Budowa domu

Porównanie ogrzewania podłogowego w płycie i na płycie. Jakie są różnice?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nie. Jednak, równie często powstaje pytanie, jak wykonać ogrzewanie podłogowe — w płycie, czy na płycie?

W tym poradniku postaramy się rozjaśnić wątpliwości na temat danego tematu. Jeżeli zatem interesuje Cię takie zagadnienie, ten poradnik jest dla Ciebie!

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne

Zanim przejdziemy do kwestii tego, czy ogrzewanie robić w płycie, lub na płycie, przystańmy przy rodzajach ogrzewań podłogowych. Otóż wyróżnia się ich dwa rodzaje, są to ogrzewanie podłogowe wodne, jak i ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jedna i druga opcja posiada swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę.

Charakterystyka wodnego ogrzewania podłogowego

Takie ogrzewanie podłogowe składa się z sieci elastycznych rur z tworzywa sztucznego w zwojach. Dzięki takiemu rozwiązaniu układanie rur np. na wylewce nie wymaga stosowania z nią połączeń. Rury podłączone są do kotła grzewczego i zostają zatopione w warstwie jastrychu. Instalacja wodna wymaga też wyliczenia długości pętli ogrzewania podłogowego. Przy zastosowaniu ogrzewania danego typu, należy pamiętać o dylatacji. Czyli pozostawienia szczeliny pomiędzy płytą podłogową z jastrychu a ścianami. Wielkość szczeliny powinna wynosić około 5 milimetrów.

Należy tak zrobić z uwagi na możliwość odkształcania się podłogi pod wpływem wyższej temperatury, która będzie wynikała z ogrzewania podłogowego. Warto wiedzieć także to, że wodne ogrzewanie podłogowe dobrze łączy się ze źródłami energii posiadającymi regulację temperatury. Wymienić można kotły gazowe, kolektory słoneczne, czy pompy ciepła.

Charakterystyka elektrycznego ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z sieci oporowych przewodów, jak i mat grzejnych, do których podłączone są kable elektryczne. Można zastosować też folie wyposażone w aluminiowy drut. Do ogrzewania podłogowego elektrycznego stosuje się dwa rodzaje przewodów, czyli stałooporowe i samoregulujące.

Klasyczne ogrzewanie elektryczne polega na umieszczeniu przewodów w wylewce z jastrychu, czyli podobnie jak wodne ogrzewanie podłogowe. Co istotne, instalacji nie należy układać w temperaturach niższych aniżeli -5 stopni. Głównie z uwagi na to, że kable będą sztywne i mało elastyczne. Po montażu należy sprawdzić wszystkie elementy, czy te nie zostały przypadkowo uszkodzone.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać

Wodne, czy elektryczne

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Jednak pod kątem ekonomicznym, to elektryczne ogrzewanie jest tańsze pod kątem montażu od wodnego ogrzewania podłogowego. Głównie z uwagi na mniejszą ilość potrzebnych materiałów. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga pompy ciepła, która ma największy wpływ na koszty montażu. Kolejnym przykładem, wodne ogrzewanie wymaga urządzenia, jakim jest rozdzielacz ogrzewania podłogowego. Dzięki niemu ciepło może zostać rozprowadzone po rurach.

Nie oznacza to jednak, że wodne ogrzewanie podłogowe jest nieopłacalne. Wyższy koszt montażu nie idzie w parze z kosztami użytkowania, które są niższe w porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. To, który system jest lepszy, najlepiej ocenić samemu, pod kątem indywidualnych preferencji.

Ogrzewanie podłogowe w płycie i na płycie

Z racji, że znamy już dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, czas sprawdzić, który rodzaj montażu będzie lepszy.

Otóż w naszym kraju, domy jednorodzinne budowane są najczęściej na ławach i ścianach fundamentowych. Płyty żelbetonowe stosuje się rzadziej i w zasadzie tylko wtedy, gdy grunt na danej działce posiada niską nośność lub mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Rzadkie zastosowanie płyt żelbetonowych przekłada się na fakt, że opcja wykonania w nich  ogrzewania podłogowego na etapie produkcji, jest raczej pomijana. Tym bardziej jeżeli mowa o wodnym ogrzewaniu fundamentowym, gdzie umieszczenie w płycie plastikowych rurek nie do końca może być dobrym rozwiązaniem.

