Rusztowania aluminiowe — gdzie najlepiej się sprawdzą?
Rusztowania aluminiowe to innowacyjne konstrukcje, które coraz częściej wypierają rusztowania ze stali. Nic dziwnego, gdyż są one uniwersalne i nadają się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego. Gdzie najlepiej sprawdzą się aluminiowe rusztowania i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Rusztowanie aluminiowe — charakterystyka
Firmy budowlane (i nie tylko) bardzo chętnie wybierają narzędzia wykonane z aluminium, ponieważ jest to materiał niemal idealny: lekki, wytrzymały i odporny na korozję. Rusztowania aluminiowe są konstrukcjami stabilnymi, na których czujemy się bezpiecznie, a które jednocześnie są łatwe w montażu, demontażu i transporcie.
Rusztowania aluminiowe dostępne obecnie na rynku dzielą się na dwie podgrupy: elewacyjne i jezdne (inaczej zwane także przejezdnymi). Cechują się odmiennym wyposażeniem i funkcjami, jakie pełnią, dlatego klienci mogą wybrać dokładnie takie rusztowanie, jakie jest im potrzebne.
Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne składają się z podkładu drewnianego, do którego mocuje się podstawy śrubowe (tzw. stopki), na których opierają się kolejne elementy konstrukcji, czyli pionowe i poziome stężenia. Konstrukcja zbudowana jest więc z pojedynczych części (modułów), które gwarantują łatwy montaż bez użycia narzędzi. Bezpieczeństwo pracy zapewnione jest przez części wzmacniające stężenia oraz barierki. Wszystkie elementy wykonane są z aluminium, jedynie pomosty robocze mogą być drewniane, w zależności od preferencji.
Rusztowania jezdne
Rusztowania jezdne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli praca wymaga od pracowników ciągłego przemieszczania się. Ich mobilność podnosi szybkość działania na dużo wyższy poziom. To wszystko za sprawą rolek jezdnych i stóp hamulcowych odpowiadających za unieruchomienie i stabilność konstrukcji. Ponieważ rusztowania aluminiowe są lekkie, przesuwanie ich nie wymaga nadzwyczajnego wysiłku. Mając do dyspozycji rusztowanie przejezdne możemy wręcz zapomnieć o drabinie — więcej nie będzie już potrzebna.
Zastosowanie rusztowań aluminiowych
Zastosowanie rusztowań aluminiowych jest bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystuje się je do prac budowlanych i remontowych, ale równie dobrze sprawdzają się podczas prac instalacyjnych, konserwacji, renowacji lub czyszczenia np. elewacji budynku. Rusztowania przejezdne nadają się także do naprawy dużych urządzeń przemysłowych.
Tak naprawdę jakakolwiek praca na wysokości wymaga od wykonawców wykorzystania rusztowania, gdyż w gruncie rzeczy ciężko znaleźć alternatywę tego rozwiązania. Drabina może być pomocna podczas wykonywania drobnych prac, ale przy większych przedsięwzięciach konieczne jest użycie rusztowania.
Zalety rusztowań aluminiowych
Lekkość to nie jedyna zaleta rusztowań z aluminium. Jedną z ważniejszych korzyści płynących z użytkowania tego typu rusztowań jest dowolność w budowaniu konstrukcji. Wynika to z koncepcji modułowej, czyli łączenia pojedynczych elementów w całość o dowolnej wielkości — w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Warto podkreślić, że składanie konstrukcji nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Ponadto konstrukcje aluminiowe są bardzo wytrzymałe i stabilne, a co za tym idzie, bezpieczne. Rusztowanie aluminiowe gwarantuje bezpieczeństwo także w razie pożaru, ponieważ jest niepalne. Aluminium jest też odporne na korozję oraz inne szkodliwe czynniki, dlatego nie trzeba się obawiać uszkodzenia czy też zniszczeń wynikających z utrudnionych warunków pracy, np. w zakładzie chemicznym lub podczas opadów deszczu.
Wynajem rusztowań aluminiowych
Rusztowania aluminiowe dostępne są zarówno w sklepach, jak i wypożyczalniach budowlanych. Z opinii wielu klientów wynika jednak, że dzierżawa rusztowania jest bardziej opłacalna niż kupno. Wynajem rusztowań aluminiowych obejmuje zazwyczaj kompleksową usługę, w tym transport, montaż i demontaż. Cena najmu zależy od rozmiarów konstrukcji; również koszt transportu rusztowania ustalany jest indywidualnie.
Podsumowanie
Rusztowania aluminiowe sprawdzają się przy różnego rodzaju projektach budowlano-remontowych, instalacyjnych, konserwacyjnych i renowacyjnych, które wymagają pracy na wysokościach.
Do wyboru mamy dwa rodzaje rusztowań aluminiowych: elewacyjne i przejezdne. Pierwsze z nich to klasyczne konstrukcje zbudowane z poprzecznych i pionowych stężeń, pomostów roboczych oraz barierek zabezpieczających. Drugie zaś są konstrukcjami mobilnymi, pozwalają więc na szybkie przemieszczanie się w obrębie np. hali, co jest możliwe dzięki rolkom jezdnym przymocowanym u podstawy.
Aluminiowe rusztowania to konstrukcje jednocześnie lekkie i stabilne, które zapewniają duży komfort pracy. Pojedyncze elementy są łatwe w montażu — możemy je dowolnie łączyć i budować konstrukcje różnej wielkości, a po demontażu nie będziemy mieć problemu z transportem czy przechowywaniem.
Niezależnie od tego czy potrzebujesz rusztowania do prac wykończeniowych, konserwacyjnych czy instalacyjnych, wybierz wieloletnie doświadczenie i zaufaj profesjonalnej wypożyczalni. Wynajęcie rusztowania aluminiowego będzie Cię kosztować dużo mniej niż zakup konstrukcji.