Dom i ogród

Ile kosztuje klimatyzacja?

Na montaż klimatyzacji coraz częściej decydują się zarówno osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, jak i właściciele prywatnych mieszkań w bloku. Wiele przydatnych funkcji takich jak ochładzanie, ogrzewanie, czy oczyszczanie powietrza sprawiło, że klimatyzatory montowane są w sypialniach, salonach, a także w miejscach takich jak kuchnia, czy nawet garaż. Jakie wyróżniamy rodzaje systemów klimatyzacyjnych i jaki jest koszt klimatyzacji? O czym należy pamiętać przed montażem klimatyzacji w domu i w bloku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzacji?

Dostępne na rynku systemy klimatyzacyjne przeznaczone są do montażu w domach i blokach, a także w sklepach, biurach, przychodniach, czy szkołach. W zależności od potrzeb użytkowników producenci proponują różne typy urządzeń z wieloma możliwościami montażu. Najpopularniejszymi systemami klimatyzacji są między innymi Split i MultiSplit.

System Split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej, umożliwiając chłodzenie lub ogrzewanie wyłącznie jednego pomieszczenia. Na taką opcję najczęściej decydują się właściciele bloków lub osoby chcące zamontować urządzenie w tylko jednym wnętrzu. System MultiSplit z kolei składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, umożliwiając pracę klimatyzacji w kilku pomieszczeniach naraz. Tego typu urządzenia najczęściej spotyka się w domach jednorodzinnych, biurach, a także w sklepach wielkopowierzchniowych.

Biorąc pod uwagę sposoby montażu, wyróżniamy między innymi klimatyzatory ścienne (montowane na ścianie), klimatyzatory kasetonowe (montowane w kasetonach sufitowych), klimatyzatory przypodłogowe (montowane we wnękach pomieszczeń), a także klimatyzatory kanałowe (montowane w stropie). W miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania systemu podwieszanego, często można ujrzeć klimatyzator przenośny (urządzenie łączące jednostki zewnętrzną i wewnętrzną w jednym systemie). Więcej o systemach klimatyzacji przeczytasz tutaj ➡️ https://klimaprofi.com.pl/.

Klimatyzacja – cena montażu klimatyzacji w domu

Wpływ na cenę systemu klimatyzacji ma kilka ważnych aspektów. Pod uwagę należy wziąć rodzaj wybranego sprzętu i jego dodatkowe funkcje, a także koszt montażu klimatyzacji przez specjalistów. Wpływ na całkowity koszt posiadania klimatyzacji ma także zużycie prądu przez urządzenie. Jakie elementy należy więc rozpatrzyć, chcąc poznać cenę posiadania klimatyzatora?

Typ wybranego sprzętu

Rodzaj klimatyzacji ma ogromny wpływ na cenę sprzętu. Przykładowo, podstawowe klimatyzatory przenośne to koszt w granicach 1500-2000 złotych. W przypadku klimatyzatorów ściennych system jest już nieco bardziej skomplikowany, dlatego cena urządzenia jest wyższa (średnio koszt klimatyzacji oscyluje w granicach 3500-9000 złotych). Oczywiście cena sprzętu różni się w zależności od ilości pracujących jednostek. Systemy Split są znacznie tańsze od systemów MultiSplit, składających się z kilku jednostek wewnętrznych.

Wpływ na cenę klimatyzatora ma także ilość oferowanych przed producenta funkcji. Najprostsze urządzenia zwykle umożliwiają tylko ochładzanie lub ogrzewanie pomieszczeń, zaś klimatyzacje z nieco bardziej rozwiniętym systemem (a więc te droższe sprzęty) wyróżniają się funkcjami dodatkowymi takimi jak osuszanie powietrza, oczyszczanie wnętrza z alergenów i bakterii, jonizacja pomieszczenia, czy możliwość sterowania pracą klimatyzacji przy użyciu smartfona.

Usługa montażu klimatyzacji

Kolejnym kosztem, jaki należy doliczyć do finalnej ceny klimatyzacji, jest usługa montażu sprzętu. Do zadań zajmujących się tym specjalistów należą między innymi wykonanie otworu w ścianie, wykonanie instalacji freonowej, montaż jednostki zewnętrznej na budynku, doprowadzenie zasilania, a także montaż klimatyzatora wewnątrz domu. Warto dodać, że montaż nie może zostać wykonany przez dowolną osobę, gdyż tylko specjalista może napełnić system niezbędnym do działania klimatyzacji czynnikiem chłodniczym. Warto podkreślić, że fachowiec zajmuje się także wykonaniem próżni w układzie oraz przeprowadzeniem próby szczelności całego systemu.