Ponadto trudno jest znaleźć inwestora, który podjąłby się umieszczenia przewodów grzewczych pomiędzy górnym, a dolnym zbrojeniem płyty fundamentowej. Brak takiej inicjatywy, wynika zazwyczaj z faktu, że bardzo trudno byłoby ułożyć przewody tak, aby przyjęły one odpowiedni kształt.

System grzewczy na płycie

Instalacja ogrzewania podłogowego na płycie jest bardzo popularnym rozwiązaniem, jednak posiada też kilka wad. Jej montaż polega na rozmieszczeniu przewodów, tak jak zostało to opisane we wcześniejszej części poradnika. Nie można zapomnieć też o kwestii izolacji termicznej.

Montaż ogrzewania podłogowego na płycie i co później? Trzeba pomyśleć o posadzce. Okazuje się, że nadadzą się zarówno panele, jak i płytki ceramiczne. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak to drugie. Głównie z uwagi na fakt, że płytki dobrze znoszą wyższe temperatury, nie odkształcają się, nie kurczą i nie emitują pod wpływem ciepła żadnych ewentualnych szkodliwych substancji.

Podłoga - ogrzewanie podłogowe”

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Rozwiązanie to jest bardzo popularne i nic w tym dziwnego, gdyż niesie za sobą wiele zalet. Niestety wymienić można też kilka wad. Zarówno niektóre plusy jak i minusy opisujemy poniżej.

Zalety

  • mniej suche powietrze, jak w przypadku klasycznych grzejników,
  • wysoki komfort cieplny,
  • optymalny dla zdrowia rozkład temperatury,
  • wnętrze wygląda estetycznej bez grzejników,
  • jest to dobre rozwiązanie dla alergików,
  • istnieje możliwość mniejszego zużycia czynnika grzewczego, w porównaniu do klasycznych kaloryferów.

Wady

  • inwestycja w ogrzewanie podłogowe jest droższa, aniżeli w klasyczne grzejniki,
  • awaria wymaga ingerencji w warstwy podłogi,
  • instalacja podłogówki w już zamieszkałym domu, wymaga ingerencji w podłogę,
  • wysoka bezwładność cieplna.

Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki

Klasyczne kaloryfery są z nami od dawnych czasów i jest to nadal popularne rozwiązanie, jednak ogrzewanie podłogowe coraz bardziej je wypiera. Zważając na zdecydowanie większe zalety podłogówki, warto ją brać pod uwagę. Szczególnie wtedy, kiedy dom będzie ogrzewany pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Z racji posiadania niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, będziemy w stanie bardzo dobrze wykorzystać potencjał tych urządzeń.

W przypadku posiadania kotła na paliwo stałe nadal dobrym wyborem będą tradycyjne grzejniki. Jednak nie oznacza to, że kocioł na paliwo stałe nie może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Otóż wystarczy zastosować rozwiązania, które wpływają na możliwość obniżenia temperatury wody w danej instalacji. Wtedy można zastanowić się nad montażem ogrzewania podłogowego.

Kaloryfer

Ogrzewanie podłogowe — wybrać rozwiązanie w płycie, czy na płycie

Wiemy już jak działa ogrzewanie podłogowe, oraz jakie są jego rodzaje. Zatem, który rodzaj podłogówki i którą metodę jej montażu wybrać? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie indywidualnie, gdyż zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje zalety i wady. Wybór powinien być także podyktowany możliwościami montażu ogrzewania w określonym miejscu.

Bez względu na to, jaką możliwość montażu wybierzemy, ogrzewanie podłogowe to świetna alternatywa dla klasycznych grzejników. Stale zyskuje ono na popularności i co najważniejsze, charakteryzuje się wieloma zaletami.

W razie wątpliwości warto poradzić się fachowca, który ma doświadczenie z zakresu montażu ogrzewań podłogowych. Ten indywidualnie dobierze jego rodzaj względem możliwości w naszym mieszkaniu.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, które niewątpliwie podniesie komfort termiczny, jak i ogólny w mieszkaniu. Można je zamontować w każdym pomieszczeniu. Przed przystąpieniem do prac, warto zaznajomić się, chociaż z podstawowymi informacjami na temat popularnej podłogówki. Wówczas łatwiej będzie wybrać opcję lepszą dla siebie!