domwnętrze

Kino domowe na poddaszu – jak urządzić? Ile kosztuje?

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie własnej sali kinowej w domu. Okazuje się, że wystarczy przeznaczyć na to jedno, przestronniejsze pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest urządzenie kina w pokoju na poddaszu. Jak to zrobić, aby sala kinowa w domu spełniała standardy i działała odpowiednio? 

Czytając poradnik, będzie można dowiedzieć się tego, jak urządzić kino domowe na poddaszu, czy chociażby ile ono kosztuje. Przeczytaj już teraz!

Osobne pomieszczenie do oglądania filmów – co warto wiedzieć na początek

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że własne kino domowe może sprawiać wiele frajdy i być wyjątkowo wygodną opcją. Głównie w leniwe dni, czy takie, gdzie pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Nawet sporadyczne oglądanie filmów w specjalnie przygotowanym do tego osobnym pomieszczeniu będzie znacznie ciekawsze, jak i efektowniejsze, niż w klasycznym salonie.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w celu stworzenia kina domowego, jest wyodrębnienie osobnego pomieszczenia. W tym przypadku będzie to pomieszczenie znajdujące się na poddaszu.

W większości, pomieszczenia znajdujące się na poddaszu będą posiadać skosy, uskoki itp. Jest to jeden z powodów, który sprawia, że cały proces tworzenia sali kinowej powinien być odpowiednio przemyślany jeżeli chodzi o przestrzeń poddasza.

Realizując pomysł na salę kinową na poddaszu, niezwykle istotne będzie samo rozmieszczenie sprzętu i mebli. Otóż przykładowo, jeżeli pomieszczenie jest duże, a my planujemy umieszczenie w nim większej ilości miejsc siedzących, można także np. zastanowić się nad budową podestu, o czym więcej przeczytasz w dalszej części poradnika.

aranżacja kina domowego

Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć projektu sali kinowej w domu, można zdecydować się na zamówienie gotowego, stworzonego przez profesjonalną firmę. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj: https://hdcinema.pl/kino-w-domu

Ponadto wiele firm zajmuje się budową sal kinowych od podstaw. Takie rozwiązanie też warto rozważyć, szczególnie jeżeli nie czujemy się na siłach, aby takie zadanie wykonać.

Budowa kina domowego

Jeżeli mamy przygotowany projekt, czas, aby zastanowić się, ile osób maksymalnie powinna pomieścić sala kinowa. Ta kwestia będzie mieć istotny wpływ na rozmieszczenie siedzisk względem dysponowanej powierzchni.

Można posłużyć się opiniami specjalistów, którzy twierdzą, że pomieszczenie przeznaczone na salę kinową powinno mieć powierzchnię minimum 20 metrów kwadratowych. Zaś idealna wielkość pomieszczenia powinna oscylować w około 36 metrów kwadratowych.

Planując salę kinową, w której znajdzie się więcej niż 2 rzędy siedzeń, warto zastanowić się nad budową wcześniej wspomnianego podestu. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi rozmieszczenie większej ilości siedzisk, ale również wpłynie na komfort podczas seansów filmowych. Po prostu osoby znajdujące się w tylnych partiach siedzisk będą mieć dobry widok na ekran, ponieważ osoby siedzące przed nimi, nie będą im zasłaniać. Jest to ogólnie znane i dość często stosowane rozwiązani.

Izolacyjność akustyczna bardzo ważną kwestią

Budując własną salę kinową na poddaszu, nie możemy pominąć kwestii dotyczących izolacyjności akustycznej pomieszczenia. Jeżeli pominiemy tę kwestię, efekt dźwiękowy panujący w sali może zdecydowanie rozczarować. Odpowiednia izolacyjność akustyczna odpowiada za stopień oddzielania sali kinowej od dźwięków pochodzących np. z zewnątrz. Przyjmuje się, że najlepsza izolacyjność akustyczna powinna wynosić mniej więcej 60-65 decybeli

Dźwiękochłonność

Jest to druga ważna kwestia dotycząca dźwięku. Ten parametr odpowiada za pochłanianie dźwięku wytwarzanego w sali kinowej. Szczególnie jeżeli w pomieszczeniu znajduje się sprzęt dodatkowo emitujący dźwięk, np. klimatyzator, wentylator itp. Należy pamiętać, że im wyższy jest wskaźnik dźwiękochłonności, tym pochłanianie dźwięku również będzie wyższe.

