Akustyka w budownictwie – jak poprawić komfort akustyczny w domu
Komfort akustyczny w budynkach mieszkalnych jest jednym z podstawowych wymagań inwestorów, którzy poszukują mieszkań lub chcą wybudować dom. W wybudowanych obiektach czasami akustykę wnętrz trzeba poprawić ze względu na nową funkcję danego pomieszczenia lub uciążliwy hałas dobiegający z zewnątrz. Nasze domy coraz częściej zmieniają swoją funkcję i nie są jedynie miejscem zamieszkania, ale również miejscem do nauki i pracy, dlatego zadbanie o wysoki komfort akustyczny jest bardzo ważne.
Jak poprawić komfort akustyczny w domu? Na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów unikać? Sprawdź koniecznie!
Akustyka wnętrz – ochrona akustyczna budynków mieszkalnych
Akustyka wnętrz to pojęcie określające, jak fale akustyczne zachowują się w pomieszczeniach zamkniętych. O jakości akustycznej wnętrza decydują takie czynniki jak kubatura, kształt, sposób wykończenia czy nawet umeblowanie pomieszczeń.
Stopień ochrony przed hałasem uzależniony jest od projektu architektonicznego określonego obiektu budowlanego, od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, elewacyjnych czy izolacyjnych, a także od sposobu połączenia tych materiałów, dokładności wykonywanych prac, błędów wykonawczych oraz sposobu użytkowania, konserwacji i remontów obiektu.
Niska izolacyjność akustyczna i hałasy dobiegające z otoczenia w budynkach mieszkalnych
Na niską izolacyjność akustyczną w pomieszczeniach duży wpływ ma niedostatek materiałów miękkich, które pochłaniają dźwięki. Takiemu zjawisku sprzyjają niektóre style aranżacyjne. Problem może pojawić się np. jeżeli urządzamy wnętrze w stylu industrialnym lub przestrzenie o dużej kubaturze, które przenikają się ze strefami o różnych funkcjach, np. salon z otwartą kuchnią. Na niską izolacyjność wpływ mają również błędy projektowe i wykonawcze.
Ochrona akustyczna w budownictwie a etap projektowania
Zagadnienie akustyki wnętrz dotyczy projektantów i architektów, ponieważ na tym etapie podejmowane są już decyzje, które mogą wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na akustykę we wnętrzach. Podstawą w kontekście ochrony akustycznej budynku na etapie projektowania jest jego odpowiednie usytuowanie w terenie, co wydaje się oczywiste. Jeżeli obiekt postawiony będzie zbyt blisko źródła hałasu, właściwości izolacyjne użytych materiałów mogą okazać się niewystarczające do zapewnienia pełnego komfortu akustycznego. Budynek usytuowany w niedalekiej odległości od źródła hałasu, wymaga użycia dodatkowej warstwy izolującej. Ważne jest także prawidłowe usytuowanie pomieszczeń względem siebie.
Błędem bywa też niezastosowanie odpowiedniej izolacji w kanałach wentylacyjnych oraz w instalacji sanitarnej. Kolejnym niedopatrzeniem często występującym w fazie projektowania domu jest sporządzenie niewłaściwej adaptacji akustycznej lub jej brak.
Ochrona akustyczna a budowa domu
Teoretycznie odpowiedni komfort akustyczny jest łatwy do uzyskania na etapie budowy i wykończenia, jednak dla niektórych wykonawców proces ten ma znaczenie marginalne. Niska izolacyjność akustyczna obiektów może jednak w niektórych przypadkach wynikać z niewiedzy i braku świadomości wykonawców.
Stosowanie zamienników często powoduje niezgodność w wynikach pomiarów względem wartości projektowych. Jeżeli więc projekt zakłada zastosowanie przekładki lub opaski akustycznej, należy bezwzględnie dostosować się do tych zaleceń.
Co ciekawe, błędem na etapie budowy i wykończenia jest też nieodpowiednia metoda nakładania farb na niektóre podłoża. Dla przykładu, malowanie natryskowe perforowanej płyty g-k może skutkować zatkaniem porów w materiale podkładowym wewnątrz otworów, co w konsekwencji doprowadzi do zmiany współczynnika pochłaniania dźwięków.
Błędami na etapie budowy domu, które przyczyniają się do zmniejszenia komfortu akustycznego, mogą być również:
- niepoprawne wykonanie izolacji obwodowej lub jej brak,
- wykonanie spoin pomiędzy elementami konstrukcyjnymi,
- zły dobór sposobu zabezpieczenia przed przenikaniem dźwięków uderzeniowych,
- brak instalacji cichej armatury,
- niepoprawnie wykonana szczelina podstropowa,
- nieprawidłowe wypełnienie przestrzeni pomiędzy ścianami składowymi lub pomijanie tego etapu pracy,
- nieprawidłowe lub niedokładne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej (takie postępowanie skutkuje powstawaniem mostków akustycznych),
- brak określenia sposobu posadowienia lekkich ścian w podłodze pływającej, która została ujęta w projekcie,
- i wiele więcej.
