Dom i ogród

Ogrodzenie domu – jakie wybrać?

Z czasem ogrodzenie własnej posesji i domu staje się sprawą priorytetową. Kwestia wyboru rodzaju materiału na ogrodzenie, wzoru, wielkości jest sprawą otwartą, ale i też niełatwą. Jaki rodzaj ogrodzeń jest tani w wykonaniu, co jest modne na wsi a co w mieście? Na takie pytania trzeba sobie odpowiedzieć, planując wykonanie ogrodzenia.

Producenci ogrodzeń oferują nam bardzo szeroki wachlarz produktów. Urozmaicenia występują pod każdym względem. Furtki, ogrodzenia kamienne, siatki, panele, ogrodzenia betonowe – to wszystko można do woli aranżować. Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie dla siebie? Przede wszystkim warto je dopasować do stylu domu oraz do stylu sąsiadujących ogrodzeń. Przykład może stanowić ogrodzenie z klinkieru na całej ulicy – jeśli już tak jest, nie wyłamujemy się z tego – wybieramy klinkier, który idealnie pasuje do każdego stylu. Każdy dom jest nieco inny, tak samo, jak gusta domowników, którzy pragną mieć indywidualny wzór ogrodzenia. Jeśli więc odcinamy się od trendu panującego na naszej ulicy, zróbmy ogrodzenie „z głową”.

Klinkier to jeden z najpopularniejszych materiałów. Co mamy do wyboru poza nim? Modne stają się ogrodzenia betonowe, które szybko się montuje i są stosunkowo tanie w porównaniu do tych z klinkieru. Ogrodzenia z betonu są trwałe, zakrywają dużą powierzchnię i na pewno bezpiecznie. Znajdują zwolenników tam, gdzie ceniony jest spokój i w pewny sensie izolacja. Kilkadziesiąt wzorów dostępnych w kolorach na pewno kusi. Wybór nie musi być łatwy, ale efekt może być imponujący.

ogrodzenie kute
panel ogrodzeniowy

Panele ogrodzeniowe i siatki to kolejny wariant. Najtańszy, popularnie stosowany i nie zawsze oddający urok całej posesji. Alternatywa dla droższych rozwiązań okazuje się być jedynym rozwiązaniem ze względu na wspomnianą cenę. Spośród tych dwóch rozwiązań bardziej estetyczne są panele ogrodzeniowe. Dzięki bogatej różnorodności możemy wybrać panele klasyczne, dekoracyjne wraz z osprzętem i podmurówką. Cechą charakterystyczną tego ogrodzenia jest łatwość i możliwość samodzielnego montażu.

ogrodzenie z siatki
siatka ogrodzeniowa

Ogrodzenie posesji wydaje się prostą sprawą. W rzeczywistości tak nie jest. Trzeba podjąć decyzje, które będą stanowić o wizerunku domu i jego otoczenia. Ogrodzenie musi gwarantować bezpieczeństwo, sprawiać wrażenie solidnego muru ochronnego, ale nie koniecznie wyglądem, lecz tylko funkcją. Zróbmy je tak, aby odpowiadało naszym kryteriom. Ogrodzenia betonowe, siatkowe czy panelowe – kwestia należy do nas.