W celu poprawy dźwiękochłonności pomieszczenia poleca się zastosowanie specjalnych paneli akustycznych, lub binarnych, które przytwierdza się do ścian.

Inne dobre rozwiązanie to zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Te umieszcza się na metalowych stelażach, a przestrzeń pomiędzy elementami najlepiej wypełnić dobrym materiałem izolacyjnym.

Jeszcze innym rozwiązaniem, które może poprawić dźwiękochłonność, jest zastosowanie płyt korkowych. Te przykleja się do ścian za pomocą specjalnego kleju. Dzięki płytom korkowym zamaskowanie ścian też jest możliwe.

W przypadku sufitu również warto zastanowić się nad jego wyciszeniem (lecz wtedy, kiedy jest to możliwe). Z racji, że mamy do czynienia z pomieszczeniem na poddaszu, dobrym rozwiązaniem może być sufit podwieszany. Ponadto w takim można umieścić dodatkowe oświetlenie, które nada ciekawego klimatu.

Podłogę można wyciszyć za pomocą tzw. mat czy pianek wyciszających. Umieszczenie takowego materiału pod podłogą, w znaczącym stopniu wpłynie na izolację akustyczną pomieszczenia.

Multimedia

Sala kinowa bez multimediów nie może mieć racji bytu. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne i wręcz obowiązkowe elementy wyposażenia multimedialnego.

Ekran

Ekran do sali kinowej, powinien być on wybierany pod kątem wielkości pomieszczenia. Ważne są również proporcje ekranu. Otóż najlepiej jeżeli będzie charakteryzował się proporcjami 16:9. W znacznej liczbie przypadków to telewizor będzie służył za ekran w sali kinowej, a więc dobrze, jeżeli zwróci się uwagę na jak najlepszą rozdzielczość wyświetlanego obrazu, oraz na to, aby sprzęt był panoramiczny.

Drugą opcją jest projektor i wykorzystanie np. płóciennego ekranu. W przypadku takiego ekranu wymagane będą napinacze, aby płótno nie falowało. Zaletą zastosowania takiego ekranu jest np. możliwość zwinięcia go w razie potrzeby. Co do projektora, najlepiej sugerować się opiniami ekspertów i wybrać model o dobrych parametrach. Projektor można umieścić na półce, stoliku itp., bądź  podwiesić go pod sufitem.

Głośniki – można zastosować głośniki efektowe i nie tylko

Projekt kina domowego musi uwzględniać odpowiednie nagłośnienie. W przypadku kiedy, kino domowe na poddaszu jest stosunkowo małe wystarczyć może popularny zestaw głośników 5.1. Taki, charakteryzuje się głośnikami przednimi, głośnikiem efektowym (umieszczonym z tyłu), dialogowym głośnikiem centralnym, czy subwooferem.

W przypadku większej domowej sali kinowej można rozglądnąć się za zestawem głośników, w którym znajdować będą się np. dwa subwoofery, dwa centralne, czy efektowe głośniki. Głośniki w specjalnych obudowach, lub otworach znajdujących się w ścianach.

Samo rozmieszczenie i umiejscowienie głośników od słuchacza jest bardzo istotna. Odległość nagłośnienia od osoby, powinna być około 10% większa względem odległości znajdującej się między kolumnami. Natomiast głośniki tonowe powinny być zawsze umieszczane na wysokości uszu słuchacza.

W kwestiach nagłośnienia istotnym elementem może być również amplituner. Jest to wysokotonowy wzmacniacz, oraz procesor dźwięku przestrzennego. 

Inne multimedia

Wymienić tutaj bez wątpienia można:

  • odtwarzacz Blu ray,
  • odtwarzacz Video (dla miłośników stylu Vintage, bądź osób lubiących filmy na kasetach VHS),
  • słuchawki,
  • dekoder satelitarny

i inne.

