dom

Automatyka domowa – przegląd systemów

Postępująca technologia, niewątpliwie coraz lepiej wpływa na komfort życia. Spore ułatwienia, systemy, czy rozwiązania techniczne znaleźć można już nie tylko w podręcznych urządzeniach, czy samochodach, ale też nawet pośród elementów wyposażenia domu.

Chyba większość z nas słyszała o inteligentnym domu, jednak czy każdy wie, o co w tym właściwie chodzi? Jeżeli nie, dobrze się składa, gdyż po przeczytaniu tego poradnika rozwiejemy wiele wątpliwości. Przeczytaj już teraz!

System inteligentnego domu

Pod tą nazwą kryję się tak naprawdę zbiór wielu ciekawych, a zarazem przydatnych rozwiązań dotyczących wyposażenia domu. Te zaś połączone są w jeden zintegrowany system sterowania. To, jaka liczba i jaki rodzaj rozwiązań będzie w Twoim domu, zależy głównie od Ciebie. Aktualnie wybór jest naprawdę duży i może zaskoczyć.

Wybierać można spośród drobnostek, jak żarówka LED zmieniająca kolory, czujniki temperatury, światła, rozmaite sensory, czy np. kamery. Można także pójść krok dalej i wybrać bardziej złożone zestawy, w których skład wchodzi np. kilka kamer, czujniki ruchu z adapterami Smart Plug i wiele innych. Za pomocą smart można też sterować oświetleniem, czy ogrzewaniem i nie tylko.

Atutem urządzeń, czy zestawów spod znaku Smart Home jest to, że ich instalacji często można dokonać we własnym zakresie — szczególnie jeżeli chodzi o pojedyncze rozwiązania. Jednak instalacja to jedno, ale potrzebna także będzie konfiguracja. Chociaż można poczuć respekt, słysząc odwołanie do tej czynności, nie ma się czego bać, gdyż zazwyczaj konfiguracja urządzenia np. ze smartfonem jest niezwykle intuicyjna i prosta. Należy także wspomnieć o możliwości personalizacji wielu ustawień, przez co dane urządzenie Smart będzie można dostosować idealnie wedle własnych potrzeb.

Smartfon

Systemy sterowania i nie tylko

Istnieje wiele systemów inteligentnego domu, jednak warto wymienić ich podział. Otóż dzielą się one na:

  • bezprzewodowe — gdzie kontroluje się je za pośrednictwem WiFi, BLE, Bluetooth, Zigbee itp.,
  • przewodowe — które najczęściej bazują na przełącznikach switch, stacjach NAS, czy popularnych złączach RJ-45.

Jeżeli chodzi o sterowanie, w przypadku pojedynczych systemów najlepiej robić to za pośrednictwem aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfon, lub tablet. Praktycznie do każdego urządzenia znajdziemy autorską aplikację mobilną, co znacznie ułatwia jego konfigurację i obsługę — docenią to głównie osoby, mające w swoim domu pojedyncze systemy w niewielkiej ilości. Wybierając sprzęt od jednego producenta, także wszystkimi urządzeniami będzie można sterować z poziomu jednej aplikacji.

Producenci jednak stawiają głównie na wygodę użytkowania, zatem zadbali także o kompatybilność różnych urządzeń z większymi systemami np. IFTTT, czy system KNX. Efektem tego jest fakt, że kontrola nad Smart Home zawiera się w tym właśnie zakresie.

Popularnymi są systemy centralne i zdecentralizowane. Różnią się one jedynie obecnością jednostki centralnej. Jeżeli mowa o systemie centralnym, podłączone do jednostki są wszystkie urządzenia smart. Całość działa na zasadzie przesłania komunikatu z urządzenia sterującego do jednostki centralnej, która zaś wysyła komunikat do urządzeń — np. bram garażowych, rolet itp. Po otrzymaniu sygnału urządzenie wykonuje daną czynność. Wspomnieć należy o tym, że kiedy dana jednostka centralna ulegnie awarii, wszystkie podłączone do niej urządzenia związane z inteligentnym domem stają się bezużytecznie.

System zdecentralizowany natomiast nie posiada jednostki centralnej, a urządzenia są połączone bezpośrednio ze sobą — nie steruje się nimi za pomocą jednostki centralnej. Główną zaletą rozwiązania jest to, że w przypadku awarii jednego urządzenie, inne działają bez przeszkód.

