Budowa domu

Drewno konstrukcyjne — co warto o nim wiedzieć i jakie wybrać?

Wytrzymałość konstrukcji drewnianych zależna jest od jakości drewna konstrukcyjnego. Ten materiał co prawda nie należy do najtańszych, ale i tak nie można na nim oszczędzać. Od jakości drewna konstrukcyjnego i wykonanych z niego konstrukcji, będzie zależeć bezpieczeństwo, jak i trwałość.

W tym poradniku dowiesz się, co warto wiedzieć na temat drewna konstrukcyjnego oraz czym kierować się przy wyborze – przeczytaj!

Drewno konstrukcyjne 8500 – co warto o nim wiedzieć?

Materiał ten najlepiej, aby cechował się odpowiednimi parametrami, np. wytrzymałościowymi, które będą dostosowane do danej konstrukcji. Często w projektach budynków znaleźć można wiele informacji na temat elementów drewnianych używanych do budowy, czy klasy samego drewna.

Jeżeli zdecydujemy się zakupić drewno konstrukcyjne, przede wszystkim uwagę należy zwracać na wszelkie pęknięcia, sęki itp. Takie wady osłabiają wytrzymałość danego materiału. Co do sęków, za dopuszczalne uważa się te, które są w połączeniu (zrośnięte) z drewnem, a także te lekko różniące się odcieniem itp. W razie użycia drewna do konstrukcji budynków nie można stosować belek, które będą charakteryzować się obustronnymi, głębokimi pęknięciami – obejmującymi nawet 30-40% wysokości, bądź szerokości materiału.

drewno konstrukcyjne

Odpowiednia wilgotność

To bardzo istotna kwestia podczas wyboru drewna konstrukcyjnego. Otóż materiał musi odznaczać się odpowiednią wilgotnością. Drewno, które będzie zbyt wilgotne, jest mniej odporne na zginanie, od drewna wysuszonego. To zaś przekłada się na nośność elementów. Czyli drewno wilgotne będzie miało zdecydowanie mniejszą nośność od suchego.

Najlepiej szukać materiału suszonego komorowo. Dana metoda suszenia sprawi, że materiał będzie wyjaławiany. Co przełoży się na to, że nie zagości w nim pleśń, grzyby, czy zarodniki owadów.

Jeżeli zechcemy pozyskać drewno konstrukcyjne na więźbę, jego wilgotność nie może być większa niż 20% (elementy obudowane) i 23% (elementy znajdujące się na świeżym powietrzu). Trzymając się zaleceń, wilgotność drewna, które przeznaczone ma zostać na dom szkieletowy, nie może przekraczać 19% (elementy obudowane) i 23% (elementy znajdujące się na świeżym powietrzu). Kiedy dojdzie do zamknięcia elementów konstrukcji w szkieletowej ścianie, np. poprzez nałożenie paroizolacji, wilgotność drewna nie powinna przekraczać 16%

Klasa materiału

Kolejny ważny aspekt w przypadku drewna konstrukcyjnego. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, ten najlepiej skonsultować z wykonawcą budowy. Osoby takie są kompetentne w kierunku danego materiału i mogą podpowiedzieć, jakie elementy wybrać, czy czym powinny się one charakteryzować. Co za tym idzie, wykonawca może podpowiedzieć, jakiej klasy drewna szukać, a jest to niezwykle istotne.

Jeżeli mamy zamiar stworzyć konstrukcję domu w technologii lekkiego szkieletu, najlepiej postawić na iglaste drewno klasy C24. Jest to klasa, w której niedopuszczalne są wady, jak zgniłe drewno, czy chodniki owadzie. Dopuszczalna za to jest oblina, która zajmuje około 1/4 szerokości i tyle samo grubości. Zaobserwować można również pęknięcia sięgające około 30 centymetrów, lecz nie więcej. Ponownie wspomnimy, że najlepiej wybrać drewno, które suszone było komorowo, a dodatkowo czterostronnie strugane.

W przypadku konstrukcji więźby dachowej najlepiej postawić na drewno klasy C24, do C27. Warto wiedzieć, że im klasa będzie wyższa, tym drewno będzie wytrzymalsze. Wyższe klasy, jak C27 są stosunkowo trudne do znalezienia na rodzimym rynku. Ponadto cena, takiego materiału byłaby bardzo wysoka.

Zakupione drewno warto zaimpregnować. Można poprzez pomalowanie, natrysk, czy metodą próżniowo-ciśnieniową itp.

Oznakowanie CE

W ofercie wielu producentów znaleźć można równie wiele rodzajów drewna konstrukcyjnego. Ważne jednak, aby w danym sklepie, czy składzie wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę poza wyżej wymienionymi kwestiami. Otóż produkt najlepiej, aby odznaczał się symbolem CE. Co prawda, aktualne przepisy, nakładają na tartaki przymus znakowania drewna symbolami CE, lecz nadal znaleźć można takie bez oznaczeń. 

Jeżeli materiał, który wybierzemy, będzie odznaczał się takim symbolem, mamy pewność, że spełnia on ważne normy. W tych znajduje się najważniejsza, czyli norma dotycząca wytrzymałości drewna.

Warto jeszcze wiedzieć o produkcie to, że stosuje się też inne oznaczenie poza wspomnianym CE w formie tabliczek. Otóż może być to znakowanie zbiorcze, dotyczące zgodności dla kompletu elementów konstrukcyjnych.

Pamiętajmy, aby nie brać pod uwagę drewna bez oznakowania. Przełożyć się to może na bardzo niską jakość, a co za tym idzie stracone pieniądze. Wybierajmy zawsze ofertę, gdzie znajduje się oznakowanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę – dostawa, metraż, i inne

Jeżeli mamy projekt domu, możemy na jego podstawie stwierdzić, ile metrów sześciennych drewna będzie potrzebne i nie tylko. Ogólnie zakupy w tartaku, czy składzie budowlanym powinny być łączone z wizytą w tych miejscach wraz z projektem domu. Jeżeli już przewertujemy oferty rynku, sprawdźmy też opinie na temat danych sprzedawców.

Kwestią istotną jest też dostawa materiału na wskazany adres. Czasami taką można dostać w cenie. Jeżeli jednak się nie uda, dobrze jest dopytać, ile będzie kosztować i te kwestie również wziąć pod uwagę w ostatecznym wyborze materiału.

Podsumowanie

Drewno konstrukcyjne to materiał, który będzie służył latami. Warto zatem wiedzieć nieco rzeczy na jego temat. Np. jaką klasę drewna wybrać itp. Dzięki świadomemu podejmowaniu decyzji będziemy mogli być pewni, że została ona dokonana trafnie!