Budowa domuwnętrze

Ogrzewanie podłogowe w sypialni

Ogrzewanie podłogowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Coraz więcej klientów decyduje się na to rozwiązanie, szczególnie dla wygody i komfortu. Jak wiadomo, ogrzewanie tego typu jest świetnym rozwiązaniem w łazienkach, czy korytarzach. Jednak, czy nadaje się ono do sypialni?

Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości u konsumentów. Czy słusznie? Sprawdzimy to w tym poradniku. Sprawdź zalety i wady ogrzewania podłogowego! 

Ogrzewanie podłogowe w sypialni?

Pomysł ten jest całkiem niezły i okazuje się, że niesie za sobą wiele zalet. Zanim do nich przejdziemy, warto przyjrzeć się samemu ogrzewaniu podłogowemu, które zostanie wykonane w sypialni. Instalacja zasilana może być ciepłem pochodzącym ze spalania w kotłach tradycyjnych lub za pomocą pompy ciepła. 

Instalując podłogówkę w sypialni, dobrze jest mieć na uwadze, że niektóre elementy aranżacyjne powinny być odpowiednio rozplanowane. Co za tym idzie, meble, które zazwyczaj przylegają do podłogi, warto ustawiać (jeżeli to możliwe) na nóżkach. Rozwiązanie takie sprawi, że efektywność działania systemu ogrzewania podłogowego nie zostanie zaburzona.

Pod jaką posadzką montować ogrzewanie podłogowe w sypialni?

Jest to kwestia, nad którą zapewne zastanawia się większość osób. Na myśl przychodzą płytki ceramiczne i panele podłogowe. To dobry trop, gdyż płytki ceramiczne są rozwiązaniem optymalnym. Jednak posadzka tego typu w sypialni? Rzadko spotykane i z pewnością niezbyt komfortowe. Opcją może być zastosowanie płytek, które w jakimś stopniu imitują panele drewniane, co na pewno jest pod względem estetyki dużym plusem.

Jeżeli nie, płytki ceramiczne to może drewniana podłoga, która co ważne będzie klejona warstwowo? Takie rozwiązanie jest odporniejsze na zmiany temperatur. 

sypialnia

 

Jaki typ podłogówki wybrać?

Najefektywniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe wodne. Wielu ekspertów uznaje, że jest to znacznie lepsza opcja niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Lecz, czym charakteryzuje się instalacja wodna takiego ogrzewania?

Działanie jest bardzo proste. Woda podgrzana przez np. pompę ciepła przepływa przez rurki. Same rurki natomiast mocuje się do jastrychu, bądź płyt systemowych. System wodny omawianego ogrzewania jest idealnym rozwiązaniem dla większych powierzchni. Eksperci twierdzą także, że dla mniejszych pomieszczeń lepiej sprawdzi się system elektryczny, gdyż samo układanie przewodów systemem ślimakowym jest łatwiejsze i tańsze niż w przypadku rozwiązania opartego na systemie wodnym. 

Jaki wpływ na zdrowie ma ogrzewanie podłogowe w sypialni?

Otóż ogrzewanie podłogowe w sypialni nie ma negatywnego oddziaływania na zdrowie domowników. Być może nadal jeszcze można usłyszeć historie, że ogrzewanie podłogowe negatywnie wpływa na zdrowie, gdyż nogi domowników mogą puchnąć, ponieważ temperatura przy podłodze jest wyższa, aniżeli ta w wyższych partiach pomieszczenia. Jest to mit. Wielu specjalistów dowiodło, że nie ma to wpływu na ludzkie zdrowie. Oczywiście pod warunkiem, że cała instalacja jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana z dbałością o obowiązujące normy i regulacje. 

Montaż ogrzewania podłogowego powinien być wykonywany przez specjalistów. Warto również wybierać materiały wysokiej jakości, aby z czasem uniknąć awarii, chociaż zdarzają się one niezwykle rzadko. Jeżeli czegoś nie wiemy, najlepiej sugerować się opinią eksperta w dziedzinie budownictwa i wykończeń. Dobra rada zawsze się przyda!

Ogrzewanie podłogowe w sypialni zalety i wady

Omawiany system grzewczy posiada swoje zalety i wady. Jest to sprawa oczywista, gdyż nie ma rozwiązania idealnego w kwestii wyboru właściwego źródła ciepła. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe w sypialni ma wiele zalet, zatem jego popularność stale wzrasta. Dlaczego, warto zdecydować się na montaż podłogówki? 

  • Ogrzewanie podłogowe w sypialni należy do rozwiązań grzewczych niskotemperaturowych, może się więc nastawić na niskie koszty eksploatacji. 
  • Istnieje możliwość programowania temperatury, co wpływa pozytywnie na komfort przebywania w sypialni a tym samym na jakość snu.
  • Ogrzewanie podłogowe w sypialni to oszczędność miejsca. Nie trzeba wykorzystywać przestrzeni na montaż grzejników.
  • Podłogówka nie przyczynia się do nadmiernego wysuszenia powietrza.
  • Przy ogrzewaniu podłogowym cyrkulacja powietrza odbywa się w tempie umiarkowanym (nie dochodzi do gwałtownej cyrkulacji).  Oddziałuje to na eliminację dużych ilości kurzu we wnętrzu pomieszczenia. Jest to rozwiązanie korzystne dla alergików.
  • Ogrzewanie podłogowe w sypialni pozwala w szybki i łatwy sposób uzyskać komfort cieplny w danym pomieszczeniu.

sypialnia

Mamy za sobą zalety ogrzewania podłogowego. Jak widać, jest ich całkiem sporo. Czas sprawdzić jakie wady ma ogrzewanie podłogowe.

Wady związane z ogrzewaniem podłogowym

  • Jeżeli chcielibyśmy zamontować ogrzewanie podłogowe w starym domu, często koszty mogą być zbyt wysokie i nie będzie to opłacalne rozwiązanie.
  • Nie istnieje możliwość szybkiej zmiany temperatury, co znamy w przypadku klasycznego typu ogrzewania, np. grzejników.
  • Jeżeli dojdzie do awarii, chociaż jest to mało prawdopodobne, wiązać się to będzie ze skuwaniem płytek bądź zdejmowaniem podłogi, lub jej części.
  • Jeżeli zechcemy położyć wykładzinę na podłogę z zamontowanym ogrzewaniem, musimy decydować się jedynie na taką, która dobrze przewodzi ciepło.

Dlaczego instalacja ogrzewania podłogowego jest coraz bardziej popularna?

Wpłynęła na ten fakt bez dwóch zdań zmiana znanych już technologii w budownictwie. Nowoczesne rozwiązania bardzo znacząco ograniczyły straty ciepła w budynku. Co za tym idzie, pomieszczenia nie muszą przyjmować tak dużych ilości ciepła, co wcześniej. Przekłada się to na więc na obniżenie temperatury czynnika grzewczego.