Inteligentny dom — jaki system wybrać

Automatyka domowa i jej wybór, zależny jest najczęściej od miejsca, w którym będzie zastosowana. Jeżeli mamy do czynienia z nowo wybudowanym budynkiem, poleca stawiać się na przewody rozprowadzone do miejsc, które zostały przewidziane pod wyposażenie Smart Home. Przewody należy ukryć pod tynkiem, co zdecydowanie wpływa na estetykę wnętrza. Za minus danego rozwiązania uważa się ograniczenia wynikające z elastyczności rozwoju. Przykładem, może być przemeblowanie, które będzie problematyczne. Natomiast sprzedając dom, automatyka w nim pozostaje i musimy pogodzić się z rozstaniem. Smart home, będzie wówczas cieszył nowych właścicieli.

Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli chcemy stworzyć inteligentny dom, w budynku już zamieszkałym. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się bezprzewodowa instalacja. Taka, nie wymaga ingerencji w ściany, czy prowadzenia okablowania, które mogą wyglądać nieestetycznie. Bezprzewodowa automatyka domowa ma także to do siebie, że jest bardzo uniwersalna i można ją także zamontować w budynku nowopowstałym. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest personalizacja i możliwość modyfikacji. Systemy bezprzewodowe są zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, aniżeli stałe.

Nowoczesny dom wyposażony w systemy smart

Automatyka domowa i inteligentny dom — jakie urządzenia włączyć w wyposażenie i czy warto

Automatyka domowa w formie inteligentnego domu odgrywać może nawet potrójną rolę. Pierwszym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Chociażby za sprawą monitoringu, czy rozmieszczonych w wielu miejscach czujnikach ruchu wraz z lampami. Bezpieczeństwo z urządzeniami smart jest znacznie wyższe, aniżeli bez nich!

Kolejnym jest oszczędność energii. Elementy wyposażenia smart, są nowocześnie zaprojektowane, gdzie stawia się na ekonomię i ekologię. Efektem tego jest sporo niższe zużycie energii — np. w przypadku żarówek smart vs. żarówek klasycznych.

Ostatnią kwestią jest wygoda. Automatyczne wyłączanie oświetlenia, sterowanie za pomocą smartfona z dowolnego miejsca, możliwość doboru ustawień pod własne upodobania — to wszystko przekłada się na sporą wygodę i komfort życia.

Pilot urządzenia smart

Urządzenia, które warto rozważyć

Poniżej prezentujemy kilka możliwości, które warto wziąć pod uwagę, projektując swój własny Smart Home.

  • Gniazda Smart Plug — dzięki nim, zdalnie będzie można wyłączyć urządzenie, które aktualnie jest podłączone do sieci. Zdecydowanie warto je wybrać, chociażby z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę. Ponadto jest to świetna opcja dla zapominalskich!
  • Żarówki LED — te podłączone do sieci WiFi, mogą samoczynnie gasnąć, lub zapalać się w określonych godzinach i pomieszczeniach. Ponadto można zmieniać barwę ich światła i nie tylko. Jest to dodatkowo tani element wyposażenia smart. Sterowania, regulacji i innych czynności dokonujemy np. za pomocą smartfona.
  • Czujniki — gazu, zalania, światła, ruchu i wiele innych. Wszystkie są niezwykle przydatne i podnoszące komfort użytkowania, jak również bezpieczeństwo. Im większa ilość czujników w domu, lub ogrodzie, tym lepiej!
  • Kamery IP — pod okiem kamery będzie można skontrolować to, co dzieje się wokół posesji, czy w samym budynku. Świetne rozwiązanie, ponownie podnoszące poziom bezpieczeństwa. Sterowanie odbywa się za pomocą smartfona z podglądem na żywo!

Wymienić jeszcze można wiele innych urządzeń, jak stacje pogodowe, huby itp. Najważniejsze, aby mieć zamysł tego, co potrzebujemy i co chcielibyśmy osiągnąć, montując urządzenia Smart Home!

Podsumowanie

Automatyzację domu do poziomu Smart Home można przeprowadzić w prosty sposób. Trzeba jedynie wiedzieć, od czego zacząć i czego potrzebujemy. Wyposażenie smart zastosować można praktycznie w każdych warunkach, co przekłada się na jego uniwersalność. Dobierając odpowiedni system, a kolejno sterowanie itd. zdecydowanie będziemy zadowoleni z efektów. Postaw na Smart Home już teraz!