Ogólna

Mozaika w łazience

Mozaika jest dekoracją artystyczną, która może układać się w kształt obrazu. Składa się z wielokolorowych elementów, które wspólnie układają się w całość. Mogą to być podobne kształtem oraz kolorem fragmenty ceramiki, szkła, a nawet kamienie. Mozaika w łazience stała się bardzo popularnym trendem, który wykorzystywany jest coraz częściej.

Rodzaje mozaiki:

  • z kamienia naturalnego np. z trawertynu,
  • z kamieni półszlachetnych,
  • metalowe,
  • szklane,
  • ceramiczne,
  • drewniane,
  • z macicy perłowej.

Zastosowanie mozaiki:

Zastosowanie mozaiki ma nieograniczone możliwości kompozycyjne. Możemy pokryć nią ściany, podłogi, armaturę łazienkową, lustra, blaty, a nawet sufit. Mozaika sprawdzi się również w miejscach narażonych na wilgoć tj. w kabinie prysznicowej lub nad  wanną.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie mozaiki jako dekor na ścianie w łazience, co stanowi kameralny akcent, sprawia to, że pomieszczenie jest optycznie większe. Podobnie prezentuje się mozaika w małej łazience, przy dobrym doborze kolorystyki kafelków, powiększymy nawet te najmniejsze pomieszczenia.

Ten styl dekoracji skutecznie uzupełni wnętrze łazienki, dlatego zbędne będą dodatkowe elementy tj. małe obrazy, rośliny i inne rzeczy, których usytuowanie miałoby na celu zapełnić wolną przestrzeń.

Mozaikę różnego rodzaju stosują w niemal każdej łazience w nowo wyremontowanych domach, czy mieszkaniach. Dzięki mnogości kolorów oraz kształtów możemy dopasować, bez problemu gotowe elementy do stylu naszego wnętrza.

niebieska mozaika w łazience

Czym jest dekor

Jest to element dekoracyjny z mozaiki, w postaci paska złożonego z małych fragmentów szkła lub innego materiału. W ten sposób złożone puzzle mają za zadanie podkreślić granicę pomiędzy różnymi rodzajami glazury. Często jest też wykorzystywany jako tzw. przewodnik – położony na podłodze prowadzi z jadalni do kuchni lub z sypialni do łazienki, albo bezpośrednio do wanny.

Mozaika ceramiczna

Rodzaj ten jest najczęściej używany podczas dekorowania wnętrza łazienki, kuchni, a nawet salonu. To tylko małe pojedyncze, kolorowe kwadraciki, które mogą odmienić całe wnętrze, a ponadto nadać mu charakteru. Na szczęście nie musimy teraz układać każdego małego elementu osobo, tak jak robiono to wiele lat temu – dzisiejsze mozaiki mocowane się na plastrach, siatkach lub na papierze (zazwyczaj w kształcie kwadratu), co ułatwia nam montaż.

Obecnie mozaika ceramiczna może pojawić się w niemal każdym pomieszczeniu w domu, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pełni ona nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną – chroni ona ściany przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Na rynku dostępne są mozaiki w postaci prostokąta, trójkąta, okręgu, a nawet w kształcie heksagonów, czyli plastrów miodu.

 

Mozaika ceramiczna – jakie są zalety?

  • Różnorodność kolorów, form i wzorów,
  • Jej materiał pozwala na umieszczenie na niej licu barwnego wzoru, napisu, rysunku,
  • Łatwa w konserwacji,
  • Środki chemiczne jej nie szkodzą,
  • Łatwy montaż, można ją montować na każdej powierzchni.

Jak aplikować mozaikę ceramiczną?

Jedną z metod aplikacji jej na podłodze jest nałożenie kleju na papier lub siatkę od spodu i przytwierdzenie całości w zaprawę.  Przez cienką warstwę kleju papier zostanie wtopiony w powierzchnię.

Montaż mozaiki wymaga szczególnej staranności, aby zapewnić wnętrzu zaplanowany wygląd. Najważniejsze jest przygotowanie powierzchni pod mozaikę – musi ona być gładka i równa. Przede wszystkim dekorację trzeba oczyścić z kurzu i pyłu. Mozaikę kładzie się na cienką warstwę kleju, o odpowiedniej konsystencji – nie może on być za gęsty, ani za rzadki. Plastry mozaiki powinno się przyduszać gumową packą, wtedy dojdą one dokładnie i równo do kleju, jest to sprawdzony sposób i tylko wtedy cała praca zakończy się sukcesem. Następnie usuwa się zbędny klej pomiędzy kostkami, aby przygotować podłogę, ścianę lub sufit do fugowania. Fugę rozprowadza się za pomocą gumowej szpachelki. Po lekkim wyschnięciu fugi usuwa się niepotrzebne resztki, a na samym końcu myje się całą powierzchnię wodą, aby pozbyć się wszelkich pozostałości.

Szklana, czy ceramiczna lepsza?

Mozaika ceramiczna ma też swoje wady – jak każdy materiał. W porównaniu z mozaiką szklaną nie jest ona tak wytrzymała. Wykazuje ona większą chłonność, co z czasem będzie skutkowało wyblaknięciem powierzchni. Dlatego też jakościowo wypada niestety dużo gorzej niż mozaika szklana, mimo że jest od niej dużo tańsza. Zaś szklana podatna jest na zarysowania. Przy każdej aranżacji ścian kuchni, czy to łazienki trzeba wziąć pod uwagę zalety, ale przede wszystkim wady każdego rodzaju.

Tak naprawdę im większa powierzchnia, na której ma się znaleźć mozaika tym lepszy będzie efekt końcowy. Mozaika daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne – możemy wykorzystać płytki mozaikowe z niezliczonych rozmiarów, kształtów oraz w różnych wersjach np. w wersji matowej. Możemy ją wykonać na ścianach w małej łazience lub innym pomieszczeniu, przy czym powiększymy optycznie nawet tą najmniejszą przestrzeń.