Poprawa izolacyjności akustycznej w domu – co wpływa na izolacyjność akustyczną?
Jak już wiemy, komfort akustyczny w domu czy mieszkaniu pozytywnie wpływa na wygodę mieszkańców oraz atrakcyjność danego budynku. W dobrze wyciszonych miejscach można pracować i odpoczywać bez obaw o dochodzący z każdej strony hałas.
Najczęściej, aby poprawić izolacyjność akustyczną wnętrza, wystarczy zastosować miękkie dywany, zasłony czy tapicerowane meble i otwarte regały wypełnione książkami. Miękki dywan ograniczy odbicia dźwięku od podłogi i zmniejszy hałas uderzeniowy oraz pogłos w pomieszczeniu. Z kolei gęsto fałdowane, grube zasłony będą dobrze tłumić dźwięk i z punktu widzenia akustyki są lepszym wyborem niż rolety czy żaluzje. Otwarte regały wypełnione po brzegi książkami skutecznie pochłaniają i rozpraszają dźwięki oraz redukują nieprzyjemne odbicia dźwięku, które słyszalne są szczególnie w pokojach o wydłużonym kształcie. Pamiętajmy jednak, że biblioteczki z przeszklonymi drzwiczkami, zamiast tłumić dźwięk, będą pogłębiały występujący problem.
Wygłuszanie ścian i sufitów w budynku
Odbicia dźwięku od ścian skutecznie ograniczają także okłady korkowe. Jeżeli jednak wnętrza mają większą kubaturę lub w grę wchodzą specyficzne potrzeby domowników, domowe wyposażenie powinno zostać uzupełnione produktami specjalnie zaprojektowanymi pod kątem pochłaniania dźwięków. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu akustyczne panele montowane na ściany. Ciekawym pomysłem są również sufity podwieszane na konstrukcji nośnej, przykręcane bezpośrednio do stropu czy wolno wiszące. W pierwszej fazie do sufitu dodaje się podwieszaną konstrukcję z profili stalowych, a następnie uzupełnia się ją wełną mineralną i płytami g-k. Właściwości izolacyjne sufitów można też polepszyć, dodając warstwę korka.
W podobny sposób można wykonać montaż przedścianki. Taki zabieg polega na przymocowaniu do stojącej już ściany konstrukcji metalowej, którą wypełnia się wełna i obkłada płytą gipsową. Pamiętajmy, że ciężki materiał będzie zwiększał izolacyjność akustyczną przegrody, dlatego warto wybrać system z dwiema warstwami płyty. Niemniej nawet przedścianka z jedną warstwą płyty będzie już obniżała poziom hałasu. Płytę g-k można jednak zastąpić dostępnymi na rynku płytami akustycznymi, w zależności od potrzeb.
Wygłuszanie podłogi w budynku
Wygłuszanie podłóg może być nieco bardziej skomplikowane i pracochłonne. Najczęściej stosuje się montaż podłogi pływającej, czyli rozwiązanie pozwalające na zastosowanie warstwy izolacyjnej i skutkujące brakiem stałego połączenia z podłożem. Dobrze wykonana podłoga pływająca może zapewnić nam wysoką izolacyjność akustyczną nie tylko od dźwięków uderzeniowych, ale również od dźwięków powietrznych.
Aby zminimalizować odgłosy kroków czy zredukować skrzypienie podłóg laminowanych, do wygłuszenia poleca się pianki polietylenowe, gumowe maty akustyczne oraz podkłady pod panele. Korzystając z gumowych mat, warto wiedzieć, że można z powodzeniem zastosować je pod wylewkę. Pianki polietylenowe umieszcza się natomiast pod wykładzinami i panelami, co sprawia, że zyskujemy nie tylko świetny efekt akustyczny, ale też wrażenie miękkiego podłoża.
Poprawa izolacyjności akustycznej – podsumowanie
Wyciszenie pomieszczeń w domach ma znaczący wpływ na komfort użytkowników danego wnętrza. Odpowiednie zabezpieczenie przed hałasem z zewnątrz czy zza ściany zapewnia dobre samopoczucie i pozwala skupić się na wykonywanej pracy czy nauce. Dla niektórych osób nie tylko głośne słuchanie muzyki przez sąsiada, ale i nawet niezbyt głośne dźwięki dobiegające z sąsiedniego pokoju potrafią być bardzo uciążliwe, dlatego zastosowanie odpowiedniej izolacji akustycznej bywa wręcz konieczne.
Dbałość o komfort akustyczny należy rozpocząć już na etapie projektowania domu oraz jego budowy. Ważne jest również zatrudnienie sprawdzonych wykonawców i specjalistów, którzy nie będą popełniać błędów skutkujących zmniejszoną izolacyjnością akustyczną wnętrza.
Czasami w celu poprawienia akustyki wystarczy odpowiednio umeblować dane przestrzenie, wstawić otwarty regał z książkami czy zainwestować w miękkie dywany lub okłady korkowe, a w innych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie przedścianek czy innych konstrukcji i akcesoriów pozwalających wygłuszyć ściany, sufity czy podłogi.