Kuchnia z białymi meblami – czy warto?
Biel jest ponadczasowym i uniwersalnym kolorem stosowanym podczas aranżacji pomieszczeń. Może stanowić tło dla wyraźniejszych elementów wystroju albo może być dominującym kolorem. Białe meble są stylowe i wiecznie modne. Panuje przekonanie, że białe kuchnie stały się popularne wraz z nadejściem stylu skandynawskiego, jednak ten kolor świetnie odnajduje się w każdej aranżacji wnętrz. W naszym artykule opisujemy kilka ciekawych propozycji aranżacji białej kuchni. Zapraszamy do lektury!
Biała kuchnia – zalety
Biała kuchnia (kuchnia z białymi meblami) ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na właśnie taki sposób wykończenia kuchni. Największe zalety białej kuchni to:
- odczucie przestronności: białe meble odbijają światło, co sprawia, że kuchnia wydaje się większa i bardziej przestronna. Biały kolor mebli kuchennych nadaje wnętrzu wrażenie lekkości i subtelności. Jest to szczególnie korzystne w małych pomieszczeniach, gdzie biała kolorystyka modyfikuje przestrzeń optycznie (powiększa go),
- klasyczny i elegancki wygląd: biały kolor jest ponadczasowy i pasuje do wielu stylów aranżacyjnych, w tym do klasycznego, minimalistycznego, skandynawskiego czy nowoczesnego. Białe meble w kuchni to klasyczna elegancja, która, pomimo upływu lat, nie wychodzi z mody,
- łatwość w utrzymaniu czystości: biała kuchnia jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ zabrudzenia i plamy są łatwiejsze do zauważenia (w porównaniu do ciemniejszych mebli używanych w kuchniach klasycznych),
- optyczne powiększenie kuchni: białe meble odbijają światło, co może pomóc w rozjaśnieniu i optycznym powiększeniu kuchni. To szczególnie ważne w kuchniach, które nie mają dużego dostępu do światła naturalnego lub są niewielkie.
- stworzenie spokojnej atmosfery: biały kolor jest kojarzony z czystością i spokojem, co pomaga stworzyć relaksującą atmosferę, idealną do wspólnych posiłków.
- możliwość dopasowania wielu akcentów kolorystycznych: kuchnie zaaranżowane w uniwersalną biel stanowią doskonałą bazę do dodawania kolorowych akcentów, takich jak kolorowe poduszki, dywany, zasłony czy dekoracje. To pozwala na łatwe dostosowanie kuchni do zmieniającej się mody i upodobań.
- trwałość wykończenia: białe fronty mebli nie zmieniają swojej barwy pod wpływem światła słonecznego. Tak wykończona kuchnia w stylu skandynawskim pozostaje długotrwale „świeża”, pomimo upływu lat.
Czy białe meble kuchenne mają jakieś wady?
Kuchnia to miejsce, w którego wnętrzu powinna panować przytulna atmosfera. Nie na darmo kuchnię nazywa się sercem domu, dlatego warto zadbać o to, by każdy czuł się w niej dobrze. Biała kuchnia niektórym osobom przywodzi na myśl gabinet lekarski lub szpitalną salę, a swoista „sterylność” w niej panująca psuje niekiedy nastrój i obniża apetyt. Na białym kolorze widać niemal wszystkie zanieczyszczenia i okruszki, które są częścią codziennej pracy w kuchni. Warto więc zastanowić się, czy nie przełamać surową biel białej kuchni stylowymi dodatkami, takimi jak drewniany blat, który ukryje część zabrudzeń i ociepli wizerunek kuchni.
Białe meble kuchenne są też narażone na działanie silnych środków czyszczących, które mogą spowodować zżółknięcie bieli i uszkodzenie mebli. Jest to jednak cecha wspólna wszystkich mebli, nie tylko tych kuchennych. Do usuwania zabrudzeń w białej kuchni warto więc używać delikatnych detergentów i miękkiej ściereczki, która nie pozostawi zarysowań na błyszczących frontach.
Dopasowanie białych mebli kuchennych do stylu wnętrz
Na rynku dostępnych jest wiele wykończeń białych mebli kuchennych: meble matowe, połyskujące bądź półmatowe. Wszystkie typy pasują do różnych stylów wnętrzarskich: przez styl skandynawski, rustykalny, glamour po loftowy i nowoczesny. Wybierając kolor do białych kuchni możemy wybrać więcej niż jeden odcień bieli. Dostępne są takie odcienie bieli jak: ciepły, zimny, mleczny, perłowy, écru czy kość słoniowa.
Fronty matowe
Fronty białe matowe to uniwersalna baza pasująca do każdej aranżacji. Nie odbijają światła, więc sprawdzą się idealnie w przestronnych pomieszczeniach. W odróżnieniu od mebli z wysokim połyskiem, matowe szafki nie będą musiałby być tak często czyszczone.
Według wielu osób biały mat działa uspokajająco oraz wprowadza do wnętrza kuchni wrażenie ciepła i przytulności.
Meble do białej kuchni w stylu skandynawskim
Jeżeli chcemy stworzyć kuchnię w minimalistycznym, skandynawskim stylu, świetnie sprawdzi się połączenie matowych białych szafek z drewnianym blatem. Możemy też wstawić kilka akcentów w kontrastujących kolorach, np. płytki patchworkowe lub czarno-białe płytki ozdobione wzorem marokańskiej koniczyny. Dodatkiem do białych mebli w tej aranżacji może być także podłoga z szarych, gresowych płytek Warto też pomyśleć nad dodaniem ciepłego akcentu, takiego jak płytki drewnopodobne. W kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim łączymy głównie biel z szarością, grafitem i granatem.
