Dom i ogróddziałka

Czy można kosić mokrą trawę?

Koszenie trawy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, wykonywany w każdym ogrodzie. Dzięki niemu możemy cieszyć się gęstą, soczyście zieloną murawą. Kluczowe znaczenie ma poprawność wykonywania tej czynności. Ważny jest nie tylko sprzęt, którym się posługujemy, ale również umiejętności koszącego, pora roku i pogoda. Wielu ogrodników zastanawia się, czy można kosić mokrą trawę? W poniższym poradniku odpowiemy na to pytanie!

 

Koszenie mokrej trawy – czy jest to możliwe?

Pogoda ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o koszenie trawy. Nie da się ukryć, że kiedy na zewnątrz jest ciepło i wilgotno, murawa rośnie wyjątkowo szybko. Nie powinniśmy jednak sięgać po kosiarkę zaraz po opadach deszczu. Dlaczego? Pierwszym powodem jest to, iż mokra trawa bywa bardziej podatna na choroby grzybowe. Potrafią one skutecznie oszpecić, a nawet całkowicie zniszczyć darń.

Koszenie mokrego trawnika wymaga włożenia większego wysiłku. Wszystko dlatego, że trawa jest ciężka, nasiąknięta wodą. Często lubi się także przylepiać do noży kosiarki, co skutecznie uniemożliwia dalszą pracę. Pod ciężarem kropli, źdźbła pochylają się w innym kierunku. Skutkuje to nierówną linią strzyżenia. Mokry trawnik nie będzie się więc prezentował tak estetycznie i atrakcyjnie, jakbyśmy tego chcieli.

Należy wspomnieć także o kwestiach bezpieczeństwa. Koszenie trawy po deszczu kosiarką elektryczną niesie ze sobą ryzyko porażenia prądem. Może także wywołać spięcie i tym samym trwale uszkodzić urządzenie. W przypadku, gdy zależy nam na pięknie wyglądającej murawie, zrezygnujmy z koszenia bezpośrednio po opadach. Pamiętajmy, by nie robić tego również bardzo wcześnie rano i późnym wieczorem, gdyż na trawniku osiada rosa. Na koszenie najlepiej wybrać pochmurny dzień, bez deszczu.

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trawnika?

Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, koszenie trawy po deszczu nie ma najmniejszego sensu. W ten sposób dokładamy sobie mnóstwo pracy i jednocześnie narażamy sprzęt na zniszczenie. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trawnika? Absolutnie niezbędną czynnością jest regularne koszenie murawy. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by trawa była sucha. Dzięki temu uzyskamy równo przystrzyżoną, estetyczną nawierzchnię. Kosimy regularnie, przez cały sezon. Ostatni zabieg pielęgnacyjny przeprowadzamy mniej więcej w połowie października – oczywiście, jeżeli pogoda na to pozwoli.

Na kondycję murawy ogromny wpływ ma wysokość koszenia. Zbyt niskie koszenie sprawia, że przydomowy trawnik zaczyna się przerzedzać i żółknąć. Osłabieniu ulegają także korzenie. Źdźbła trawy zaczynają się wybarwiać, a co za tym idzie – tracić swój soczyście zielony kolor. Murawę najlepiej przycinać na 1/3 wysokości źdźbeł. Bardzo ważne jest, by nie kosić w czasie upałów, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia kęp trawy. Zamiast tego trzeba zadbać o obfite podlewanie nawierzchni w ogrodzie. Róbmy to jednak nie częściej niż 2-3 dni, gdyż zbyt duża ilość wody może stać się przyczyną gnicia trawy.

Niezwykle istotnymi zabiegami są aeracja i wertykulacja trawnika. Ich głównym celem jest napowietrzenie i rozluźnienie podłoża. Aeracja polega na nakłuwaniu darni specjalnymi szpikulcami, na głębokość od 3 do 10 cm. Z kolei wertykulacja to zabieg polegający na nacinaniu nawierzchni za pomocą noży. Pozwala to nieodpowiednio tylko spulchnić glebę, ale również pozbyć się zalegających zanieczyszczeń – mchu, liści, czy obumarłych resztek trawy.

koszenie trawnika

 

Czym kosić trawę?

Aby móc przeprowadzić bezpieczne i komfortowe koszenie trawnika, niezbędny jest wysokiej jakości sprzęt. W sprzedaży dostępne są zarówno kosiarki spalinowe, jak i elektryczne. Każda z nich ma swoje zalety. To, co wyróżnia kosiarki spalinowe to wydajność, wszechstronność oraz wygoda użytkowania. Nie posiadają one ograniczenia w postaci kabla, co sprawia, że możemy bez obaw manewrować sprzętem po całym ogrodzie. Faktem jest, że pracuje nieco głośniej i jest cięższa, niż modele elektryczne.

Poszukując odpowiedniej dla siebie kosiarki, warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę sklepu Ogród-Pro. Szczególną popularnością cieszą się kosiarki spalinowe AL-KO https://ogrod-pro.pl/93-kosiarka-spalinowa-al-ko. Są wyjątkowo mocne, trwałe i odporne na uderzenia. Niektóre z modeli zostały wyposażone w obudowę ze stali nierdzewnej, która pozwala na mulczowanie trawy, a także napęd kół, gwarantujący szybkie i sprawne koszenie.

kosiarka spalinowa AL-KO

źródło: https://ogrod-pro.pl/

 

Do najważniejszych zalet kosiarek elektrycznych możemy zaliczyć niską wagę, cichą pracę oraz brak emisji spalin. Urządzenia te wyróżniają się także niższą ceną w stosunku do modeli spalinowych. Kosiarki elektryczne to doskonały wybór dla osób, które posiadają niewielki trawnik.

Kosiarki elektryczne AL-KO https://ogrod-pro.pl/99-kosiarki-elektryczne-al-kokompaktowe, zwrotne, wydajne i bardzo wygodne w użytkowaniu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, odznaczają się niesamowitą na uszkodzenia czy uderzenia. W sprzedaży dostępne są modele z funkcją 2 w 1, czyli koszenia i zbierania ściętej trawy. Jest to niewątpliwie sporym udogodnieniem.

kosiarka elektryczna

źródło: https://ogrod-pro.pl/

 

Podsumowanie

Koszenie trawy jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pozwala on zachować murawę w doskonałym stanie. Niestety, nie zawsze pogoda sprzyja pracom w ogrodzie. Wówczas rodzi się pytanie, czy można kosić mokrą trawę? Nie powinno się tego robić, nawet gdy źdźbła są bardzo wysokie, ponieważ można wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Ciężka, mokra trawa będzie się zbijać, co może doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Dodatkowo kosząc trawę po opadach kosiarką elektryczną ryzykujemy własnym zdrowiem, a nawet życiem, ponieważ w każdej chwili może dojść do spięcia. Najlepiej więc robić to w pochmurny, bezdeszczowy dzień.

Do koszenia trawy warto wybrać wysokiej jakości sprzęt. Ogromną popularnością cieszą się kosiarki spalinowe i elektryczne AL-KO. Charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, niezawodnością oraz odpornością na uszkodzenia.