domUrządzenie wnętrz

Dlaczego dywany orientalne są drogie? Co je wyróżnia?

Dywany orientalne od wieków stanowiły symbol luksusu. Były jednym z towarów przewożonych do Europy wzdłuż Jedwabnego Szlaku, wyściełały ściany i podłogi królewskich rezydencji i domów bogatych mieszczan. Finezja ich wykonania, ornamentyka, kolorystyka, jakość i trwałość przyczyniły się do tego, że dywany były jednymi z najwyżej cenionych elementów wyposażenia mieszkań już od czasów starożytnych. W wierzeniach ludów Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej stawały się niekiedy cudownymi, obdarzonymi magicznymi właściwościami przedmiotami, jak latające dywany z ,,Księgi tysiąca i jednej nocy”. 

orientalny salon

 

Dywany orientalne – idealne do każdego wnętrza 

Tradycyjne orientalne dywany przez wieki ugruntowały swoją niezrównaną pozycję wśród dekoracji wnętrz. Ich ponadczasowa sława sprawia, że są one niezmiennie popularne również obecnie. Orientalny dywan nada każdemu wnętrzu niepowtarzalnego wyrazu. Sprawdzą się one doskonale w oryginalnych, antycznych pomieszczeniach, jak również w nowoczesnych wnętrzach. Dywany doskonale odnajdą się w pomieszczeniu utrzymanym w  tradycyjnym stylu etno. Będą pasować także do stawiającego na dużą dozę niewymuszonej swobody stylu boho. Tradycyjne orientalne dywany ożywią także wnętrza w stylu vintage i nadadzą im niepowtarzalnego orientalnego uroku. Ich wyrazista, a jednocześnie bardzo umiejętnie dobrana gustowna kolorystyka sprawia, że takie dywany nie rozpraszają uwagi osób przebywających w pomieszczeniu, ale pogłębiają odczucie jego przytulności.

Prawdziwe dywany orientalne, to przede wszystkim naturalne włókna najwyższej jakości. Królują tu jedwab i różne odmiany wełny. Jedwab bywa także dodawany do wełnianych dywanów, aby łatwiej wydobyć szczegóły wzoru i nadać im większego blasku. W tych najwyżej cenionych, z jedwabiu wykonane są nie tylko wątek i włos, ale także osnowa.

Najwyżej cenione dywany orientalne od wieków tkane są w tych samych krajach: Iranie, Afganistanie, Pakistanie, Indiach, Chinach i Turcji. Działają tam rodzinne manufaktury wytwarzające dywany tą samą techniką od pokoleń.

Dlaczego dywany jedwabne są tak wysoko cenione?

Popularność i cena dywanów orientalnych wynika z wartości surowca – jedwabiu. Bywa on nazywany królem włókien. Jest to szlachetne włókno wywodzące się z Chin. Znany był już w starożytności, a proces jego wyrobu był objęty ściśle przestrzeganą tajemnicą, co umożliwiło Chińczykom zmonopolizowanie produkcji jedwabiu i przyczyniło się do utrzymywania wysokich cen tkanin produkowanych z niego.

Włókno jedwabne wytwarzane jest przez larwy motyla, jedwabnika morwowego. Owady te wymagają obfitości pożywienia w postaci liści morwy lub dębu. Źródłem włókna są kokony, wytwarzane przez larwy będące po czwartym linieniu. Kokony te poddawane są obróbce termicznej w gorącej wodzie, następnie znajdowany jest koniec nici, po czym zostaje ona nawinięta na szpule. Średnio z jednego kokonu jedwabnika można uzyskać aż 1,6 km nici.

Ponadczasowość i elegancja jedwabiu

Jedwab to delikatne, a jednocześnie bardzo silne włókno. Można z niego wytwarzać zarówno cienkie, prześwitujące tkaniny np. muślin, jak i solidne, niezwykle trwałe dywany, które przy odpowiedniej pielęgnacji są w stanie służyć kilku pokoleniom użytkowników.

Tradycyjne dywany orientalne tkane są ręcznie w warsztatach kobierniczych. Wyrób jednego dywanu przez kilkoro robotników trwa wiele tygodni, nierzadko ponad rok. Osnowa rozpinana jest na pionowych krosnach. Następnie przez nią przeplatana jest przędza, po czym ręcznie zaplata się węzeł. Liczba takich węzłów na jednym metrze kwadratowym może znacznie przekraczać milion. Po odwróceniu dywanu na drugą stronę można zauważyć, że osnowa została pokryta drobnymi, przypominającymi piksele węzełkami jedwabnych nici.