Białe kuchnie w stylu angielskim
Styl angielski w białej kuchni może stanowić inspiracje dla fanów tradycyjnych wnętrz. Cechami charakterystycznymi szafek „angielskich” są fronty o prostych kształtach, okucia wykonane z metalu lub malowanej ceramiki, przeszklone kredensy i szuflady umieszczone bezpośrednio pod blatem. Te zestawy mebli kuchennych występują najczęściej w kolorze białym i écru oraz są stylizowane na zabytkowe.
Biała kuchnia w stylu loftowym
W przeciwieństwie do ciepła i przytulności kuchni w stylu angielskim, kuchnia w stylu loft cechuje się surowością wykończenia. W aranżacji loftowej w naszej kuchni możemy połączyć matowe, białe meble kuchenne z blatem w kolorze naturalnego drewna wraz z metalowymi uchwytami do szafek i industrialnymi lampami. Do takiej kuchni będą najlepiej pasować wysokie, metalowe krzesła oraz podłoga imitującą beton architektoniczny.
Fronty kuchenne na wysoki połysk
Meble kuchenne o wysokim połysku są najczęściej pokryte specjalnym lakierem, folią lub trwałym laminatem. W związku z tym wymagają częstszego czyszczenia, gdyż widoczne będą na nich wszelkie odciski – nawet czystej dłoni, zabrudzenia i zacieki. Na szczęście, dzięki gładkiej powierzchni, utrzymanie ich w czystości jest banalnie łatwe. Na ogół wilgotna ściereczka nasączona delikatnym detergentem pozbędzie się zabrudzeń.
Co więcej, szafki z błyszczącymi, białymi frontami jeszcze bardziej odbijają światło, potęgując optyczne wrażenie powiększenia pomieszczenia.
Białe meble kuchenne tworzą idealne tło dla złotych i czarnych baterii kuchennych, jak i dla granitowych zlewów.
Styl retro w białej kuchni
Kuchnia w stylu retro, utrzymana w białej kolorystyce, to połączenie klasycznej estetyki z nowoczesnymi rozwiązaniami. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem białych mebli, które są często zdobione delikatnymi, historycznymi detalami, takimi jak ozdobne uchwyty, frezowane deski czy eleganckie nóżki mebli.
Białe meble kuchenne w stylu retro mogą być zestawiane z klasycznymi akcentami kolorystycznymi, takimi jak pastelowe odcienie lub delikatne wzory. Ostatnio popularne jest również dodawanie elementów w stylu vintage, takich jak lodówki czy piece w stylu lat 50. lub 60. ubiegłego wieku. Kuchnia w stylu retro to połączenie nostalgii z nowoczesnością, tworzące wyjątkową i urokliwą przestrzeń do wspólnego gotowania.
Styl nowoczesny i minimalizm
Nowoczesna kuchnia w białym stylu to aranżacja, która łączy minimalistyczną estetykę z funkcjonalnością. Charakteryzuje się czystymi liniami, prostymi kształtami i jasnymi powierzchniami. W takiej kuchni białe meble są często zestawiane z blatami wykonanymi z nowoczesnych materiałów, takich jak kwarc czy stal nierdzewna. Dodatkowo białe meble kuchenne mogą być połączone z metalicznymi akcentami, szklanymi frontami szafek, a także oświetleniem o minimalistycznym designie.
Moda na białe kuchnie
Ostatnio niezwykle popularne zrobiło się tworzenie kuchni w stylu total white look, w którym wszystko jest białe: meble kuchenne, ściany, podłoga, AGD i armatura. Biała kuchnia jest uzupełniona poprzez delikatne akcenty kolorystyczne, np. bateria przy zlewie jest kolorowa.
Kolor ścian
Wybierając kolor ścian kuchennych, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, oświetlenie i nasze osobiste preferencje. Szare lub beżowe ściany w połączeniu z białymi meblami zawsze wyglądają elegancko i ponadczasowo. Jeżeli chcemy podkreślić biel mebli warto postawić na intensywne kolory ścian w kuchni. Natomiast ciemne kolory podkreślą formę i kształt białych szafek, ale nie sprawdzą się w małych kuchniach. Zmieniając co jakiś czas kolor farby możemy odmienić całe pomieszczenie i sprawić, że nasza kuchnia nabierze nowego charakteru.
Jakie płytki do białych mebli wybrać?
Na ścianie pomiędzy szafki kuchenne a blat możemy położyć kafelki biało-niebieskie, które kojarzą się z klimatem śródziemnomorskim, ale też urozmaicić kuchnię o pastelowe, jasne kolory.
Klasyczna kuchnia
Jeżeli najlepiej czujemy się w klasycznych aranżacjach warto zmienić kolor ścian na beżowy i brązowy. W połączeniu z białymi meblami uzyskamy przytulne wnętrze.
Wybór odpowiedniej podłogi
Decydując się na stonowany kolor mebli do kuchni, warto urozmaicić wnętrze efektowną podłogą. Mogą to być drewniane panele lub kafle imitujące drewno w ciepłym odcieniu. Ostatnio modne rozwiązanie i sposób na przełamanie nudy to połączenie białych mebli z czarno-białą podłogą. Również elegancka szarość stanowi idealne uzupełnienie białych.
Białe meble kuchenne to nie tylko sposób na czystą i funkcjonalną kuchnię, ale także na wprowadzenie do niej światła i elegancji.