Ogólna

Kiedy siać trawę i jak zrobić to poprawnie?

Zakładanie trawnika jest stosunkowo proste, ale i wymaga poświęcenia dużego nakładu pracy. Samodzielny wysiew trawy to proces wieloetapowy. Dobrze przeprowadzony proces wysiewu to gwarancja pięknego i gęstego trawnika. Z naszego artykułu dowiesz się jak szybko uzyskać zielony dywan, który będzie nie tylko wspaniale wyglądał, ale także zachwycał swoją jakością.

Kiedy najlepiej posiać trawę? Jakie są do tego optymalne warunki?

Aby nasiona wykiełkowały, a siewka cieszyła się optymalnym wzrostem, należy podjąć się wysiewu nasion w odpowiednim czasie. Przed planowanym wysiewem bacznie obserwuj prognozy pogody, dzięki czemu unikniesz okresu z obfitymi ulewami deszczu.

Sianie trawy na wiosnę

Najlepiej siać trawę na wiosnę, kiedy optymalna wilgotność podłoża pozwala na prawidłowy rozwój. Należy pamiętać, że nie każda wiosna oznacza takie same warunki pogodowe i glebowe. Po zimie, która obfitowała w śnieg, można śmiało założyć, że gleba posiada odpowiednią wilgotność. Uważa się, że trawnik najlepiej jest posiać na przełomie kwietnia i maja, niektórzy twierdzą nawet, że wczesna wiosna to jest odpowiedni moment. Warto także uważnie śledzić prognozy pogody, ponieważ w tym okresie mogą zdarzyć się jeszcze przygruntowe przymrozki, które nie sprzyjają nasionom i młodym siewkom. Jeżeli pogoda wskazuje na niekorzystne warunki dla siewu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiać trawę również pod koniec maja.

Sianie trawy w okresie letnim

Pomimo że wysiew w lecie może się udać, to nie jest to zalecany okres do tego typu działań. Duże nasłonecznienie na danym obszarze sprawia, że wysiew trawy jest utrudniony. Młoda trawa będzie narażona na szybkie wysuszenie. Jeżeli zdecydujesz się rozsiać nasiona trawy w lecie, to pamiętaj, aby podlewać glebę 2 razy każdego dnia – rano i wieczorem. Zdecydowanie unikaj podlewania w czasie dużego nasłonecznienie, ponieważ jest to bardzo niekorzystne dla prawidłowego wzrostu. Szkodliwe na młodej trawy jest nie tylko nasłonecznienie, ale także zbyt wysokie temperatury. Ewentualnie jeżeli pogoda pozwala, to można zdecydować się na siew późnym latem.

Sianie trawy na jesień

Okres jesienny jest zdecydowanie lepszym czasem na wysiew od pory letniej. Pamiętaj, że nie należy zakładać trawnika później niż w październiku, ponieważ nasiona nie będą w stanie wykiełkować. Gleba nie jest już narażona na przesuszenie. W praktyce cały wrzesień to okres, w którym można śmiało siać trawę. Należy także bacznie obserwować prognozy pogody, ponieważ nasiona traw mogą nie przetrwać kilkudniowych ulew. Codzienne i długotrwałe opady deszczu sprawią, że wystąpi pleśnienie nasion. Należy wstrzelić się w odpowiednie warunki atmosferyczne, które sprawią, że nadmiar wilgoci nie będzie naszym problemem. Trawy nie można siać późną jesienią, ponieważ musi ona wykiełkować i podrosnąć przed nastaniem mrozów.

Jak przygotować glebę pod wysiew trawy?

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim pierwszą czynnością po zdecydowaniu gdzie chcemy zasiać trawę, jest przygotowanie podłoża. Gleba przeznaczona pod trawnik powinna być lekka i niezbyt przepuszczalna. Trawa ma mimo wszystko duże wymagania glebowe. Cały proces przygotowania gleby pod siew można opisać w kilku prostych, lecz wymagających fizycznie krokach:

  1. Pierwszym krokiem jest przekopanie ziemi na głębokość około 20 cm szpadlem. Przed przejściem do kolejnego etapu należy odczekać około 3 tygodni, ponieważ dzięki temu pobudzimy nasiona chwastów do wzrostu i w ten sposób pozbędziemy się ich po wykiełkowaniu.
  2. Bardzo istotne jest usunięcie starej trawy oraz chwastów. Jeżeli nie oczyścimy gleby z pozostałości starej roślinności, to z pewnością odrośnie. Im więcej chwastów uda Ci się pozbyć, tym mniej będzie plewienia w czasie wzrostu siewek.
  3. Oczyszczone i spulchnione podłoże należy wyrównać. Można to zrobić metalowymi grabkami lub walcem. Pomocna może okazać się także długa deska, która pozwoli nam uzyskać bardzo równą powierzchnię. Warto zadbać o wygładzenie nierówności, ponieważ trawnik będzie się nie tylko dobrze prezentował, ale ułatwimy sobie także koszenie w przyszłości. Estetyczny wygląd docenią właściciele ogrodów.
  4. W zależności od gatunku gleby przed wysiewem należy zadbać o odpowiedni nawóz w miejscu siewu. Jeżeli gleba, na której posiejemy trawnik, będzie piaszczysta, to musimy zasilić ją nawozami organicznymi. Dobrze naworzone podłoże sprawi, że system korzeniowy będzie wzmocniony.