Dywany orientalne oprócz połysku cechuje wyrazista kolorystyka. Jedwab używany do ich wytwarzania barwiony jest naturalnymi barwnikami na szeroką gamę kolorów, wśród których królują czerwienie, róże, beże, odcienie złota i brązu, błękity, oliwkowe i pistacjowe zielenie oraz czerń. 

orientalny dywan

 

Tradycyjne dywany perskie pokryte są subtelnymi geometrycznymi lub florystycznymi wzorami. Te, najwyżej cenione nierzadko przedstawiają sceny z orientalnych eposów i baśni. Precyzja wykonania rysunku zdumiewa, ale wbrew pozorom o ich wartości świadczy obecność drobnych pomyłek i asymetrii deseni, które są dowodem na to, że dywan był wykonany ręcznie.

Jak sprawdzić, czy dywan jest jedwabny?

Dywany mogą być wykonywane również z innych niż jedwab włókien, w tych orientalnych częstym materiałem jest wełna. Osnowa bywa wykonywana z bawełny. Współcześnie używa się również włókien sztucznych jak wiskoza czy polipropylen. Rozróżnienie czy dywan jest wykonany z jedwabiu, czy z innych materiałów wbrew pozorom nie jest zbyt trudne. Niemniej jednak potrzebna jest pewna wiedza.

Oryginalny jedwabny dywan orientalny z łatwością daje się złożyć bez stawiania oporu, co często zdarza się w przypadku innych włókien. Jedwab jest materiałem miękkim, śliskim w dotyku i cieńszym od pozostałych materiałów, z których wyrabiane są dywany. Niskie runo sprawia, że dywan lśni wyraźnym blaskiem. Dywany jedwabne są niezwykle gęste, a jednocześnie lekkie.

Jedwabne dywany mają cenione właściwości termoregulacyjne, gdyż w upalne dni ich powierzchnia jest przyjemnie chłodna w dotyku, z kolei przy niskich temperaturach dywany dobrze izolują od chłodu podłóg czy ścian przez nie pokrytych.

Dywany orientalne – pielęgnacja

Jedwab, z którego wykonane są dywany orientalne sprawia, że są to tkaniny odporne na zabrudzenia i ścieranie. Kolorystyka dywanu może ulec spłowieniu jeśli jest on wystawiony na działanie słońca. Aby ten proces spowolnić, należy co kilka miesięcy odwracać dywan o 180 stopni. Zabieg ten zapobiega także nadmiernemu zużywaniu się jednej strony dywanu.

Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, dywany można powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmie się wytrzęsieniem zanieczyszczeń, usunięciem zabrudzeń i przywróceniem im dawnej świeżości. Również w warunkach domowych można samodzielnie wykonać kilka zabiegów, które ożywią każdy dywan..

Częstym problemem są odkształcenia dywanu od stojących na nim mebli. Można je zniwelować przez położenie na dywanie nawilżonego ręcznika i kilkukrotne przeprasowanie go zgodnie z kierunkiem włosia. Należy pamiętać, że dywany nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z żelazkiem.

Podsumowanie

Każdy z dywanów orientalnych to unikalne dzieło sztuki, które wnosi do naszego wnętrza  bogactwo kultury i historii Bliskiego Wschodu. Charakterystyczne dla dywanów orientalnych są skomplikowane, często geometryczne wzory, które są precyzyjnie i ręcznie tkane przez doświadczonych rzemieślników. Używane materiały, takie jak wełna, jedwab i bawełna, gwarantują trwałość i wytrzymałość na przestrzeni lat.

 

Dywany orientalne mogą być kosztowne, ale jest to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Nie tylko dodają one estetycznego uroku do każdego pomieszczenia, ale także z czasem mogą zyskać na wartości. Ponadto prawidłowo utrzymane, mogą przetrwać wiele pokoleń, stając się rodzinną pamiątką. Kupując dywan orientalny, nie tylko inwestujesz w dekorację swojego domu. To przede wszystkim inwestycja w dzieło sztuki, które przetrwa test czasu i stanie się cennym elementem Twojej domowej kolekcji.