdy nikt nie korzysta z basenu, a jej wydajność mierzona jest najczęściej w litrach na godzinę pracy. Ponadto, pompy filtrujące do basenu mogą być wyposażone w dodatkowe wkłady, są również bardzo łatwe w instalacji i bezproblemowe w wymianie i utrzymaniu.

Warto wiedzieć, że sama pompa filtrująca nie wystarczy, aby utrzymać wodę w czystości. W basenie ogrodowym przydadzą się również takie gadżety jak skimmer, dozownik chemii oraz  podłączane do pompy odkurzacze basenowe, które zasysają zanieczyszczenia z dna zbiornika. Chemia basenowa pomoże w usunięciu groźnych drobnoustrojów i bakterii – brak tego elementu wiąże się z obniżeniem higieny kąpieli w basenie.

Dobierając pompę do basenu, warto wybrać ją z tej samej firmy, z której zakupiliśmy basen. Dzięki temu wszystkie elementy będą kompatybilne – np. przyłącza będą miały odpowiednią średnicę.

mężczyzna wymieniający filtr

Filtry basenowe – rodzaje

Na rynku dostępne są modele dzielone ze względu na rodzaj filtracji: filtry piaskowe i papierowe – oba rodzaje podnoszą jakość wody, ale różnią się wydajnością. Dobór pompy basenowej w głównej mierze zależy od pojemności basenu – im większy zbiornik, tym większa powinna być wydajność pompy. Kwestia wyboru pompy do basenu ma znaczenie dla efektywności oczyszczania wody.

Do basenu ogrodowego poleca się filtry od 350 mm do 900 mm średnicy z zaworami górnymi lub bocznymi.

Filtr piaskowy

Filtr piaskowy sprawdzi się lepiej w większych basenach ogrodowych, o pojemności ok. 10 tys. litrów lub nawet większej. Filtry piaskowe bazują na naturalnym oczyszczaniu, gdyż elementem odpowiedzialnym za filtrowanie wody w pompach piaskowych, jest, jak nazwa wskazuje, piasek kwarcowy, szkło kwarcowe albo też żwir. Coraz większą popularnością cieszą się filtry piaskowe z granulatem szklany, który przechwytuje wszelkie zanieczyszczenia i skutecznie zatrzymuje je w filtrze.

Szkło kwarcowe filtruje wodę znacznie efektywniej od zwykłego piasku, a ponadto wymienia się je o 80% rzadziej i również znacznie rzadziej czyści. Ogromną zaletą szkła kwarcowego jest jego całkowita klarowność – łatwiej rozpoznać moment, kiedy trzeba je wyczyścić.

Zanieczyszczenia pozostają w zbiorniku filtrującym wraz z piaskiem, natomiast czysta woda wraca do basenu. Pompa piaskowa umożliwia relatywnie dokładne oczyszczenie wody w krótkim czasie. Filtry piaskowe są znacznie bardziej wydajne od papierowych, ponieważ pozwalają usunąć większość zanieczyszczeń, filtrując do 8 tys. litrów wody na godzinę.

Filtry do basenu ogrodowego pozwalają pozbyć się uciążliwych zabrudzeń takich jak algi, robaki, liście, owady itp.

Warto wiedzieć, że pompa piaskowa musi być często płukana, ponieważ brud osadza się na piasku. Czyszczenie filtra powinno odbywać się raz na dwa tygodnie, chyba że poziom czystości wymaga czyszczenia raz na tydzień. Jeśli trzeba czyścić filtry zbyt często, zaleca się ich wymianę.

Zawory filtrów piaskowych posiadają wszystkie funkcje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania filtra oraz wydajnej filtracji wody basenowej, czyli płukanie, płukanie zwrotne, opróżnianie, zamykanie na zimę oraz cyrkulacja wody.

Filtr papierowy

Pompa filtrująca wykonana z papieru przeznaczona jest do niewielkich zbiorników przydomowych. W pompach kartuszowych zanieczyszczenia zatrzymują się na filtrach papierowych lub tych zrobionych z wytrzymałych tworzyw. Aczkolwiek należy pamiętać, aby regularnie kontrolować filtr i czyścić go pod bieżącą wodą. Jeśli ilość zanieczyszczeń jest zbyt duża, należy wymienić filtr na nowy.

Zalecane jest wymienianie filtrów raz na dwa tygodnie.

Pompa ozonowa

Alternatywną opcją jest pompa ozonowa – jest to nowoczesne rozwiązanie, jeszcze niezbyt popularne. Pompa ta bazuje na oczyszczaniu wody za pomocą ozonu, który sprawia, że wszelkie brudy i nieczystości z powierzchni wody opadają na dno basenu, a stamtąd łatwo je usunąć za pomocą odkurzacza basenowego. Co więcej, wokół basenu unosi się chmura ozonowa, która oczyszcza powietrze m.in. z wolnych rodników i pomaga pozbyć się grzybów i wirusów.

Koszt pompy basenowej

Decydując się na pompę piaskową, uzyskujemy niskie koszty eksploatacji, gdyż piasek w pompach wymieniany jest bardzo rzadko, nawet po upływie kilku lat. Koszt filtra piaskowego uzależniony jest od jego typu i wydajności, a także od wyposażenia dodatkowego – cena oscyluje w przedziale od 500 zł do nawet 10000 zł za zaawansowany sprzęt do dużego basenu. Natomiast cena jednego worka piasku lub szkła kwarcowego to około kilkadziesiąt złotych – średnia cena to 25 zł za 20 kg worek.

Pompa kartuszowa jest nieco tańszym rozwiązaniem, ale też mniej wydajnym niż pompy piaskowe do basenu. W zależności od typu filtra papierowego jeden standardowy filtr to koszt od 10 do 30 złotych. Natomiast pompa papierowa o wydajności około 2000 litrów na godzinę kosztuje około 120-130 zł. Im większa wydajność, tym cena wyższa.

Filtry basenowe jako sposób na czystą wodę

Odpowiednio dobrana pompa filtrująca pomoże utrzymać czystość wody i wpłynie na komfortowy i bezpieczny wypoczynek w przydomowym basenie. Dzięki takiemu sprzętowi można cieszyć się kąpielami w basenie bez konieczności częstego wymieniania wody, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza przy obiektach o dużej pojemności.w