Przed wysiewem należy jeszcze spulchnić glebę. Tutaj mogą sprawdzić się cięższe grabki metalowe.

przygotowanie gleby pod zakładanie trawnika

Zadbaj o odpowiednie pH gleby

Odczyn gleby jest jednym z najważniejszych czynników w kontekście zakładania trawnika. Gleba przeznaczona pod trawnik powinna być lekko kwaśna. Optymalne pH znajduje się w granicach 5.6-6.5.

Jak ocenić, czy gleba jest kwaśna, czy zasadowa?

Istnieje kilka metod sprawdzania, czy gleba ma odczyn zasadowy, czy kwaśny. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie papierka lakmusowego, który za pomocą koloru wskaże nam pH gleby. Innym sposobem jest wykorzystanie miernika elektrycznego na baterię lub kwasomierza ze wskaźnikiem analogowym. Jeżeli pH Twojej gleby nie znajduje się na optymalnym poziomie, to musisz rozwiązać ten problem przed siewem. Czasami niewiele potrzeba, aby odkwasić ziemię. Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie popiołu, który ma wysoką zawartość wapnia i świetnie sprawdza się do zwiększania pH gleby. Pamiętajmy, aby po procesie wapniowania nie dodawać już innych nawozów.

Jak prawidłowo zasiać trawę?

Jest kilka technik siania trawy, ale żeby maksymalnie uprościć proces, zalecamy siać wzdłuż w jednym kierunku i potem wracając siać w kierunku przeciwnym również po linii prostej. Starajmy się rozłożyć nasiona równomiernie, co będzie przeciwdziałać powstawaniu obszarów o mniejszym zagęszczaniu siewek. Możemy także podzielić teren i nasiona na równe części co pomoże nam równomiernie rozsiać trawę. Rozsiane nasiona należy jeszcze dokładnie wymieszać z glebą. Nasiona powinny być pokryte cienką warstwą gleby o maksymalnej grubości 3 cm. Nasiona przykryte warstwą ziemi będą miały optymalne warunki do wykiełkowania. Gleba jest naturalną ochroną dla nasion przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, promienie słoneczne. Przykrycie nasion warstwą gleby pozwala także ukryć je przed ptactwem, które chętnie je zjada.

wysiew trawy

Jak gęsto siać trawę?

O tym, jak gęsto siać trawę przeczytamy na opakowaniu nasion. Producenci nasion informują o zalecanej gramaturze na daną jednostkę powierzchni. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku kiedy zamierzamy siać trawę na starym trawniku. W takiej sytuacji trzeba będzie siać zdecydowanie rzadziej. Sposób siewu zależy także od powierzchni do zasiania. Jeżeli zamierzamy zasiać duży obszar, to powinniśmy skorzystać z siewnika.

Jak pielęgnować posiany trawnik?

W kontekście pielęgnacji trawnika wyróżniamy kilka istotnych kwestii. Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa tutaj regularne podlewanie z rana i późnym wieczorem. Nasiona muszą mieć stale dostarczaną wilgoć, choć nie może być jej przesadnie dużo. Podłoże podlewamy przynajmniej przez 3 tygodnie delikatnym strumieniem wody.

Jak często podlewać posianą trawę?

Posiana trawa musi być podlewana codziennie, szczególnie w przypadku, kiedy zdecydujemy się na siew latem. Co ciekawe nie musimy nadmiernie przejmować się zadeptywaniem powierzchni trawnika. Oczywiście, jeżeli to możliwe to lepiej jest nie deptać po siewie, ale nie jest to szczególnie szkodliwe.

Kiedy można kosić posianą trawę?

Należy uważać na pierwsze koszenie trawnika. Najlepiej jest podjąć się koszenia, kiedy trawa urośnie na wysokość 8-12 cm. Przed koszeniem wyregulujmy kosiarkę, tak aby skracała długość trawnika na 5-6 cm. Absolutnie unikajmy skracania nowego trawnika na mniejszą wysokość. Rośliny potrzebują liści do produkcji energii, która zostanie wykorzystana do wzrostu i wzmacniania systemu korzeniowego.

Czy trawnik trzeba nawozić?

Zaleca się, aby nawozić trawnik 3 razy w roku.

Jakie gatunki traw polecamy?

Założenie trawnika wiąże się także z wyborem odpowiedniego gatunku trawy. Możemy zdecydować się na monokulturę lub mieszankę traw uniwersalnych. Popularne gatunki często wybierane jako składnik do mieszanek to:

  • wiechlina łąkowa,
  • kostrzewa owcza,
  • kostrzewa czerwona,
  • mietlica pospolita,
  • życica trwała.

gatunki traw

Wybór nasion może przyprawić o zawrót głowy. W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy trawa, która zamierzamy kupić, jest wieloletnia, czy raczej jednoroczna lub dwuletnia. Nie warto także oszczędzać na jakości trawy. Przed zakupem trzeba także mieć na uwadzę, czy trawnik będzie w zacienionym miejscu. Warto kupić także zapas nasion w celu ewentualnych napraw trawnika, które mogą być konieczne po okresie zimowym.