Dom i ogróddziałka

Jak i kiedy przycinać hortensję ogrodową, krzewiastą i bukietową?

Hortensja to roślina, która lubi rosnąć w warunkach półcienistych. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie drzew, które ochronią ją nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także podczas ulew, które mogłyby zniszczyć delikatne kwiatostany. Z artykułu dowiesz się, kiedy cięcie hortensji będzie najkorzystniejsze nie tylko z punktu widzenia rośliny, ale także pod kątem walorów estetycznych, dzięki którym ludzie tak chętnie sadzą hortensje w swoich ogrodach obok innych krzewów ozdobnych.

Jakie są gatunki hortensji?

Istnieje mnóstwo gatunków hortensji. Ludzie chętnie sadzą te rośliny ze względu na przepiękne kwiaty. Do najpopularniejszych odmian hortensji można zaliczyć:

  • hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla),
  • hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata),
  • hortensja krzewiasta (łac. Hydrangea arborescens),
  • hortensja kosmata (łac. Hydrangea aspera),
  • hortensja dębolistna (łac. Hydrangea quercifolia),
  • hortensja pnąca (łac. Hydrangea petiolaris) – ten rodzaj nie wymaga cięcia, chyba że zależy nam na ograniczeniu rozrostu rośliny.

Kiedy przycinać hortensje?

Po co w ogóle przycinać hortensje? Taki zabieg pozwoli im na lepsze kwitnienie oraz wzrost. Nie wszystkie gatunki można jednak przycinać w tym samym okresie. Hortensje kwitną od czerwca do sierpnia, a moment przycinania bezpośrednio wpływa na czas pojawienia się bujnych kwiatostanów.

Poszczególne gatunki hortensji charakteryzują się nieco odmiennymi zapotrzebowaniami na pielęgnację. Zalecamy cięcie hortensji według opisanych przez nas zasad, tak aby rośliny mogły dać z siebie to, co najlepsze, czyli piękne kwiaty. Różne gatunki hortensji wymagają indywidualnego traktowania.

Kiedy przycinać hortensje ogrodowe?

Cięcie hortensji ogrodowej najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną w marcu lub kwietniu, ale już po przymrozkach. Hortensje ogrodowe jeszcze przed procesem wegetacji muszą zostać odpowiednio przycięte w taki sposób, aby pozbyć się suchych kwiatostanów oraz suchych i chorych pędów. Z całą pewnością zależy nam na pozostawieniu pędów, na których pojawiły się młode pąki kwiatowe lub młode liście. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. W okresie poprzedzającym kwitnienie hortensja zawiązuje pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych.

niebieska hortensja w ogrodzie

Kiedy przycinać hortensje bukietowe?

Podobnie jak w przypadku hortensji ogrodowych, cięcie hortensji bukietowej musi odbyć się po przymrozkach, ale przed okresem wegetacji. Hortensje bukietowe w porównaniu z hortensjami ogrodowymi lepiej radzą sobie z niskimi temperaturami. Dlatego też można je przycinać nieco wcześniej jeszcze przed wczesną wiosną (np. na początku lutego), dzięki czemu roślina zakwitnie w lecie, a nie pod koniec lata. Najpóźniej o hortensje powinniśmy zadbać pod koniec kwietnia.

Kwiaty hortensji bukietowej pojawiają się na pędach tegorocznych. Pędy możemy skracać o 2/3 długości. Podobnie postępujemy z hortensjami drzewiastymi. Pędy możemy skracać możliwie mocno, a pędy chore wycinać całkowicie. Błędem jest zbyt słabe skracanie pędów, ponieważ roślina w takiej sytuacji zacznie dziczeć.

Kiedy przycinać hortensje krzewiaste?

Hortensje krzewiaste kwitną na pędach jednorocznych, dlatego też tniemy ją od marca do kwietnia. Zbyt mocne cięcie na wiosnę, podobnie jak w przypadku hortensji ogrodowej ma fatalne skutki. Oba rodzaje rośliny zawiązują pąki na pędach zeszłorocznych na wiosnę. Nie można przyciąć ich zbyt mocno, ponieważ uniemożliwi to kwitnienie.

Pędy należy przycinać za paroma oczkami, co umożliwi rozwijanie się tylko nielicznym pąkom. Tak przycięta roślina będzie rozwijać się bardzo mocno, a nowo powstałe długie pędy będą posiadały duże kuliste kwiatostany. Podczas przycinania starajmy się wyciąć wszystkie pędy cienkie.

Kiedy przycinać hortensje pnące?

Nie trzeba przycinać hortensji pnącej, ponieważ wygląda ona zdecydowanie lepiej, kiedy rozrasta się powoli. Skracać pędy możemy jedynie w sytuacji, kiedy nie chcemy zbyt dużego rozrostu lub chcemy przeprowadzić cięcie prześwietlające, lub chcemy pozbyć się zniszczonych przez mróz pędów. Najlepszym miesiącem do prac pielęgnacyjnych w tym zakresie będzie marzec.

hortensja biała

Czym różni się przycinanie hortensji krzewiastej od bukietowej?

Cięcie hortensji ogrodowej różni się od cięcia hortensji bukietowej, ponieważ odmiana bukietowa wykształca kwiatostany na pędach tegorocznych. W przypadku hortensji krzewiastej kwiatostany rosną na pędach ubiegłorocznych. Można zatem zdecydować się na radykalne przycinanie hortensji bukietowej, dzięki czemu roślina bujnie zakwitnie w lecie. Tak potraktowana hortensja ogrodowa nie byłaby w stanie się rozwinąć. Z tego powodu, jeżeli zależy nam na zmniejszeniu rozmiaru rośliny, to powinniśmy przycinanie rozłożyć na 2 lata, gdzie w pierwszym roku powinniśmy przyciąć co drugi pęd.

Które pędy hortensji przycinać? Tegoroczne czy zeszłoroczne?

To, czy przycinamy pędy tegoroczne, czy zeszłoroczne zależy od gatunku hortensji. Pędy tegoroczne możemy przycinać w przypadku hortensji krzewiastej. Pędy ubiegłoroczne przycinamy hortensji bukietowej.

Gatunek hortensji a cięcie?

Istnieje wiele gatunków hortensji, a przycinanie należy do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Niektóre gatunki mogą być przycinane bardzo wczesną wiosną, a dla niektórych takie warunki mogą okazać się zbyt ekstremalne.

Co zrobić z odpadkami po cięciu hortensji?

Pędy zaschnięte czy suche kwiatostany możemy z powodzeniem wykorzystać do naszego kompostownika. Ważne jest, aby unikać dodawania pędów chorych.