Oświetlenie

Z racji, że opisujemy kino domowe na poddaszu, idealnym oświetleniem będzie takie, które zostanie zamontowane pod sufitem. Dobrym rozwiązaniem, jest wspomniany wcześniej sufit podwieszany. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości, do można pokusić się o dodanie pasków LED, w niektórych partiach pomieszczenia. 

Koszty

Aranżacja kina domowego na poddaszu nie należy do opcji tanich. Samo wygłuszenie – dobór odpowiedniej okładziny, czy wyposażenie pomieszczenia będzie sporo kosztować. Ciężko jednak ujednolicić koszty związane z budową takiego pomieszczenia. Wiele osób może posiadać już np. duży telewizor, który będzie można wykorzystać w sali kinowej itp. Na ogół można jednak spodziewać się, że kino domowe będzie kosztowało minimum kilka tysięcy złotych.

Aby prościej było zobrazować, ile może kosztować poszczególne wyposażenie kina domowego, poniżej znajdziesz przykładowe ceny niektórych sprzętów i innych artykułów. 

  • Telewizor – za dobrej jakości 42 calowy telewizor, będziemy musieli zapłacić minimum około 1000 zł, natomiast przykładowo, za bardzo dobrej klasy duży telewizor, oscylujący w okolice 70 cali, trzeba będzie zapłacić minimum 3-4 tysiące złotych i więcej. Większe telewizory, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami sięgają cen nawet 10 tysięcy złotych i więcej. 
  • Ekran płócienny – taki artykuł kosztuje około kilkuset złotych, w zależności od marki i rozmiaru.
  • Rzutnik – prosty, niezłej jakości rzutnik można dostać w ekonomicznej cenie, oscylującej w kilkuset złotych. Sprzęt dobrej jakości, popularnej marki i charakteryzujący się bardzo dobry parametrami kosztuje około 2 tysiące złotych i więcej.
  • Głośniki – prosty zestaw głośnikowy 5.1 można znaleźć już w cenie np. 500 złotych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę dobrej klasy zestaw głośników wraz z kolumnami itp., trzeba będzie wydać około kilku tysięcy złotych.
  • Amplituner – ten sprzęt również nie należy do tanich i kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Jeżeli chodzi o pozostały sprzęt taki jak odtwarzacz DVD i inne tego typu, ceny nie są już tak wygórowane i zazwyczaj mieszczą się w przedziale 100-300 złotych lub podobnym.

Warto nieco wspomnieć na temat innego wyposażenia, oto przykładowe ceny.

  • Fotele i kanapy – tutaj wachlarz cenowy jest naprawdę szeroki. Jeżeli jednak zdecydujemy się np. na zestaw dwóch foteli i kanapy w obiciu skórzanym (skóra naturalna), cena może sięgnąć około 5 tysięcy złotych. Oczywiście ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie zestaw z obiciem tekstylnym itp. 
  • Panele akustyczne – kwota jaką należy zapłacić za panele, wynika z ich rozmiaru. Przykładowo, elementy, które charakteryzują się wielkością 50 x 50 x 6 centymetrów, jak i dobrą jakością, kosztują około 100 zł od sztuki. Im większe panele, tym cena będzie wyższa. Znaleźć można również tańsze panele, lub zdecydować się na jedno z alternatywnych, opisanych wygłuszeń. 
  • Oświetlenie – przytoczymy jedynie cenę pasków LED, które dostać można już za kilkadziesiąt złotych, w zależności od metrażu. 

Podsumowanie

Kino domowe to fantastyczne rozwiązanie do spędzania czasu wspólnie z rodziną, lub nawet samotnych seansów. Przygotowanie jednak może przerosnąć wiele osób, dlatego jeśli marzymy o takim pomieszczeniu, możemy zatrudnić firmę, która wykona dla nas kino domowe od podstaw. W przypadku samodzielnego przygotowania warto uwzględnić kwestie opisane powyżej!