Wpływ na cenę montażu urządzenia mogą mieć także takie aspekty jak miejsce instalacji, stopień skomplikowania systemu, długość przewodów i linii chłodzącej, konieczność wykorzystania w pracy dodatkowych urządzeń, a także konieczność skorzystania z dźwigu lub rusztowania. Zwykle koszt usługi montażu klimatyzatora oscyluje w granicach 1300-5000 złotych, w zależności od wybranego rodzaju klimatyzacji.

montaż klimatyzacji w domu

Zużycie prądu przez system klimatyzacji

Oczywistym aspektem mającym wpływ na cenę klimatyzacji jest ilość zużywanej energii elektrycznej. Wartości te różnią się w zależności od mocy oferowanego modelu, a także od czasu codziennego użytkowania sprzętu. Chcąc obliczyć średnie zużycie prądu przez klimatyzator, w instrukcji urządzenia należy znaleźć informację o tak zwanym rzeczywistym poborze energii elektrycznej (zwykle wartość ta jest 3 razy niższa od wartości mocy chłodniczej klimatyzacji).

Wbrew pozorom obliczenie zużycia prądu przez system nie należy do skomplikowanych zadań. W przypadku przykładowego urządzenia o mocy 3,5 kW, które będzie pracowało przez 2 godziny dziennie, miesięczny koszt użytkowania klimatyzacji wyniesie około 70 złotych. Cena ogrzewania domu klimatyzacją zwykle jest nieco wyższa (o około 30-50 złotych). Do kosztu użytkowania systemu należy doliczyć także regularne przeglądy (około 200 złotych co pół roku).

Czy warto zdecydować się na zakup klimatyzatora?

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie klimatyzacji to wygodne rozwiązanie szczególnie latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Coraz więcej osób przyznaje jednak, że klimatyzatora używa także do ogrzewania pomieszczeń zimą, głównie ze względu na możliwość zaoszczędzenia niemałych sum w porównaniu do kosztu standardowego ogrzewania domu. Poza zapewnieniem sobie komfortu termicznego, klimatyzacja może być wykorzystywana także do oczyszczania i jonizowania powietrza, co jest doskonałym udogodnieniem dla osób zmagających się z alergiami lub posiadających małe dzieci.

O czym należy pamiętać, chcąc zamontować klimatyzator?

Warto wiedzieć, że montaż klimatyzacji musi zostać wykonany zgodnie z obowiązującym prawem. Właściciele domów prywatnych nie muszą ubiegać się o pozwolenie na montaż systemu, jednak osoby mieszkające w bloku powinny wystąpić o wydanie zgody do zarządcy budynku lub do spółdzielni mieszkaniowej, w sytuacji gdy montaż jednostki zewnętrznej będzie miał miejsce na elewacji budynku. Zasada ta dotyczy także mieszkań z balkonem, gdyż elewacja będąca częścią wnęki balkonowej wciąż należy do części wspólnej budynku.

Podczas ubiegania się o pozwolenie na montaż klimatyzacji, należy przedstawić projekt systemu zarządcy budynku lub przedstawicielowi spółdzielni mieszkaniowej. Do zadań tej osoby należy ocena, czy projekt jest zgodny z obowiązującymi zasadami, a także czy zamontowanie klimatyzacji nie pogorszy stanu elewacji. Ponadto ocenione zostanie, czy klimatyzator nie wpłynie negatywnie na wygląd budynku. Zarządca lub przedstawiciel mogą także poprosić innych mieszkańców o wypowiedzenie się na temat montażu klimatyzacji i wydać zgodę na podstawie ich opinii.

Podsumowanie

Choć zamontowanie systemu klimatyzacji wiąże się z niemałym wydatkiem, urządzenie umożliwia zapewnienie sobie komfortu termicznego nie tylko latem, ale także zimą. Mnogość funkcji nowoczesnych klimatyzatorów sprawia, że sprzęty wykorzystywane są zarówno do osiągania optymalnej temperatury w pomieszczeniu, jak i do oczyszczania lub jonizowania powietrza. Chcąc zamontować system klimatyzacji, należy ustalić, jakiego typu urządzenie znajdzie się w domu lub mieszkaniu, a także kto zajmie się jego montażem. Właściciele mieszkań w bloku powinni także ubiegać się o otrzymanie właściwej zgody, umożliwiającej zamontowanie klimatyzacji zgodnie z przepisami prawa.